BIBLIJSKI FORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BIBLIJSKI FORUM

POZNAVANJE BOGA - NAJVAŽNIJE ZNANJE

Latest topics

» Biblijski razgovori
PITANJA - RELIGIJA - Page 21 Empty14/4/2024, 23:34 by PavleS

» PITANJA - RELIGIJA
PITANJA - RELIGIJA - Page 21 Empty14/4/2024, 21:19 by PavleS

» DOKAZI (OT)PADA ADVENTISTIČKE CRKVE
PITANJA - RELIGIJA - Page 21 Empty8/4/2024, 17:15 by PavleS

» MAČ I CARSTVO MIROLJUBA PETROVIĆA?
PITANJA - RELIGIJA - Page 21 Empty27/3/2024, 13:02 by Niko bez Boga

» HRIŠĆANSKA MUZIKA I PJESME
PITANJA - RELIGIJA - Page 21 Empty16/1/2024, 18:28 by Niko bez Boga

» Septuaginta/LXX - doslovni prijevod:
PITANJA - RELIGIJA - Page 21 Empty30/10/2023, 13:47 by PavleS

» PAGANIZAM I OKULTNI SIMBOLI I OBIČAJI
PITANJA - RELIGIJA - Page 21 Empty21/9/2023, 17:23 by PavleS

» Crkve i manastiri
PITANJA - RELIGIJA - Page 21 Empty11/9/2023, 11:23 by NecaPereca

» PSIHOLOGIJA
PITANJA - RELIGIJA - Page 21 Empty31/8/2023, 15:24 by Jelena83

April 2024

SunMonTueWedThuFriSat
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Calendar Calendar


+42
baxterhr1
Kojot87
Djordje J.
Slava Bogu
Dare1
Kika
Zmajche
Ivanpt33
kainos
PavleS
Marko90
darka
Željko
djolo
Pita
giga
Dušann
kadosh777
Djuka
Nino76
StanoR
Nebojša
Batret
zigozago
Paradoks
MarioD
Nenad
Dragana B.
maurico
Mato T
Sergej 92
Vlatko
JasnaRR
Zarko
Grubo
Stefan93
Noemi
-GoRsKi-
_Ivan_
Jovana
ljuba79
Zdravko Vučinić
46 posters

    PITANJA - RELIGIJA

    avatar
    Zmajche


    Broj komentara : 134
    Registration date : 2019-09-05

    PITANJA - RELIGIJA - Page 21 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Zmajche 18/1/2020, 14:22

    Čitao sam tvoje članke o praznicima i za prolećne praznike si napisao da su ispunjeni Hristovim prvim dolaskom.
    Da li to znači da treba ili ne treba da ih obeležavamo na neki način?
    Pored toga me zanima da li pričest odnosno (jedenje beskvasnog hleba i pijenje šire) se radi na Pashu ili može bilo kada i da li postoji uslov za to neki post pre toga i slično?
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3720
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 21 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 18/1/2020, 16:08

    Zmajche (citat):Čitao sam tvoje članke o praznicima i za prolećne praznike si napisao da su ispunjeni Hristovim prvim dolaskom.
    Da li to znači da treba ili ne treba da ih obeležavamo na neki način?
    Pored toga me zanima da li pričest odnosno (jedenje beskvasnog hleba i pijenje šire) se radi na Pashu ili može bilo kada i da li postoji uslov za to neki post pre toga i slično?
    Ako bismo obilježavali Pashu na način kako to rade judaisti, to bi bilo jednako poricanju i odbacivanju Isusovog mesijanstva. Gospodnja večera može i treba da se obilježava na način kako objašnjava Novi savez. Prvi hrišćani su to po svemu sudeći prilično često radili.
    avatar
    Zmajche


    Broj komentara : 134
    Registration date : 2019-09-05

    PITANJA - RELIGIJA - Page 21 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Zmajche 18/1/2020, 17:54

    PavleS (citat):
    Ako bismo obilježavali Pashu na način kako to rade judaisti, to bi bilo jednako poricanju i odbacivanju Isusovog mesijanstva. Gospodnja večera može i treba da se obilježava na način kako objašnjava Novi savez. Prvi hrišćani su to po svemu sudeći prilično često radili.

    Evo kako sam ja razumeo da bi trebalo. Ove godine Pasha pada na 9. april. Dakle ta pashalna večera bi trebala da bude 8. aprila, kada zađe sunce.
    Na toj večeri se jedu beskvasni hlebovi, možda gorko lišće i pije šira (bezalkoholni sok od grožđa).
    Nedelju dana posle Pashe se jedu beskvasni hleb, umesto hleba sa kvascem.
    Za Pedesetnice nemam predstavu, šta bi trebalo.

    Da li sam dobro shvatio u vezi Pashe?
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3720
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 21 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 18/1/2020, 18:15

    Zmajche (citat):
    PavleS (citat):
    Ako bismo obilježavali Pashu na način kako to rade judaisti, to bi bilo jednako poricanju i odbacivanju Isusovog mesijanstva. Gospodnja večera može i treba da se obilježava na način kako objašnjava Novi savez. Prvi hrišćani su to po svemu sudeći prilično često radili.

    Evo kako sam ja razumeo da bi trebalo. Ove godine Pasha pada na 9. april. Dakle ta pashalna večera bi trebala da bude 8. aprila, kada zađe sunce.
    Na toj večeri se jedu beskvasni hlebovi, možda gorko lišće i pije šira (bezalkoholni sok od grožđa).
    Nedelju dana posle Pashe se jedu beskvasni hleb, umesto hleba sa kvascem.
    Za Pedesetnice nemam predstavu, šta bi trebalo.

    Da li sam dobro shvatio u vezi Pashe?
    Šta god da si razumio ili vidio u jevrejskim vjerskim kalendarima, ti praznici su ispunjeni i ne obilježavaju se.
    avatar
    Zmajche


    Broj komentara : 134
    Registration date : 2019-09-05

    PITANJA - RELIGIJA - Page 21 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Zmajche 18/1/2020, 18:53

    PavleS (citat):
    Šta god da si razumio ili vidio u jevrejskim vjerskim kalendarima, ti praznici su ispunjeni i ne obilježavaju se.
    A jel Gospodnja večera može bilo kada da se obeležava?
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3720
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 21 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 18/1/2020, 18:57

    Zmajche (citat):
    PavleS (citat):
    Šta god da si razumio ili vidio u jevrejskim vjerskim kalendarima, ti praznici su ispunjeni i ne obilježavaju se.
    A jel Gospodnja večera može bilo kada da se obeležava?
    Stvar dogovora među vjernicima, ne bi svakako trebalo prečesto. Recimo kod hacera je kvartalno, četiri puta godišnje, to je dobro, ali ne mora da bude pravilo.
    avatar
    Zmajche


    Broj komentara : 134
    Registration date : 2019-09-05

    PITANJA - RELIGIJA - Page 21 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Zmajche 18/1/2020, 19:07

    PavleS (citat):
    Stvar dogovora među vjernicima, ne bi svakako trebalo prečesto. Recimo kod hacera je kvartalno, četiri puta godišnje, to je dobro, ali ne mora da bude pravilo.
    Baš sam upravo našao detaljnija objašnjenja u ovoj novoj knjizi "Osnovna Biblijska vjerovanja", ima u poglavlju sa krštenjem.
    avatar
    darka


    Broj komentara : 19
    Registration date : 2018-04-29

    PITANJA - RELIGIJA - Page 21 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  darka 4/2/2020, 09:18

    Posto znamo da lazna reformacija prethodi pravoj, a lazna reformacija je vec pocela u svetu, da li je moguce da je ono sto se desava u Crnoj Gori zapravo pocetak lazne reformacije? Elen Vajt kaze da ce Sotona izazvati prividno veliko religijsko interesovanje u crkvama da bi njihovi  pripadnici mislili da je Bog sa njima a da ce to zapravo biti delo drugog duha.
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3720
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 21 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 4/2/2020, 10:42

    darka (citat):Posto znamo da lazna reformacija prethodi pravoj, a lazna reformacija je vec pocela u svetu, da li je moguce da je ono sto se desava u Crnoj Gori zapravo pocetak lazne reformacije? Elen Vajt kaze da ce Sotona izazvati prividno veliko religijsko interesovanje u crkvama da bi njihovi  pripadnici mislili da je Bog sa njima a da ce to zapravo biti delo drugog duha.

    Ne, svakako se sadašnji događaji u Crnoj Gori ne mogu s tim povezati. Lažno probuđenje u crkvama, koje će prethoditi završnom Božjem djelu prije isteka vremena milosti, biće simulacija duhovnosti koja će stvoriti takav privid da Bog radi preko crkava da će to biti teško iskušenje za sve koje ne poznaju dobro istine i duh Svetog Pisma.

    Što se tiče Crne Gore, postoji nekoliko ključnih razloga masovne „popovske revolucije“:

    1) Na ovim prostorima nikada se nije dogodila reformacija vjere i ideologije kao u zapadnim zemljama. Zapravo postojao je takav pokret prije nego na Zapadu, između 10-13. vijeka, kada su bogumili izvršili značajan uticaj na vraćanju biblijskom hrišćanstvu u potezu od Bugarske, preko Makedonije, Srbije, Crne Gore i Bosne. Na nesreću zvanični crkveno-državni režim ih je surovo progonio, posebno Nemanjići, potrudivši se da pored besmislenih i lažnih optužbi unište i sav njihov rad.
    Narod je što se tiče shvatanja religije generalno ostao na nivou Srednjeg vijeka, sujeverja, kulta mrtvih, praznog mantranja i paganskog formalizma. Tako politika Crne Gore za usvajanje „zapadnih vrijednosti“ i priključenja Zapadu zapravo nema ideološku platformu niti ikakvu tradiciju, već je samo kozmetičke prirode u domenu usvajanja pravila i kriterija kao uslova za članstvo u EU.

    2) Ovakva religija je pored snažno ukorijenjene tradicije koju ljudi slijepo i po svaku cijenu brane dodatno omasovljena i ojačana poistovjećivanjem sa etničkim odnosno nacionalnim identitetom. U tom smislu ona je postala neka vrsta klerofašizma, gdje se kao najveći „grijeh“ vidi upravo zdravorazumsko i kritičko preispitivanje ili njeno napuštanje, dok se nijedan stvarni grijeh ne ukorava tako da se tu „pronalaze“ ne samo primitivne mase već i kriminalci, ostrašćeni nacionalisti, profesionalni političari nacionalisti i sl.

    3) SPC je finansijski moćna institucija koja, pored mnoštva vrlo vrijednih nekretnina u svom posjedu, ostvaruje ogroman profit, i kao takva je moćna monopolistička ustanova za sprovođenje velikosrpskog projekta i interesa pan-pravoslavlja, od Rusije do Balkana. To je faktički nezavisni sistem u sistemu koji može konkurisati državi, posebno maloj zemlji kao što je Crna Gora sa heterogenom strukturom stanovništva.

    4) Gore navedeni faktori našli su se na istoj liniji sa pritajenim i suzbijanim dugogodišnjim nezadovoljstvom velikog broja ljudi u Crnoj Gori aktuelnom vlašću koja opstaje već 30 godina, sa svim njenim manama i propustima u stvaranju poštenog građanskog društva, koja takođe nikad nije radila na podizanju moralne svijesti i zdravoj edukaciji. Tako su popovi dobili podršku koju ni sami nijesu očekivali u najoptimističnijim projekcijama, dok se vlast suočila sa masama koje se okreću protiv nje i države Crne Gore u broju koji sigurno nijesu mogli pretpostaviti. To se zove loša procjena. Zakon o slobodi vjeroispovijesti, koji je dobar zakon čak i sa aspekta biblijski religioznih ljudi, jednostavno je postao okidač za sve ovo što se događa u Crnoj Gori, što popovi vrlo lukavo koriste za zaštitu njihovog monopola i zadržavanja pozicije nezavisnog sistema u sistemu. Mase naroda nemaju u tome nikakvog svog interesa, ali zaslijepljeni klero-nacionalizmom i teološki nepismeni, ljudi to uopšte ne mogu prepoznati.
    avatar
    Zmajche


    Broj komentara : 134
    Registration date : 2019-09-05

    PITANJA - RELIGIJA - Page 21 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Zmajche 4/2/2020, 23:10

    Da li to što se desilo na zapadu, a nije kod nas odnosi na protestantsku reformaciju?
    I kakav je odnos te njihove svesti koju su dobili tom reformacijom i ovih modernih trendova, kao što su LGBTIQ, droga, prostitucija i gomila boleštine što se legalizuje, a polako dolazi i kod nas?
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3720
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 21 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 4/2/2020, 23:23

    Zmajche (citat):Da li to što se desilo na zapadu, a nije kod nas odnosi na protestantsku reformaciju?
    I kakav je odnos te njihove svesti koju su dobili tom reformacijom i ovih modernih trendova, kao što su LGBTIQ, droga, prostitucija i gomila boleštine što se legalizuje, a polako dolazi i kod nas?
    Naravno, odnosi se na protestantsku reformaciju.
    U svakom slučaju, u etru je jedan članak na temu aktuelne situacije u Crnoj Gori:
    Analiza aktuelne situacije u Crnoj Gori

    Što se Zapada tiče, od 50-60-ih godina prošlog vijeka je rađeno na postpenoj stanizaciji društva, preko seksualne revolucije, muzike, droge i drugih mehanizama, tako da satanisti danas imaju kontrolu na gotovo svim mjestima od uticaja i odlučivanja.
    avatar
    Zmajche


    Broj komentara : 134
    Registration date : 2019-09-05

    PITANJA - RELIGIJA - Page 21 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Zmajche 18/2/2020, 00:09

    Zašto pravoslavni vernici u Srbiji više kritikuju Protestante nego Katolike?
    Kao loše tumače Bibliju itd...
    Čak za Lojolu tvrde da je svetac, jer mu se navodno ukazao Hristos.
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3720
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 21 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 18/2/2020, 01:15

    Zmajche (citat):Zašto pravoslavni vernici u Srbiji više kritikuju Protestante nego Katolike?
    Kao loše tumače Bibliju itd...
    Čak za Lojolu tvrde da je svetac, jer mu se navodno ukazao Hristos.
    Zato što su od početka isto, dvije crkve je napravila politika, što je i razumljivo jer je crkva već od 5. vijeka bila integralni činilac vlasti.

    Oni svoju religiju potvrđuju čudima i kroz rituale tako da su to kriteriji i za "svečeve". Dok je postojao sistem simbioze države i crkve, naravno da su vladari bili najveći kandidati za buduće "svece", što je takođe bila jaka propaganda za nacionalističku religiju.
    avatar
    Zmajche


    Broj komentara : 134
    Registration date : 2019-09-05

    PITANJA - RELIGIJA - Page 21 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Zmajche 19/2/2020, 15:36

    Zašto je Jonu progutao Levijatan?
    Zašto se ponudio da skoči sa broda?
    Kakve to ima veze sa njegovom misijom u Ninevi?
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3720
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 21 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 19/2/2020, 16:20

    Zašto je Jonu progutao Levijatan?
    Jonu nije progutao nikakav levijatan. U Bibliji jednostavno piše „velika riba“ koja se u to vrijeme nalazila u Sredozemnom moru (nekih 800 godina prije n.e.). Levijatan je bio jedna vrsta dinosaurusa, vodozemca, koji su preživjeli Potop i u vrijeme patrijarha Jova očigledno još postojali.
    Važno je zapaziti da je Bog Joni zapravo spasao život od davljenja u moru, jer se ta riba nije slučajno tu našla. Cijela ta situacija je Božja natprirodna intervencija u Joninu korist, uključujući preživljavanje 3 dana i 3 noći.

    Zašto se ponudio da skoči sa broda?
    Jona je bio svjestan situacije i svoje krivice. S druge strane, Bog je iskoristio određena primitivna vjerovanja mornara da ih dovede u spoznaju istine o pravom Bogu. Iz priče se može zaključiti da su posada broda činili pošteni ljudi.

    Kakve to ima veze sa njegovom misijom u Ninevi?
    Prije ovog natprirodnog iskustva i direktnog suočavanja sa smrću, Jona uopšte nije bio spreman da posluša Gospodnji nalog. To je sindrom pale ljudske prirode da uvijek radi kontra od onog što bi Bog želio za nas. Jonina misija u Ninivu je u svakom segmentu poslužila za njegovo obraćenje, a isto tako za dobrobit svih ljudi koji su bili u kontaktu sa ovim slučajem (mornari i stanovnici Ninive).
    avatar
    Zmajche


    Broj komentara : 134
    Registration date : 2019-09-05

    PITANJA - RELIGIJA - Page 21 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Zmajche 19/2/2020, 17:00

    A u čemu se sastojala Jonina krivica?
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3720
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 21 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 19/2/2020, 18:46

    Zmajche (citat):A u čemu se sastojala Jonina krivica?
    Jonina krivica bila je u neposlušnosti Bogu. To podrazumijeva moralnu odgovornost prema misiji koja mu je povjerena. Ova odgovornost direktno se ticala sudbine 120 hiljada stanovnika Ninive. To takođe otkriva Joninu sebičnost i samodovoljnost, velike karakterne probleme koje je gajio. Jona nije bio neupućen čovjek ali nije poštovao zavjet koji je imao prema Gospodu (vidi Jona 2:9).
    avatar
    Ivanpt33


    Broj komentara : 5
    Registration date : 2019-04-27

    PITANJA - RELIGIJA - Page 21 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Ivanpt33 1/3/2020, 18:04

    Ako sam dobro shvatio, Boga oca nikad nijedan covek nije video konkretno(naravno, Hristos ga javi, njegov karakter) i mi s Bogom ne mozemo imati odnos osim preko Božjeg sina-Isusa. Kome naše molitve trebaju biti uperene? Jasno mi je da naše grehe možemo da okajemo samo u Hristovo ime i da je Hristos naš zastupnik, posrednik. Takodje mi je jasno da Isus treba da bude naš vrhovni uzor, da stalno u njega gledamo i o njemu mislimo, da nam bude prijatelj i gospodar. Valter Fajt mi je takodje otvorio oci o smislu Šabata i shvatio sam da je to dan veze, dan kada produbljujemo i obnavljamo našu vezu s Bogom. Samo mi nije jasno, da li subotom trebamo ulagati u nasu vezu sa Isusom ili sa Bogom ocem ili i sa jednim i s drugim?
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3720
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 21 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 1/3/2020, 20:57

    Ivanpt33 (citat):Ako sam dobro shvatio, Boga oca nikad nijedan covek nije video konkretno(naravno, Hristos ga javi, njegov karakter) i mi s Bogom ne mozemo imati odnos osim preko Božjeg sina-Isusa. Kome naše molitve trebaju biti uperene? Jasno mi je da naše grehe možemo da okajemo samo u Hristovo ime i da je Hristos naš zastupnik, posrednik. Takodje mi je jasno da Isus treba da bude naš vrhovni uzor, da stalno u njega gledamo i o njemu mislimo, da nam bude prijatelj i gospodar. Valter Fajt mi je takodje otvorio oci o smislu Šabata i shvatio sam da je to dan veze, dan kada produbljujemo i obnavljamo našu vezu s Bogom. Samo mi nije jasno, da li subotom trebamo ulagati u nasu vezu sa Isusom ili sa Bogom ocem ili i sa jednim i s drugim?
    Veza sa Hristom podrazumijeva vezu sa Bogom Ocem. Jako je važo razumjeti princip Izvora i Kanala Oca i Sina.
    Ova knjiga može te sasvim prosvijetlititi u tom pogledu:
    Bog i mi: moći i učinak ili odnos
    avatar
    Zmajche


    Broj komentara : 134
    Registration date : 2019-09-05

    PITANJA - RELIGIJA - Page 21 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Zmajche 16/3/2020, 00:08

    Danas sam pričao sa drugom u vezi poslednjih dana i plana spasenja. I naglasio sam mu da će biti spaseni oni koji se pokaju, naravno pomenuo sam mu i opravdanje verom.
    On je na to imao zanimljivo pitanje u vezi pokajanja.
    U dilemi je da li pokajanje znači da je čovek na nivou uma uvideo da je išao lošim putem ili na emocionalnom da oseća grižu savesti i da zamoli Gospoda za oproštaj.
    Ovo prvo mi miriše na hinduističko poimanje greha, jer sam se sa time sretao čitajući gurue dalekog istoka.
    Pored toga, on se zapitao zašto je Bog dopustio da postoji zlo, odnosno Sotona i demoni.
    Naslutio je da je zbog toga, da bi ljudi mogli da budu kušani.
    Posle toga sam mu rekao da će biti uništeni pre obnove nove planete i da onda neće imati ko da opada braću na novoj Zemlji.
    On je na kraju konstatovao da novorođeni ljudi na obnovljenoj Zemlji neće imati prilike da budu kušani, kao što svi mi imamo pre drugog Hristovog dolaska.
    I smatra da ako neko nema kušnju, ne može da se izgradi kao ličnost. Mnogo komplikuje stvari.
    Šta misliš o svemu ovome?
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3720
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 21 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 16/3/2020, 14:37

    Zmajche (citat):Danas sam pričao sa drugom u vezi poslednjih dana i plana spasenja. I naglasio sam mu da će biti spaseni oni koji se pokaju, naravno pomenuo sam mu i opravdanje verom.
    On je na to imao zanimljivo pitanje u vezi pokajanja.
    U dilemi je da li pokajanje znači da je čovek na nivou uma uvideo da je išao lošim putem ili na emocionalnom da oseća grižu savesti i da zamoli Gospoda za oproštaj.
    Ovo prvo mi miriše na hinduističko poimanje greha, jer sam se sa time sretao čitajući gurue dalekog istoka.
    Pored toga, on se zapitao zašto je Bog dopustio da postoji zlo, odnosno Sotona i demoni.
    Naslutio je da je zbog toga, da bi ljudi mogli da budu kušani.
    Posle toga sam mu rekao da će biti uništeni pre obnove nove planete i da onda neće imati ko da opada braću na novoj Zemlji.
    On je na kraju konstatovao da novorođeni ljudi na obnovljenoj Zemlji neće imati prilike da budu kušani, kao što svi mi imamo pre drugog Hristovog dolaska.
    I smatra da ako neko nema kušnju, ne može da se izgradi kao ličnost. Mnogo komplikuje stvari.
    Šta misliš o svemu ovome?
    Da bismo se uspješno bavili evanđeoskom misijom, prvi je uslov da mi sami budemo oslobođeni od otrovne ideologije duhovnog Vavilona. Glavni temelji te ideologije postavljeni su u Edenu kad je čovjek pao u grijeh.

    1) Prvi je vjerovanje u besmrtnost i urođene moći, bez obzira u kojoj formi je to izraženo, što otvara aveniju spiritualizma, misticizma i okultizma, te uništava ispravan koncept o Bogu i Planu spasenja. Ovo se posledično reflektuje na sve religijske i porodične strukture.

    2) Vavilon raste iz još jednog korjena zla, a to je utopija o nezavisnosti. „Postaćete kao bogovi“ je druga velika Sotonina laž. Sve pseudo religije i svaki oblik ateizma sadrže u sebi premisu o nezavisnosti. Čitavo čovječanstvo je prožeto tom ideološkom obmanom u svim svojim strukturama, uključujući svakog pojedinca.

    Iz ova dva korjena izniču, rastu i granaju se sve moguće zablude na zemlji. I sve dok ne spoznamo i prihvatimo izvorni Božji koncept života, otkriven u Njegovoj Riječi, opiraćemo se istini i nalaziti izgovore za njeno odbacivanje.

    Kad se sami osposobimo kao Božji radnici, tek tada možemo vršiti blagosloven uticaj na druge. Tada ćemo znati da ukažemo na korjene zablude, a ne samo da „gasimo požare“ trudeći se da odgovorimo na neugodna ili besmislena pitanja.

    Dakle, ako je tvoj drug zaista zainteresovan da sazna istinu, umjesto što pokušava da ispadne pametni Vavilonac, istinu će dobiti. Ukoliko nastavi da traži izgovore i mudruje za sopstveni račun, kraj će biti smrt. Nema ništa između.
    avatar
    Zmajche


    Broj komentara : 134
    Registration date : 2019-09-05

    PITANJA - RELIGIJA - Page 21 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Zmajche 19/3/2020, 12:34

    Zanima me šta su gnostici i ko su bili Eseni?
    Da li imaju veze sa izvornim Hrišćanstvom u ranom periodu od 1. do 3. veka ili su bili neki okultni red u to vreme?
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3720
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 21 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 19/3/2020, 13:08

    Zmajche (citat):Zanima me šta su gnostici i ko su bili Eseni?
    Da li imaju veze sa izvornim Hrišćanstvom u ranom periodu od 1. do 3. veka ili su bili neki okultni red u to vreme?
    Eseni su bili jevrejska vjerska sekta koja je djelovala od 2. vijeka prije n.e. do 1. vijeka n.e. Oni su se organizovali u komunama i nijesu bili brojni. Isticali su se specifičnim načinom života koji je karakterisala zajednička molitva, asketizam, dobrovoljno siromaštvo, dnevna krštenja i odricanje od svjetovnih užitaka, odnosno celibat. Vrlo često su se pod nazivom eseni nazivale i različite, ali ideološki srodne mesijanske i apokaliptičke grupe u Judeji. Skorije je pažnju na esene skrenulo otkriće Kumranskih rukopisa koje predstavlja dragocjen izvor podataka i dodatno potvrđuju autentičnost Biblije. Očigledno je da su eseni bili sekta pod velikim uticajem paganske grčke misli i filozofije.

    Gnosticizam je vjerski pokret koji je prvo nastao u otpalom judaizmu i povezuje se sa ezoterijskim tumačenjima Biblije, što svakako upućuje na kontaminaciju vavilonskim misterijama i kasnije grčkim misticizmom. U ranim vjekovima hrišćanstva razvio se kroz mnoštvo pravaca. „Gnoza“ znači spoznaja. Ta riječ izvorno je korišćena u Platonovim filozofskim spisima. Gnoza se najčešće upotrebljava da označi duhovno znanje prosvijetljenog čovjeka, koje se opisuje kao neposredno iskustveno saznanje o natprirodnom ili božanskom. Gnostici su u stvari mistici koji su upražnjavali određenu simulaciju religije za povezivanje sa natprirodnim odnosno demonima. Posjedovanje „gnoze“ tj. mistične spoznaje smatrali su najvažnijim na putu spasenja. Oni smatraju da su ljudi božanske duše zarobljene u materijalnom svijetu. Materija je stvorena od strane nesavršenog ili zlog bića, Demijurga, koji se često poistovećuje sa Bogom Starog zavjeta, nasuprot Bogu Novog zavjeta. Gnostici zlo poistovjećuju s materijalnim, a dobro s duhovnim svijetom. Očekivano, glavni centri gnosticizma bili su Aleksandrija i Rim.
    Iako je političko hrišćanstvo Rimske imperije osudilo gnosticizam kao jeres, to se nije desilo kao rezultat suprotnosti u učenjima i vjerovanjima već prije zbog individualizma gnostika i nepokoravanja crkvenoj hijerarhiji.
    avatar
    Ivanpt33


    Broj komentara : 5
    Registration date : 2019-04-27

    PITANJA - RELIGIJA - Page 21 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Ivanpt33 7/4/2020, 21:35

    Pozdrav Pavle.
    Prijatelj mi je ispricao dogadjaj o jednom decaku(14 god), koji je doziveo saobracajnu nesrecu tako sto je izasao iz kuce na ulicu da baci smece u kontejner a u tom trenutku je naleteo auto i momak je zavrsio mrtav. Verujem da se ovakve stvari desavaju Bozjim dopustenjem jer sam svestan da andjeli i demoni vode borbu u svakom momentu i da se odvija borba izmedju dobra i zla. Kakvo nam objasnjenje pruza Biblija? Da li Bog zeli da takvim dopustenjem izazove preispitivanje njegovih bliznjih i osobe koja je izazvala sudar, i da nas podseti da robujemo grehu? Momak je izgubio zivot pa ovo pitanje ne bih klasifikovao kao periferno, iako Bogu nije nikakav problem da vaskrsne momka i da mu vecni zivot. Siguran sam da je Bog mogao da deluje, kako na momka koji je vozio auto, tako i na momka koji je bas u tom trenutku izlazio iz kuce da baci djubre...Svako dobro
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3720
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 21 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 7/4/2020, 22:16

    Ivanpt33 (citat):Pozdrav Pavle.
    Prijatelj mi je ispricao dogadjaj o jednom decaku(14 god), koji je doziveo saobracajnu nesrecu tako sto je izasao iz kuce na ulicu da baci smece u kontejner a u tom trenutku je naleteo auto i momak je zavrsio mrtav. Verujem da se ovakve stvari desavaju Bozjim dopustenjem jer sam svestan da andjeli i demoni vode borbu u svakom momentu i da se odvija borba izmedju dobra i zla. Kakvo nam objasnjenje pruza Biblija? Da li Bog zeli da takvim dopustenjem izazove preispitivanje njegovih bliznjih i osobe koja je izazvala sudar, i da nas podseti da robujemo grehu? Momak je izgubio zivot pa ovo pitanje ne bih klasifikovao kao periferno, iako Bogu nije nikakav problem da vaskrsne momka i da mu vecni zivot. Siguran sam da je Bog mogao da deluje, kako na momka koji je vozio auto, tako i na momka koji je bas u tom trenutku izlazio iz kuce da baci djubre...Svako dobro
    Bog poštuje slobodnu volju. Dalje, Bog ne može dokazivati silom da je jači od Sotone. Božje dokazivanje se bazira na prikazivanju karaktera. Mi živimo na neprijateljskoj zemlji gdje ni za trenutak nijesmo sigurni bez Božje zaštite. Ali ljudi generalno ne žele da imaju ništa sa Bogom, jer to zahtijeva napuštanje sebičnosti i svjetovnosti. Ljudi bi da imaju i pare i jare, a to je nemoguće. Mnogi bi rado prihvatili Hrista kao Spasitelja kad bi to podrazumijevalo svjetovne koristi, ambicije i počasti. Ali pošto to Hrist ne obećava, već naprotiv traži od nas da se odreknemo sebe i svijeta, ljudi odbacuju spasenje i ignorišu Boga koliko god je to moguće. Tako postaju ili ateisti ili pristalice neke kvazi religije koja se zasniva na formama, tradiciji ili filozofskim doktrinama koje ne ukoravaju grijeh. Dakle, ljudi su na ovaj ili onaj način u pobuni protiv Boga. A pobuna znači odbacivanje zaštite. Pobuna takođe znači vjerovanje da imamo nezavisan život, da smo bogovi za sebe.

    U jednoj takvoj situaciji, Sotona ima otvoren prostor da djeluje kako hoće. I kad demoni namjeste nekom pogibiju, onda se ti isti nevjernici po pravilu sjete Boga da ga optuže kako nije zaštitio to „jadno, nevino stvorenje“. Pogrešan izbor donosi loše posledice. Postoji lična i kolektivna uzročnost koja donosi određene posledice. Mi uporno pravimo pogrešne izbore, a želimo da živimo kao da smo u savršenom svijetu. Ali to je nemoguće.

    Pogibije, bol i krhkost života upravo treba da nas opomenu i podstaknu na razmišljanje u kakvom svijetu živimo i koliko nam je potrebno spasenje. Pravda može izgledati kao da kasni ali ona neće izostati. Na ovoj zemlji ne stradaju „nevini“ jer nevinih nema. Ali ako odbijamo da shvatimo život iz perspektive koju samo Božje otkrivenje može dati, ako ne želimo da razumijemo Plan spasenja i potrebu da strpljivo čekamo na njegovu realizaciju, mi ćemo nastaviti da nalazimo izgovore za sve što ugrožava naše sebične interese.

    Andrea_V. likes this post


    Sponsored content


    PITANJA - RELIGIJA - Page 21 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Sponsored content


      Danas je 19/4/2024, 15:35