BIBLIJSKI FORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BIBLIJSKI FORUM

POZNAVANJE BOGA - NAJVAŽNIJE ZNANJE

Latest topics

» PITANJA - RELIGIJA
PITANJA - RELIGIJA - Page 11 EmptyToday at 12:08 by PavleS

» Biblijski razgovori
PITANJA - RELIGIJA - Page 11 Empty14/4/2024, 23:34 by PavleS

» DOKAZI (OT)PADA ADVENTISTIČKE CRKVE
PITANJA - RELIGIJA - Page 11 Empty8/4/2024, 17:15 by PavleS

» MAČ I CARSTVO MIROLJUBA PETROVIĆA?
PITANJA - RELIGIJA - Page 11 Empty27/3/2024, 13:02 by Niko bez Boga

» HRIŠĆANSKA MUZIKA I PJESME
PITANJA - RELIGIJA - Page 11 Empty16/1/2024, 18:28 by Niko bez Boga

» Septuaginta/LXX - doslovni prijevod:
PITANJA - RELIGIJA - Page 11 Empty30/10/2023, 13:47 by PavleS

» PAGANIZAM I OKULTNI SIMBOLI I OBIČAJI
PITANJA - RELIGIJA - Page 11 Empty21/9/2023, 17:23 by PavleS

» Crkve i manastiri
PITANJA - RELIGIJA - Page 11 Empty11/9/2023, 11:23 by NecaPereca

» PSIHOLOGIJA
PITANJA - RELIGIJA - Page 11 Empty31/8/2023, 15:24 by Jelena83

May 2024

SunMonTueWedThuFriSat
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Calendar Calendar


+64
KoljaD
Mato T
Semir
Batret
Jovana
RPreligiozan
Nikola Šavija
_Ivan_
Green
Radule
ljuba79
The_Fighter
Stefan68
Be snake and dove
ZoranJ
giga
Stefan
ro004
kuzma
Dejan79
Todorovic Slavko
NinkovicM
natalis
Breath
Mihajlo91
Nathanael
tihonov
godojevic
posmatrac
Nenad
Gresnik
Željko
N.K.
EMO
MiroslavB.
Matija Runje
Sionski
Kika
Boris7
Nesa
SnezaDjak
Storm
szabatka
SimaS
K.S.P.
Tako-je
Zdravko Vučinić
Eliezer
Nebojša
Sapinenti sat
Marko96
Enoh
peko
beka26
marijan
Iskren
Rab Boziji
bit će dobro
markoni
nema_ime
Vlatko
Petar
ProVokator
PavleS
68 posters

    PITANJA - RELIGIJA

    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3724
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 11 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 20/9/2013, 22:11

    Enoh (citat):Znaci njemu je Bog dao inspiraciju i otkrio mu sotonine misli, ideje i ostale planove za unistenje coveka? Ja sam msm cuo od Miroljuba da je taj covek bio u okultizmu valjda i da je direktno komunicirao sa sotonom, sad...
    Nešto si vjerovatno pobrkao, jer Miško zna o kome se radi.
    Božje nadahnuće se ne odnosi ni na šta spektakularno mimo Biblije, već na dublji ulazak u suštinu demonske strategije sa čovječanstvom.
    avatar
    Sapinenti sat


    Broj komentara : 5
    Registration date : 2013-09-23

    PITANJA - RELIGIJA - Page 11 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Sapinenti sat 23/9/2013, 22:02

    Poštovanje gospodine Pavle,
    prije svega velike pohvale za OGROMAN trud koji ulažete u održavanju ove stranice i ovog foruma, te za iscrpne odgovore koje nam nudite. Samo ustrajte u tome jer "netko to odgore vidi sve".Very Happy.
    Za početak zamolio bih vas da iznesete Vaš stav glede uskrsnuća Isusa Krista(značenje, utjecaj na prošlost, sadašnjost i budučnost).
    Ukoliko ste već odg na to pitanje zamolio bih Vas da me uputite na mjesto odgovora.
    Toliko za početak
    Nadam se da je ovo početak jednog ugodnog druženja dok tragamo za odgovorima.
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3724
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 11 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 23/9/2013, 22:31

    Sapinenti sat (citat):Poštovanje gospodine Pavle,
    prije svega velike pohvale za OGROMAN trud koji ulažete u održavanju ove stranice i ovog foruma, te za iscrpne odgovore koje nam nudite. Samo ustrajte u tome jer "netko to odgore vidi sve".Very Happy.
    Za početak zamolio bih vas da iznesete Vaš stav glede uskrsnuća Isusa Krista (značenje, utjecaj na prošlost, sadašnjost i budučnost).
    Ukoliko ste već odg na to pitanje zamolio bih Vas da me uputite na mjesto odgovora.
    Toliko za početak
    Nadam se da je ovo početak jednog ugodnog druženja dok tragamo za odgovorima.
    Vaskrsenje predstavlja krunu Hristove misije na Zemlji prilikom prvog dolaska, kada se dešavao prelomni dio Plana spasenja. Ono je takođe dokaz pobjede nad smrću i garancija da će Bog podići u život sve one kojei prihvataju Njegov plan.
    Vaskrsenje Hristovo je argumentovan istorijski događaj koji se ne može osporiti. Svaki oblik osporavanja dolazi isključivo od ljudi koji su Božji neprijatelji, upražnjavaju neki oblik satanizma i vole zlo, ili svjesno pristaju na zabludu da bi nekako ideološki opravdali svoje postupke.
    Svako se u svom životu na ovaj ili onaj način suočava sa saznanjem o Hristovom vaskrsenju i odlučuje šta da radi sa tim. Prilikom dva buduća odvojena vaskrsenja stanovnika Zemlje, Bog će opet demostrirati svoju silu ponovnog stvaranja. Sa naše tačke gledišta, to možemo smatrati čudom, međutim, mnogo veće čudo je promjena karaktera koja se događa prilikom obraćenja čovjeka, i tu se lome koplja, a ne oko vaskrsenja koje Stvoritelju sigurno nije nikakav problem.
    avatar
    Sapinenti sat


    Broj komentara : 5
    Registration date : 2013-09-23

    PITANJA - RELIGIJA - Page 11 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Sapinenti sat 23/9/2013, 23:04

    Hvala na odgovoru.
    Možete li mi međutim objasniti sam pojam uskrsnuća(kada je i kako on nastao).vjerujem da vam je poznato da pojam "uskrsnuće" nije postojao u Isusovo vrijeme niti je on ikada navještajući svoj muku i smrt i uskrsnuće koristio pojam "uskrsnuće".
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3724
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 11 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 23/9/2013, 23:19

    Sapinenti sat (citat):Hvala na odgovoru.
    Možete li mi međutim objasniti sam pojam uskrsnuća (kada je i kako on nastao). Vjerujem da vam je poznato da pojam "uskrsnuće" nije postojao u Isusovo vrijeme niti je on ikada navještajući svoj muku i smrt i uskrsnuće koristio pojam "uskrsnuće".
    Izgleda da je vama poznato pa kažite što vam je na srcu radi lakšeg razgovora.
    avatar
    Sapinenti sat


    Broj komentara : 5
    Registration date : 2013-09-23

    PITANJA - RELIGIJA - Page 11 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Sapinenti sat 23/9/2013, 23:36

    PavleS (citat):
    Sapinenti sat (citat):Hvala na odgovoru.
    Možete li mi međutim objasniti sam pojam uskrsnuća (kada je i kako on nastao). Vjerujem da vam je poznato da pojam "uskrsnuće" nije postojao u Isusovo vrijeme niti je on ikada navještajući svoj muku i smrt i uskrsnuće koristio pojam "uskrsnuće".
    Izgleda da je vama poznato pa kažite što vam je na srcu radi lakšeg razgovora.
    Ovim pitanjem nisam mislio ništa zlonamjerno, već sam se samo nadao da ćete mi moći objasniti odakle dolazi riječ "uskrsnuće". Moja pretpostavka dolazi od prethodnih Vaših postova u kojima sam vidio da ste upoznati sa hebrejskim i grčkim jezikom.
    Naime u grčkom prijevodima NZ ne koristi se riječ uskrsnuće nego dvije različite riječi od kojih jedna znači "oživjeti", druga "probuditi", "ustati". Također ni na hebrejskom ne postoji riječ za uskrsnuće nego bi se trebala koristiti perifraza "ustati iz mrtvih" što bi odgovarala rijeći kum ako se ne varam.
    Dakle mene samo zanima odakle onda i kada nastaje riječ uskrsnuće.
    Hvala
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3724
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 11 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 23/9/2013, 23:59

    Jeste, riječ "kum" ili "kumi" je koristio Isus, što je zabilježeno u jevanđelju po Marku 5:35-43. Iz ovog događaja, naravno i drugih mjesta, takođe je jasno da Biblija poređuje prvu smrt sa snom.
    Postoji li možda neki problem sa pojmom "vaskrsenje"?
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3724
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 11 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 24/9/2013, 17:59

    PavleS (citat):Jeste, riječ "kum" ili "kumi" je koristio Isus, što je zabilježeno u jevanđelju po Marku 5:35-43. Iz ovog događaja, naravno i drugih mjesta, takođe je jasno da Biblija poređuje prvu smrt sa snom.
    Postoji li možda neki problem sa pojmom "vaskrsenje"?
    Postavili smo novi članak na sajtu IRI koji se bavi vaskrsenjem:
    http://www.religija.me/?p=2301
    avatar
    Sapinenti sat


    Broj komentara : 5
    Registration date : 2013-09-23

    PITANJA - RELIGIJA - Page 11 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Sapinenti sat 25/9/2013, 23:19

    Pohvala za članak o uskrsnuću.
    Što kažete na tvrdnje da je Isus svojom propovjedi na gori zapravo ukinio ili blaže rečeno izmijenio Mojsijeve zapovjedi.
    I ukoliko ste slobodni da napisete članak o dubljem znacenju Isusove propovjedi na gori, bio bih Vam iznimno zahvalan.
    Prema mom skromnom mišljenju u toj je propovjedi Isus dao putokaz svakom pojedincu kako treba živjeti. Po meni najvažniji tekst u Evanđelju.
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3724
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 11 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 26/9/2013, 12:18

    Sapinenti sat (citat):Pohvala za članak o uskrsnuću.
    Što kažete na tvrdnje da je Isus svojom propovjedi na gori zapravo ukinio ili blaže rečeno izmijenio Mojsijeve zapovjedi.
    I ukoliko ste slobodni da napisete članak o dubljem znacenju Isusove propovjedi na gori, bio bih Vam iznimno zahvalan.
    Prema mom skromnom mišljenju u toj je propovjedi Isus dao putokaz svakom pojedincu kako treba živjeti. Po meni najvažniji tekst u Evanđelju.
    U propovijedi na gori Isus je samo vratio izvorni smisao Božjem zakonu izopačenom u jevrejskom shvatanju zbog uticaja vjerskih "učitelja" i sveštenika.
    Sve što je potrebno znati o tome ima u knjizi "Misli sa Gore blagoslova":
    http://www.religija.me/ellen_white/EGW--Misli_sa_Gore_blagoslova.pdf
    avatar
    Sapinenti sat


    Broj komentara : 5
    Registration date : 2013-09-23

    PITANJA - RELIGIJA - Page 11 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Sapinenti sat 26/9/2013, 21:46

    1. pitanje:Pavle kakav je vaš stav, te dali možete iznijeti biblijski stav o homoseksualcima.
    Naime u današnje vrije gej lobi je postao iznimno snažan i pokušava uzdrmati i najosnovnije vrijednosti jedne zajednice. Tu prije svega mislim na njihovo inzistiranje na posvajanju, te izjednačavanje gej obitelji s "normalnim" obiteljima.
    2. pitanje:Kako biste Vi objasnili nekome da gejevi ne bi trebali posvajati djeci(ja osobno smatram da nebi, a vjerujem da i vi imate takav stav), odnosno koji su vaši argumenti protiv posvajanja djece od strane gejeva.
    Unaprijed Hvala
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3724
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 11 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 26/9/2013, 22:15

    Sapinenti sat (citat):1. pitanje:Pavle kakav je vaš stav, te dali možete iznijeti biblijski stav o homoseksualcima.
    Naime u današnje vrije gej lobi je postao iznimno snažan i pokušava uzdrmati i najosnovnije vrijednosti jedne zajednice. Tu prije svega mislim na njihovo inzistiranje na posvajanju, te izjednačavanje gej obitelji s "normalnim" obiteljima.
    2. pitanje:Kako biste Vi objasnili nekome da gejevi ne bi trebali posvajati djeci(ja osobno smatram da nebi, a vjerujem da i vi imate takav stav), odnosno koji su vaši argumenti protiv posvajanja djece od strane gejeva.
    Unaprijed Hvala
    Postoji tema na ovom forumu pod nazivom Homoseksualizam i pedofilija i tu je uglavnom iznijeto sve po tom pitanju.
    Jačina gej lobija srazmjerna je snazi satanizma u svijetu. To je možda neki reper dokle je društvo stiglo. Isus je napomenuo da će pred Njegov dolazak biti kao u Lotovo vrijeme.
    Što se tiče usvajanja djece tih nazovi "familija", to je isto kao kad bismo povjerili miševima da čuvaju sir. Takva njihova taktika je razumljiva jer žele sebi stvoriti alibi kako su oni zapravo "porodični" ljudi, čime se otvara prostor za potpuno uništenje institucije porodice i najbrutalnije nepovratno kvarenje djece i mladih.
    avatar
    Enoh


    Broj komentara : 112
    Registration date : 2013-05-12

    PITANJA - RELIGIJA - Page 11 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Enoh 27/9/2013, 23:02

    Apostol Pavle kaze da je svaka vlast od Boga.Ja mislim da to moze bukvalno da se tumaci,ali vidim da mnogi pitaju zasto bi onda postavio Hitlera da ubija onolike ljude,pa recimo Napoleona itd...Zar nije to zato sto se ljudi odvoje od Boga i svojim zivotom traze zlo?
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3724
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 11 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 28/9/2013, 01:09

    Enoh (citat):Apostol Pavle kaze da je svaka vlast od Boga.Ja mislim da to moze bukvalno da se tumaci,ali vidim da mnogi pitaju zasto bi onda postavio Hitlera da ubija onolike ljude,pa recimo Napoleona itd...Zar nije to zato sto se ljudi odvoje od Boga i svojim zivotom traze zlo?
    To je biblijski rezon da sve što se dešava na ovom svijetu nalazi se pod Božjom kontrolom ili u krajnjoj liniji Bog preuzima odgovonost. To važi i za vlasti, koje se uglavnom uklapaju u opštu sliku naroda kojim vladaju. Naravno uvijek postoje odstupanja ako neki vladar potpadne pod jak uticaj demona, kao što je recimo bio slučaj sa Hitlerom. Bog dopušta ono što ljudi traže.
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3724
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 11 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 29/9/2013, 23:06

    U najavi na sajtu IRI:
    Pošto se mnogi ljudi suočavaju sa nedomicama po pitanju obraćenja Bogu, tu temu ćemo zasebno obraditi.
    avatar
    beka26


    Broj komentara : 204
    Registration date : 2012-01-24

    PITANJA - RELIGIJA - Page 11 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  beka26 1/10/2013, 11:24

    OTKRIVENJE 17.16 A deset rogova koje si video i zver - oni će zamrzeti bludnicu i opustošiće je i ogoliti. I poješće njeno meso i spaliće je vatrom.

    Dali je ova zvijer koja će uništiti bludnicu zvijer koja izlazi iz bezdana, te sta misliš da li će se ovo dogoditi prije izlijevanja sedam zala ili za vrijeme trajanja istih?
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3724
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 11 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 1/10/2013, 12:13

    beka26 (citat):OTKRIVENJE 17.16 A deset rogova koje si video i zver - oni će zamrzeti bludnicu i opustošiće je i ogoliti. I poješće njeno meso i spaliće je vatrom.

    Dali je ova zvijer koja će uništiti bludnicu zvijer koja izlazi iz bezdana, te sta misliš da li će se ovo dogoditi prije izlijevanja sedam zala ili za vrijeme trajanja istih?
    Ovo se događa pred sami Drugi Hristov dolazak. Vrlo je moguće da su ovih "deset rogova" ili "deset careva" (17:12) iluminatski vladari svijeta 10 regiona.

    PITANJA - RELIGIJA - Page 11 Map_co10

    Prema ovom proročanstvu, koalicija će puknuti i oni će se obračunati sa Velikom Bludnicom. Moguće da to znači uvođenje Novog svjetskog poretka jedinstvene religije koji će po svemu sudeći kratko trajati. U ovom kontekstu "zvijer" za koju se kaže da joj predaju vlast tj. zbog koje se sve to radi, može biti samo Sotona.
    avatar
    Enoh


    Broj komentara : 112
    Registration date : 2013-05-12

    PITANJA - RELIGIJA - Page 11 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Enoh 1/10/2013, 13:42

    http://krscanstvo.net/index.php/o-vjecnosti/postoji-li-pakao

    Molim te Pavle ako imas vremena i zivaca da ovo iscitas i pojasnis detaljnije,jer stvarno negde kao da se moraju zapaziti vecne muke.Hvala.
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3724
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 11 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 1/10/2013, 13:46

    Enoh (citat):http://krscanstvo.net/index.php/o-vjecnosti/postoji-li-pakao

    Molim te Pavle ako imas vremena i zivaca da ovo iscitas i pojasnis detaljnije,jer stvarno negde kao da se moraju zapaziti vecne muke.Hvala.
    Kad je "kršćanstvo" u pitanju sve je moguće pa i vječni grešnici, vječni oganj, vječni đavoli i sl.
    U Novom revidiranom prevodu Biblije riješili smo ta pitanja i postavili reference. Posebno je značajno tumačenje pojma "eon" i njegovih pridjeva, odakle uveliko podvaljuju ovakve obmane. Glavne reference nalaze se u 2. Timoteju 1:9; Matej 5:22; 19:29; 25:41; Marko 3:29; Efescima 3:21, Jevrejima 1:28; 2. Petrova 1:11; 2:4...
    http://www.religija.me/biblija/Biblija-NRPw.pdf
    avatar
    Nebojša


    Broj komentara : 143
    Registration date : 2013-08-19

    PITANJA - RELIGIJA - Page 11 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Nebojša 2/10/2013, 18:00

    PavleS (citat):
    Enoh (citat):http://krscanstvo.net/index.php/o-vjecnosti/postoji-li-pakao

    Molim te Pavle ako imas vremena i zivaca da ovo iscitas i pojasnis detaljnije,jer stvarno negde kao da se moraju zapaziti vecne muke.Hvala.
    Kad je "kršćanstvo" u pitanju sve je moguće pa i vječni grešnici, vječni oganj, vječni đavoli i sl.
    U Novom revidiranom prevodu Biblije riješili smo ta pitanja i postavili reference. Posebno je značajno tumačenje pojma "eon" i njegovih pridjeva, odakle uveliko podvaljuju ovakve obmane. Glavne reference nalaze se u 2. Timoteju 1:9; Matej 5:22; 19:29; 25:41; Marko 3:29; Efescima 3:21, Jevrejima 1:28; 2. Petrova 1:11; 2:4...
    http://www.religija.me/biblija/Biblija-NRPw.pdf
    Ako Pavle dozvoli jedan komentar, sto se tice zivota posle smrti i vecnih muka i ukljucuje ''besmrtnost duse''. Ako ce postojati i postoji pakao, onda je Satana pobedio, dobice svoje carstvo u svemiru gde ce vecno vladati. To je naravno nemoguce, jer satanizam kao koncept se sam urusava, cak i da Bog ne unisti sve koje su u pobuni, oni ce sami sebe unistiti jer su se odvojili od izvora zivota. Satana sam po sebi nema zivot, on nije davalac zivota, nema sta da da. Ne moze on da stvara i da daje duh stvorenjima. Ko ce da odrzava pobunjenike vecno u zivotu kada su odbili zivot (Boga)? Zamisli jednog samoubicu koji nece da zivi (nebitno iz kog razloga) i koji je odlucio da sebi oduzme zivot, i sada njega Bog vaskrsne i kaze: ''E ima da zivis, i to vecno''. A on nece da zivi, smucio mu se zivot (nebitno iz kog razloga). Da li je to pravedno? Zar onda Bog ne bi bio tiranin? Nas niko nije pitao da li hocemo da zivimo i da li hocemo da umremo. To nam je dato da izaberemo slobodnom voljom. Znaci, smrt je suprotnost zivotu, nepostojanje, vracanje u nebice. To je lepo objasnio Valter Fajt u predavanju ''Misticno carstvo smrti''. Dakle, cak i logikom bez konsultovanja biblijskog teksta moze se razumeti sta je smrt i da li postoji pakao i vecne muke.
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3724
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 11 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 2/10/2013, 23:11

    Nema nikakve svrhe raspravljati sa različitim crkvama i sektama, čiji jedini cilj je zadržavanje monopola i dominacije nad izgubljenim dušama. Njih istina uopšte ne zanima, već se trude da na svaki način ideološki opravdaju svoje postojanje i djela, baš kao što rade svi neobraćeni ljudi. Biblija u korijenu sasijeca samu pojavu takvih ustanova i učenja, i mi jednostavno to treba da potvrdimo.
    avatar
    Eliezer


    Broj komentara : 128
    Registration date : 2013-10-09

    PITANJA - RELIGIJA - Page 11 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Eliezer 9/10/2013, 13:00

    Kao neko ko istrazuje religiju i veci dio zivota sam posvetio tom aspektu zivota, "naletio" sam na ovaj Institut i trudio sam se koliko je moguce da procitam sve meni zanimljvije clanke i objave - medjutim nekoliko stvari mi je zapalo za oci, i zato bih zelio da postavim nekoliko pitanje osnivacima i domacinima Instituta i foruma.

    Za pocetak sledece:

    Iako je u pitanju "Institut za religijska istrazivanja", vrlo brzo sam uvidio da je sajt baziran striktno na "Hriscanskim nacelima", konkretno protestantskom nacinu razmisljanja (nemam nista protiv, samo konstatujem) - pa me u skladu sa time zanima da li u okviru Instituta i foruma postoji mjesto i za one istrazivace religije koji nisu deklarisani Hriscani, vec istrazuju religiju a pri tome su dio monoteistickog "korpusa" (Jevreji, Muslimani i sl.)?
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3724
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 11 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 9/10/2013, 13:19

    Eliezer (citat):Kao neko ko istrazuje religiju i veci dio zivota sam posvetio tom aspektu zivota, "naletio" sam na ovaj Institut i trudio sam se koliko je moguce da procitam sve meni zanimljvije clanke i objave - medjutim nekoliko stvari mi je zapalo za oci, i zato bih zelio da postavim nekoliko pitanje osnivacima i domacinima Instituta i foruma.

    Za pocetak sledece:

    Iako je u pitanju "Institut za religijska istrazivanja", vrlo brzo sam uvidio da je sajt baziran striktno na "Hriscanskim nacelima", konkretno protestantskom nacinu razmisljanja (nemam nista protiv, samo konstatujem) - pa me u skladu sa time zanima da li u okviru Instituta i foruma postoji mjesto i za one istrazivace religije koji nisu deklarisani Hriscani, vec istrazuju religiju a pri tome su dio monoteistickog "korpusa" (Jevreji, Muslimani i sl.)?
    Mi možemo promovisati samo biblijske istine u skladu sa Božjim planom, ništa više i ništa manje od toga. Ne bavimo se filozofijom različitih religija koje se kategorizuju kao "monoteističke" ili drugačije. Drugim riječima, naše primarno interesovanje teži onome šta odobrava Bog, a ne sviđanjima ili nesviđanjima ljudi. Svi ljudi su pozvani da preispitaju svoja ideološka i vjerska ubjeđenja, i dobro je da to urade, jer živimo u svijetu manipulacije na svim poljima. Mi smo to sa svoje strane obavili i nalazimo se tu gdje jesmo. Sve ljude smatramo jednakima, ali to ne znači da im povlađujemo ili odobravamo nešto što znamo da je pogrešno, neistina ili poluistina.
    Dakle, kao što piše na uvodnoj strani:
    Institut za religijska istraživanja osnovan je jula 2012. godine sa osnovnim ciljem promocije i potvrđivanja istinitosti i ispravnosti religije koja se zasniva na učenju Biblije. Ideološka uvjerenja osnivača nastala su kao plod dugogodišnjeg nezavisnog proučavanja i utvrđivanja činjenica iz oblasti religije, filozofije, nauke, istorije, sociologije…, a nameću se kao potreba za objavom pune istine koja se putem raznih manipulativnih metoda izopačava i skriva od ljudi.
    Da smo utvrdili da je ispravan neki drugi koncept, bili bismo tamo.
    avatar
    Eliezer


    Broj komentara : 128
    Registration date : 2013-10-09

    PITANJA - RELIGIJA - Page 11 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Eliezer 9/10/2013, 13:56

    Ok, to mi djeluje prihvatljivo i posteno, teziti onome "sto odobrava Bog" - tako da se tu moze naci zajednicki temelj.

    Kao Jevrej i neko kome nije NZ autoritet u zivotu, jedan od razloga zasto sam odlucio da ovde nesto napisem jeste sto bih volio bez tabua da sagledam NZ pisanja i cujem vasa misljenja i tumacenja istih, postavim neka pitanja i sl.

    Ipak za razliku od Muslimana, Hriscanima i Jevrejima je u dosta vremena paralelno jedini izvor autoriteta bio upravo Tanah ili SZ, pa u vezi sa time volio bih da istrazim neke stvari i da eventualno nesto naucim (a mozda i vi od mene nesto naucite).

    U svakom slucaju, nije mi cilj da se ubjedjujem niti da bilo kome namecem svoj stav, vec jednostavno da cujem "drugu stranu medalje" a ujedno i preispitam neke svoje stavove.
    avatar
    Zdravko Vučinić


    Broj komentara : 485
    Registration date : 2013-10-03

    PITANJA - RELIGIJA - Page 11 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Zdravko Vučinić 10/10/2013, 00:51

    Eliezer (citat):Ok, to mi djeluje prihvatljivo i posteno, teziti onome "sto odobrava Bog" - tako da se tu moze naci zajednicki temelj.

    Kao Jevrej i neko kome nije NZ autoritet u zivotu, jedan od razloga zasto sam odlucio da ovde nesto napisem jeste sto bih volio bez tabua da sagledam NZ pisanja i cujem vasa misljenja i tumacenja istih, postavim neka pitanja i sl.

    Ipak za razliku od Muslimana, Hriscanima i Jevrejima je u dosta vremena paralelno jedini izvor autoriteta bio upravo Tanah ili SZ, pa u vezi sa time volio bih da istrazim neke stvari i da eventualno nesto naucim (a mozda i vi od mene nesto naucite).

    U svakom slucaju, nije mi cilj da se ubjedjujem niti da bilo kome namecem svoj stav, vec jednostavno da cujem "drugu stranu medalje" a ujedno i preispitam neke svoje stavove.
    Kao jedan od domaćina sajta IRI kratko ću se osvrnuti na vaše stavove. Bez obzira što vam je Stari zavjet najveći autoritet, dosta toga možete naučiti samo iz Starog zavjeta a tiče se ukupne istine koju mi ovdje zastupamo.
    Na primjer, oni koji ozbiljno čitaju SZ, naglašavam ozbiljno, oni treba da kroz prorčanstva data u SZ propuste rođenje, život i smrt Isusa Hrista i vide da li je to zaista ispunjenje proročanstava.
    Dakle, ako neko ozbiljno želi da čita SZ, a zanima ga istina, onda treba ovom temom da se pozabavi. Jedno od tih prorčanstava je da li je Isus Hrist taj iz proročanstva Danilo 9 glava. U tom prorčanstvu se datumski daje dolazak Mesije na zemlji i sve ostalo što sa tim ide. Tako nešto se ne može ignorisati ako se Biblija ozbiljno čita. Ima i drugih proročanstava.

    Pozdrav

    Sponsored content


    PITANJA - RELIGIJA - Page 11 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Sponsored content


      Danas je 2/5/2024, 22:10