BIBLIJSKI FORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BIBLIJSKI FORUM

POZNAVANJE BOGA - NAJVAŽNIJE ZNANJE

Latest topics

» Biblijski razgovori
BILJNE FORMULE - TINKTURE, ČAJEVI, MJEŠAVINE... Empty14/4/2024, 23:34 by PavleS

» PITANJA - RELIGIJA
BILJNE FORMULE - TINKTURE, ČAJEVI, MJEŠAVINE... Empty14/4/2024, 21:19 by PavleS

» DOKAZI (OT)PADA ADVENTISTIČKE CRKVE
BILJNE FORMULE - TINKTURE, ČAJEVI, MJEŠAVINE... Empty8/4/2024, 17:15 by PavleS

» MAČ I CARSTVO MIROLJUBA PETROVIĆA?
BILJNE FORMULE - TINKTURE, ČAJEVI, MJEŠAVINE... Empty27/3/2024, 13:02 by Niko bez Boga

» HRIŠĆANSKA MUZIKA I PJESME
BILJNE FORMULE - TINKTURE, ČAJEVI, MJEŠAVINE... Empty16/1/2024, 18:28 by Niko bez Boga

» Septuaginta/LXX - doslovni prijevod:
BILJNE FORMULE - TINKTURE, ČAJEVI, MJEŠAVINE... Empty30/10/2023, 13:47 by PavleS

» PAGANIZAM I OKULTNI SIMBOLI I OBIČAJI
BILJNE FORMULE - TINKTURE, ČAJEVI, MJEŠAVINE... Empty21/9/2023, 17:23 by PavleS

» Crkve i manastiri
BILJNE FORMULE - TINKTURE, ČAJEVI, MJEŠAVINE... Empty11/9/2023, 11:23 by NecaPereca

» PSIHOLOGIJA
BILJNE FORMULE - TINKTURE, ČAJEVI, MJEŠAVINE... Empty31/8/2023, 15:24 by Jelena83

April 2024

SunMonTueWedThuFriSat
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Calendar Calendar


+15
kuzma
djole
Jovana
Grubo
beka26
Nesa
Nathanael
pravoslavac
Twoflower
zigozago
EMO
xyz_os
Tako-je
Zdravko Vučinić
Vlatko
19 posters

    BILJNE FORMULE - TINKTURE, ČAJEVI, MJEŠAVINE...

    avatar
    Vlatko


    Broj komentara : 460
    Registration date : 2009-07-04

    BILJNE FORMULE - TINKTURE, ČAJEVI, MJEŠAVINE... Empty BILJNE FORMULE - TINKTURE, ČAJEVI, MJEŠAVINE...

    Komentar  Vlatko 23/10/2013, 21:50

    Budući da mislim početi izrađivati tinkture, sva literatura je dobrodošla.

    Ponajviše knjige, a onda i članci, ali s puno informacija i od provjerenih ljudi, ne rekla-kazala.
    avatar
    Zdravko Vučinić


    Broj komentara : 485
    Registration date : 2013-10-03

    BILJNE FORMULE - TINKTURE, ČAJEVI, MJEŠAVINE... Empty Re: BILJNE FORMULE - TINKTURE, ČAJEVI, MJEŠAVINE...

    Komentar  Zdravko Vučinić 24/10/2013, 10:17

    Vlatko (citat):Budući da mislim početi izrađivati tinkture, sva literatura je dobrodošla.

    Ponajviše knjige, a onda i članci, ali s puno informacija i od provjerenih ljudi, ne rekla-kazala.
    Najbolje da uzmeš knjigu Liječenje neizlečivih bolesti od dr Šulca i da vidiš kako se najjednostavnije prave tinkture, a u njegovom video serijalu on to i demonstrira. I knjigu i video imaš na našem sajtu prirodnamedicina.org. Takođe, možeš da pogledaš naš odjeljak na sajtu o biljnim formulama.

    Ako te nešto dodatno zanima, pitaj
    avatar
    Zdravko Vučinić


    Broj komentara : 485
    Registration date : 2013-10-03

    BILJNE FORMULE - TINKTURE, ČAJEVI, MJEŠAVINE... Empty Re: BILJNE FORMULE - TINKTURE, ČAJEVI, MJEŠAVINE...

    Komentar  Zdravko Vučinić 27/10/2013, 21:00

    U Crnoj Gori i regionu bivše Jugoslavije je ponudi oko 40 biljnih formula (tinkture, biljne mješavine, čajevi) za prevenciju i liječenje bolesti i detoksifikaciju organizma, prema originalnim receptima vodećeg herbaliste i ljekara prirodne medicine na svijetu, dr Ričarda Šulca.

    Tinkture se mogu nabaviti posredstvom Instituta za prirodnu medicinu Podgorica,

    - kontakt tel: + 382 67 416 416; email: prirodnamedicina@yahoo.com.

    Osnovne karakteristike tinktura i biljnih mješavina koje su u ponudi:

       - originalni recepti dr Ričarda Šulca.
       - proizvodnja u domaćoj radinosti.
       - 100 odsto organsko bilje.
       - najdjelotvornije formule koje se mogu pronaći na tržištu.
       - nema štetnih efekata.
       - izuzetno povoljne cijene.

    Pročirajte ovdje: DETALJNIJE O PROIZVODNJI, SASTOJCIMA, DEJSTVU I CIJENAMA TINKTURA (pdf)
    avatar
    Vlatko


    Broj komentara : 460
    Registration date : 2009-07-04

    BILJNE FORMULE - TINKTURE, ČAJEVI, MJEŠAVINE... Empty Re: BILJNE FORMULE - TINKTURE, ČAJEVI, MJEŠAVINE...

    Komentar  Vlatko 27/10/2013, 21:34

    Bravo, daj detaljne upute kako ih raditi, svako magare može kupiti u dućanu, to me ne zanima. Ja bi ih želio naučiti raditi, možeš staviti i svoja osobna iskustva ili neke pripravke koje sam često radiš pa si se ispraksirao.
    avatar
    Zdravko Vučinić


    Broj komentara : 485
    Registration date : 2013-10-03

    BILJNE FORMULE - TINKTURE, ČAJEVI, MJEŠAVINE... Empty Re: BILJNE FORMULE - TINKTURE, ČAJEVI, MJEŠAVINE...

    Komentar  Zdravko Vučinić 28/10/2013, 10:19

    Vlatko (citat):Bravo, daj detaljne upute kako ih raditi, svako magare može kupiti u dućanu, to me ne zanima. Ja bi ih želio naučiti raditi, možeš staviti i svoja osobna iskustva ili neke pripravke koje sam često radiš pa si se ispraksirao.
    Dao sam ti gore knjigu, pa video serijal gdje se u jednom od njih demonstrira pravljenje tinkture i imaš moj tekst o biljnim formulama gdje se, osim naše ponude, navodi i kako se tinkture spremaju, nego ne čitaš. Evo ti dio tog tekst:

    U većini slučajeva tinkture se prave od svježeg bilja (alternativno, može i od suvog bilja). To se radi tako što se svježe biljke stave u blender zajedno sa alkoholom i promiješaju se. Tako se dobija kaša kroz koju će alkoholni rastvor doprijeti do pojedinačnih ćelija biljaka i izvući sve ljekovite sastojke.
    Kaša se prospe u veliku staklenu posudu-teglu da tako odstoji jedan dan. Sjutradan se može vidjeti gdje su biljke u odnosu na tečnost. Najkvalitetnije i najdjelotvornije tinkture su one gdje biljke čine najmanje ¾ posude ili više. U slučaju da se u posudi nalazi manje biljaka ili akohola nego što je predviđeno, treba ih dodati i ponovo promiješati. Nakon toga, dobijena kaša se ponovo prospe u teglu i zatvori.
    Tegla mora da stoji zatvorena najmanje 14 dana (što više odstoji tinktura je jača) i mora se mućkati svaki dan najmanje tri puta.
    Nakon što prođe željeni period, tečnost se procijedi kroz pamuk ili neki drugi kvalitetni filter. Dobijena tečnost-tinktura stavlja se u svjetlobraon flaše sa čvrstim poklopcem.
    avatar
    Zdravko Vučinić


    Broj komentara : 485
    Registration date : 2013-10-03

    BILJNE FORMULE - TINKTURE, ČAJEVI, MJEŠAVINE... Empty Re: BILJNE FORMULE - TINKTURE, ČAJEVI, MJEŠAVINE...

    Komentar  Zdravko Vučinić 29/10/2013, 11:24

    Greškom ti pobrisah post, ali evo tvog citata.

    Ma vidio sam to, daj mi neke svoje trikove, valjda i sam spremaš tako nešto. Zdravko, tebe tražim informacije, ovo iz literature znam pročitat i video odgledat, ima ih mnoštvo na youtube-u. Znači, ako ih ti spremaš, daj mi svoja iskustva ili neke savjete koje ne mogu naći u toj literaturi.
    Nemam drugih savjeta osim ovih iz knjige, videa i mog teksta koji se nalazi tamo gdje pišemo o biljnim formulama. To su naša iskustva, to su najbolje metode spremanja. Moraš početi da spremaš pa ćeš vremenom sam vidjeti da li nešto može bolje, ali to je nešto kao lično iskustvo. Ja ti zaista nemam šta reći drugo. To je jednostavno. Dakle, nemoj me pitati za lična iskustva oko cijeđenja soka od jabuke, jer tu nema ništa posebno. Tako je nešto i sa tinkturama. Rutina.
    avatar
    Tako-je


    Broj komentara : 98
    Registration date : 2013-10-09

    BILJNE FORMULE - TINKTURE, ČAJEVI, MJEŠAVINE... Empty Re: BILJNE FORMULE - TINKTURE, ČAJEVI, MJEŠAVINE...

    Komentar  Tako-je 29/10/2013, 12:35

    Vjerovatno te covjek pita da das puni primjer za spremanje jedne tinkture, kao npr "Imuno 1"

    Sastojci: Ehinacea, bijeli luk, ljuta aleva paprika.

    E sad vjerovatno hoce da napises konkretno za odredjenu kolicinu kako si ti spremao, i kako se sprema, znaci cijeli postupak, kolika kolicina ovih sastojaka ide, zatim koja kolicina alkohola, kakav alkohol treba da bude, koliko velika tegla treba da bude itd?

    cheers
    avatar
    xyz_os


    Broj komentara : 8
    Registration date : 2010-12-22

    BILJNE FORMULE - TINKTURE, ČAJEVI, MJEŠAVINE... Empty Re: BILJNE FORMULE - TINKTURE, ČAJEVI, MJEŠAVINE...

    Komentar  xyz_os 29/10/2013, 12:50

    Trebam upute za BFC fomulu. Nije mi jasan dio koji sam podebljao i pocrto:

    "Koristite veliki lonac od nerđajućeg čelika. Nikad nemojte koristiti od aluminijuma.
    Stavite oko 4 litre destilovane vode u taj lonac. Dodajte jednu
    šolju blagog čaja od navedenih biljaka.
    Pomešajte čaj sa vodom, i ostavite
    tako da prenoći u frižideru. Može ostati i nekoliko dana. Što duže bude
    tamo, u granicama normale, čaj će biti jačeg dejstva.
    "

    Da li u lonac sa 4 L destilirane vode dodati šolju čaja od svake od navedenih biljaka ili sve skupa pomješati i dobiti čaj, pa dodati jednu šolju od toga?! Pošto se u formuli navode djelovi određenih biljaka,
    - 6 delova korena gaveza
    - 6 delova hrastove kore
    - 3 dela crvene konopljuše
    - 3 dela divizme
    - 1 deo lobelije
    - 2 dela pelena
    - 3 dela korena belog sleza
    - 1 deo kapice
    - 3 dela kore oraha
    ovo sve ni ne stane u jednu šolju (2dl), pa mi je logično da se posebno skuha šolja čaja od svake biljke i ubaci u lonac. Može li pojašnjenje ovoga?!
    avatar
    Zdravko Vučinić


    Broj komentara : 485
    Registration date : 2013-10-03

    BILJNE FORMULE - TINKTURE, ČAJEVI, MJEŠAVINE... Empty Re: BILJNE FORMULE - TINKTURE, ČAJEVI, MJEŠAVINE...

    Komentar  Zdravko Vučinić 29/10/2013, 14:50

    "xyz_os"]Trebam upute za BFC fomulu. Nije mi jasan dio koji sam podebljao i pocrto:

    "Koristite veliki lonac od nerđajućeg čelika. Nikad nemojte koristiti od aluminijuma.
    Stavite oko 4 litre destilovane vode u taj lonac. Dodajte jednu šolju blagog čaja od navedenih biljaka. Pomešajte čaj sa vodom, i ostavite tako da prenoći u frižideru. Može ostati i nekoliko dana. Što duže bude tamo, u granicama normale, čaj će biti jačeg dejstva."

    Da li u lonac sa 4 L destilirane vode dodati šolju čaja od svake od navedenih biljaka ili sve skupa pomješati i dobiti čaj, pa dodati jednu šolju od toga?! Pošto se u formuli navode djelovi određenih biljaka,
    - 6 delova korena gaveza
    - 6 delova hrastove kore
    - 3 dela crvene konopljuše
    - 3 dela divizme
    - 1 deo lobelije
    - 2 dela pelena
    - 3 dela korena belog sleza
    - 1 deo kapice
    - 3 dela kore oraha
    ovo sve ni ne stane u jednu šolju (2dl), pa mi je logično da se posebno skuha šolja čaja od svake biljke i ubaci u lonac. Može li pojašnjenje ovoga?!
    Promiješaj sve skupa zajedno na osnovu mjera koje su date. Naravno, ako neka biljka fali nema veze itd. Ne smeta ni ako doslovno ne ispoštuješ mjere, ali da bude to otprilike kao što on kaže.

    Pozdrav
    avatar
    Tako-je


    Broj komentara : 98
    Registration date : 2013-10-09

    BILJNE FORMULE - TINKTURE, ČAJEVI, MJEŠAVINE... Empty Re: BILJNE FORMULE - TINKTURE, ČAJEVI, MJEŠAVINE...

    Komentar  Tako-je 4/11/2013, 17:28

    xyz_os (citat):Trebam upute za BFC fomulu. Nije mi jasan dio koji sam podebljao i pocrto:

    "Koristite veliki lonac od nerđajućeg čelika. Nikad nemojte koristiti od aluminijuma.
    Stavite oko 4 litre destilovane vode u taj lonac. Dodajte jednu šolju blagog čaja od navedenih biljaka. Pomešajte čaj sa vodom, i ostavite tako da prenoći u frižideru. Može ostati i nekoliko dana. Što duže bude tamo, u granicama normale, čaj će biti jačeg dejstva."

    Da li u lonac sa 4 L destilirane vode dodati šolju čaja od svake od navedenih biljaka ili sve skupa pomješati i dobiti čaj, pa dodati jednu šolju od toga?! Pošto se u formuli navode djelovi određenih biljaka,
    - 6 delova korena gaveza
    - 6 delova hrastove kore
    - 3 dela crvene konopljuše
    - 3 dela divizme
    - 1 deo lobelije
    - 2 dela pelena
    - 3 dela korena belog sleza
    - 1 deo kapice
    - 3 dela kore oraha
    ovo sve ni ne stane u jednu šolju (2dl), pa mi je logično da se posebno skuha šolja čaja od svake biljke i ubaci u lonac. Može li pojašnjenje ovoga?!
    Iz koje knjige je ovaj tekst, lecenje neizlecivih bolesti?
    avatar
    Zdravko Vučinić


    Broj komentara : 485
    Registration date : 2013-10-03

    BILJNE FORMULE - TINKTURE, ČAJEVI, MJEŠAVINE... Empty Re: BILJNE FORMULE - TINKTURE, ČAJEVI, MJEŠAVINE...

    Komentar  Zdravko Vučinić 4/11/2013, 17:38

    Tako-je (citat):
    xyz_os (citat):Trebam upute za BFC fomulu. Nije mi jasan dio koji sam podebljao i pocrto:

    "Koristite veliki lonac od nerđajućeg čelika. Nikad nemojte koristiti od aluminijuma.
    Stavite oko 4 litre destilovane vode u taj lonac. Dodajte jednu šolju blagog čaja od navedenih biljaka. Pomešajte čaj sa vodom, i ostavite tako da prenoći u frižideru. Može ostati i nekoliko dana. Što duže bude tamo, u granicama normale, čaj će biti jačeg dejstva."

    Da li u lonac sa 4 L destilirane vode dodati šolju čaja od svake od navedenih biljaka ili sve skupa pomješati i dobiti čaj, pa dodati jednu šolju od toga?! Pošto se u formuli navode djelovi određenih biljaka,
    - 6 delova korena gaveza
    - 6 delova hrastove kore
    - 3 dela crvene konopljuše
    - 3 dela divizme
    - 1 deo lobelije
    - 2 dela pelena
    - 3 dela korena belog sleza
    - 1 deo kapice
    - 3 dela kore oraha
    ovo sve ni ne stane u jednu šolju (2dl), pa mi je logično da se posebno skuha šolja čaja od svake biljke i ubaci u lonac. Može li pojašnjenje ovoga?!
    Iz koje knjige je ovaj tekst, lecenje neizlecivih bolesti?
    Da. Imaš na našem sajtu.
    avatar
    Tako-je


    Broj komentara : 98
    Registration date : 2013-10-09

    BILJNE FORMULE - TINKTURE, ČAJEVI, MJEŠAVINE... Empty Re: BILJNE FORMULE - TINKTURE, ČAJEVI, MJEŠAVINE...

    Komentar  Tako-je 5/11/2013, 10:58

    http://www.prirodnamedicina.org/str-pdf/biljne_formule.pdf

    Zdravko, mozda si mogao u ovim formulama, pa i ostalim pojedinacnim programima sto si sastavljao, dodati za svaki sastojak koji dio se trazi, npr korijen ehinacee, npr bobice gloga itd, da se zna sta se trazi?

    Pozz
    avatar
    Zdravko Vučinić


    Broj komentara : 485
    Registration date : 2013-10-03

    BILJNE FORMULE - TINKTURE, ČAJEVI, MJEŠAVINE... Empty Re: BILJNE FORMULE - TINKTURE, ČAJEVI, MJEŠAVINE...

    Komentar  Zdravko Vučinić 5/11/2013, 12:56

    Tako-je (citat):http://www.prirodnamedicina.org/str-pdf/biljne_formule.pdf

    Zdravko, mozda si mogao u ovim formulama, pa i ostalim pojedinacnim programima sto si sastavljao, dodati za svaki sastojak koji dio se trazi, npr korijen ehinacee, npr bobice gloga itd, da se zna sta se trazi?

    Pozz
    Tu sam naveo spisak biljaka koje su sadržane u formuli, onako kako piše na bočicama koje se prodaju. Na tim bočicama nijesan baš mogao da pišem korjen, bobice, listovi itd. Zato sam napisao da za opširnije informacije pogledaju knjigu i video gdje se o tome daju detalji. Možda ću kad budem imao vremena napraviti spisak ovih formula sa svim infomacijama o biljkama i mjerama.
    avatar
    Tako-je


    Broj komentara : 98
    Registration date : 2013-10-09

    BILJNE FORMULE - TINKTURE, ČAJEVI, MJEŠAVINE... Empty Re: BILJNE FORMULE - TINKTURE, ČAJEVI, MJEŠAVINE...

    Komentar  Tako-je 5/11/2013, 17:08

    Dobro, pa kad budes imao vremena probaj napisati detalje da sve bude na jednom mjestu

    Pozdrav
    avatar
    Zdravko Vučinić


    Broj komentara : 485
    Registration date : 2013-10-03

    BILJNE FORMULE - TINKTURE, ČAJEVI, MJEŠAVINE... Empty Re: BILJNE FORMULE - TINKTURE, ČAJEVI, MJEŠAVINE...

    Komentar  Zdravko Vučinić 12/2/2014, 12:32

    KAKO DA U SVOM DOMU PRAVITE NAJBOLJE LJEKOVITE PREPARATE

    Najbolji način liječenja na svijetu je prirodno liječenje. Prirodno liječenje obuhvata širok spektar od kojih je možda najvažniji ubotreba ljekovitih biljaka. Ljekovite bilje se vjekovima koriste na različite načine i u različite svrhe. Saznajte kako da u svom domu najjednostavnije pripremite preparate od ljekovitih biljaka. Na taj način uštedićete novac i bićete sigurni da su preparati kvalitetni i djelotvorni.

    Infuzija (čaj od listova i cvjetova biljaka)

    Za pripremanje infuzije, odnosno čaja od listova i cvjetova biljaka, ključala voda se prospe preko biljaka u šolji, prekrije i ostavi da odstoji 15-30 minuta nakon čega se procijedi. Standardna doza je jedna puna kašičica osušene ili dvije pune kašičice svježe biljke na jednu šolju vode. Infuzija se može praviti i sa hladnom vodom tako što se biljke ostave u vodi 1 do 4 sata, nakon čega se procijedi.

    Za pravljenje infuzija se koriste isključivo djelovi biljaka iz kojih je lako izvući (ekstrahovati) ljekovite sastojke, kao što su listovi i cvjetovi. Ako bi smo krčkali ili kuvali ove osjetljive djelove biljaka, sve njihove ljekovite supstance bi isparile u vazduhu i ne bi završile u čaju. Čajeve je najbolje konzumirati kada su mlaki. Oni se koriste za liječenje bolesti, jačanje imunog sistema, pročišćavanje organizma i poboljšanje cirkulacije.

    Dekokt (čaj od tvrđih djelova biljaka)

    Za pripremanje dekokta, odnosno čaja od tvrđih djelova biljaka kao što su korjen, kora, plodovi, bobice, izdanci i slično, primjenjuje se kuvanje, odnosno krčkanje. Na 0,75 litara vode stavlja se 15-30 mg (1-4 kašike) osušenog tvrdog dijela biljke ( ta količina biljaka je potrebna za 0,5 litara vode, ali se stavlja 0,25 litara više zbog isparavanja tokom ključanja). Dekokt treba da se krčka na način što se posuda, nakon ključanja vode, poklopi, temperatura snizi na najniži nivo i ostavi 10-30 minuta da se krčka. Na ovaj način se izvlače ljekoviti sastojci iz tvrđih djelova biljaka jer to nije moguće prelivanjem ključale vode preko njih kao u slučaju infuzije.

    Sirup

    Sirup je u osnovi infuzija ili dekokt u koje se u količini po želji dodaju pojedinačno med, javorov sirup ili biljni glicerin, kako bi se očuvala konzistencija rastvora i da se on učini gušćim, ljepljivijim i ukusnijim, naročito zbog djece.

    Tinkture

    Tinkture su tečni preparati koji se dobijaju izvlačenjem (ekstrahovanjem) ljekovitih sastojaka iz biljaka njihovim miješanjem sa čistim alkoholom.

    Alkohol se koristi zato što se neki od najvažnijih ljekovitih sastojaka biljaka kao što su esencijalna ulja, smole, alkaloidi, steroidi i brojne druge bio-hemijske supstance ili fitohemikalije, mnogo bolje rastvaraju u alkoholu nego u vodi (infuzija i dekokt). Štaviše, određene važne fitohemikalije iz biljaka se mogu rastvoriti jedino u alkoholu, isto kao što postoje sastojci koji se najbolje rastavaraju u ključaloj vodi. Kada se koriste i tinkture i čajevi onda se dobija kompletan dijapazon sastojaka iz biljaka (tinkture su koncentrovaniji napitak od čaja).

    Alkohol je značajan i jer održava tinkturu produžujući rok trajanja na najmanje pet godina. Za pripremanje tinktura najbolje je koristiti što jaču votku, jer se ona proizvodi od žitarica i u pitanju je najčistija alkoholna baza. Druge vrste alkohola (viski, konjak, rakija) mogu sadržati potrebnu jačinu alkohola, ali one sadrže i razne boje, arome, konzervanse i toksične supstance. Čisto jabukovo sirće (acetatna kiselina) je isto dobra baza za tinkture kada je riječ o pojedinim biljkama.

    U većini slučajeva tinkture je najbolje praviti od svježeg bilja, iako se mogu praviti i od suvog bilja. To se jednostavno radi tako što se bilje stavi u blender zajedno sa alkoholom i dobro se promiješaju. Dobijena smjesa se prospe u veću staklenu posudu da odstoji jedan dan da bi se vidjelo gde su biljke u odnosu na tečnost. Biljke treba da dostignu bar polovinu posude, stim da je za jače tinkture najbolje da biljke dosegnu 3/4 posude ili da se dodaje biljaka u posudi sve dok smjesa ne postane kao kaša (ako je neophodno ponovo sve promiješati u blender).

    Kada se konačno zatvori posuda ona se više ne otvara do upotrebe tinkture, a to je najmanje 14 dana do nekoliko mjeseci. Posudu treba mućkati najmanje tri puta dnevno po nekoliko minuta. Nakon što prođe najmanje 14 dana, smjesa se procijedi kroz gazu u staklene flašice i dobije se tinktura koju je najbolje treba držati na tamnom mjestu i u sobnoj temperaturi.

    Tinkture se mogu konzumirati sa vodom, cijeđenim sokom ili čajem. U slučaju da neko ima averziju prema alkoholu, dovoljno je da malo ključale vode naspe preko doze tinkture i alkohol će ispariti.

    Tinkture se koriste za liječenje bolesti, jačanje imunog sistema, pročišćavanje organizma i poboljšanje cirkulacije.

    Mješavine

    Mješavine se pripremaju usitnjavanjem i miješanjem ljekovitih biljaka u posudu, nakon čega se dobijena smjesa dodatno promiješa u dorobilici, električnom mlinu ili jakom blenderu. Mješavina tada postaje prah koji se može konzumirati miješanjem sa vodom, cijeđenim sokom, čajem ili hranom, kao i sipnjem u prazne kapsule.

    Mješavine se koriste za liječenje bolesti, jačanje imunog sistema, pročišćavanje organizma i poboljšanje cirkulacije.

    Napici

    Napici se prave u sokovniku ili blenderu miješanjem biljne ishrane i ljekovitih biljaka. Napici se koriste za liječenje bolesti, jačanje imunog sistema, pročišćavanje organizma i poboljšanje cirkulacije.

    Umeci

    Umeci su u suštini ljekovite biljke koje se ubacuje u tjelesne otvore (rektum, vagina, usta, nos, uši, usta...). Pri pravljenju biljnih umetaka važno je da se biljke isitne u posudi, a nakon toga se doda nešto što će im dati podmazanost, na primjer, kora bresta koja postaje sluzava ako se pomiješa sa vodom ili kokosovo ulje. Od konačne smjese se oblikuju umeci (okrugli, zašiljeni...), zavisno za šta se koriste i u kom dijelu tijela. Dobijeni umeci se stavljaju odvojeno na pojedinačne folije, nerđajući čelik ili stakleni tanjir, i onda u frižider ili zamrzivač gdje će se stvrdnuti. Kada se primjenjuju izvade se iz frižidera ili zamrzivača, drže se kratko u ruci kako bi se malo stopili, i onda se ubace. Prije ubacivanja, željeni dio tijela se može namazati maslinovim uljem.

    Biljni umeci se koriste za vaginalne infekcije, iritacije, upale i druge polne bolesti, za čišćenje debelog crijeva i hemoroide, za prostatu...

    Ulja

    Ulja se prave tako što se ljekovite biljke u tegli promiješaju sa hladno cijeđenim maslinovim uljem.

    Na primjer, ulje od bijelog luka se pravi na sljedeći način: češnjaci se oljušte i isjeckaju, potom se stave u staklenoj posudi (tegli) u visini od najmanje 3 cm i sve se prekrije maslinovim uljem i zatvori. Smjesta treba da stoji na toplo mjesto najmanje 3 dana, nakon čega se dobro procijedi u flašu i dobije se ulje od bijelog luka. Može se držati u firižideru da bi duže trajalo. Ulje od bijelog luka je korisno za otklanjanje herpesa, raznih infekcija, rana i izraslina po tijelu, za ispiranje tjelesnih otvora, pročišćavanje ušiju, za masažu...

    Biljna ulja sa bazom koju čini maslinovo ulje mogu da se prave od kore, lista, cvijeta, stabiljke, korjena, plodova bilo kojih ljekovitih biljaka, stim da smjesa treba da stoji zatvorena u tegli najmanje 14 dana kao i tinkture, a može i duže, da bi se dobilo kvalitetno ulje.

    Ulja se koriste za spoljnu i za unutrašnju upotrebu (rane, infekcije, kožni problemi, masaža...).

    Melemi ili masti

    Melemi se prave miješanjem suvih istinjenih ljekovitih biljaka sa maslinovim uljem u koje se smjeste ljekoviti satojci iz biljaka, i pčelinjim voskom koji predstavlja učvrslu bazu za meleme.

    Standardna baza za meleme, u koju se miješa ljekovito bilj, je jedan litar maslinovog ulja na 120 mg pčelinjeg voska, osim ako se želi kremastiji ili tvrđi melem onda se povećava količina voska na 240 mg. Prvo se napravi smjesa ljekovitih biljaka sa maslinovim uljem, isto kao i kod pripremanja biljnih ulja, koja treba da odstoji najmanje 14 dana. Nakon toga smjesa se dobro procijedi. Potom se uzme pčelinji vosak koji se zagrije da bi došau tečnom stanju. Za topljenje voska temperatura treba da bude 65 stepeni. U međuvremenu, u drugom loncu treba zagrijati iscijeđeno biljno ulje na 48-49 stepeni i postepeno mu dodavati istopljeni pčelinji vosak, mešajući ih tokom daljeg procesa. Nakon što se smjesa dobro izmiješa sipati je u posude za meleme (manje tegle). Posude za meleme ne treba zatvarati dok smjesa ne očvrsne.

    Biljni melemi ili masti se koriste za liječenje kože, posjekotina, modrica, zatvorenih i otvorenih rana, opekotina, ujeda...

    Za opširnije informacije o receptima za pripremanje infuzija, dekokta, sirupa, tinktura, mješavina, napitaka, umetaka, ulja i melema, i o njihovim ljekovitim svojstvima kod liječenja i prevencije bolesti, jačanje imuniteta, detoksifikacije organizma i poboljšanja cirkulacije, pogledati knjigu „Liječenje neizlečivih bolesti“ i istoimeni video-serijal autora dr Ričarda Šulca koji se nalaze na Internet prezentaciji http://www.prirodnamedicina.org/

    Kada objedinimo sve najbolje recepte za sve vrste ljekovitih sastojaka objavićemo ih na našim sajtovima.
    Uskoro ćete saznati i kako da najjednostavnije u svom domu koristite najbolje prirodne metode i tehnike, kao što su obloge, hidroterapija, masaža...

    avatar
    EMO


    Broj komentara : 14
    Registration date : 2013-11-07

    BILJNE FORMULE - TINKTURE, ČAJEVI, MJEŠAVINE... Empty Re: BILJNE FORMULE - TINKTURE, ČAJEVI, MJEŠAVINE...

    Komentar  EMO 24/2/2014, 12:28

    Zdravko, s obzirom da je za pravljenje najkvalitetnijih biljnih formula potrebno svježe (tek ubrano) ljekovito bilje, a uzimajući u obzir da vrijeme (godišnje doba) kada se ljekovito bilje bere nije isto za svaku biljku, da li je bolje praviti biljne formule od pojedninačnih biljaka, pa ih onda po potrebi miješati, ili je bolje koristiti sušeno bilje, ili kombinaciju svježeg i sušenog, pa onda svo potrebno bilje pomiješati i napraviti jedinstvenu biljnu formulu? Kako vi praktikujete da radite?
    avatar
    Zdravko Vučinić


    Broj komentara : 485
    Registration date : 2013-10-03

    BILJNE FORMULE - TINKTURE, ČAJEVI, MJEŠAVINE... Empty Re: BILJNE FORMULE - TINKTURE, ČAJEVI, MJEŠAVINE...

    Komentar  Zdravko Vučinić 25/2/2014, 07:54

    EMO (citat):Zdravko, s obzirom da je za pravljenje najkvalitetnijih biljnih formula potrebno svježe (tek ubrano) ljekovito bilje, a uzimajući u obzir da vrijeme (godišnje doba) kada se ljekovito bilje bere nije isto za svaku biljku, da li je bolje praviti biljne formule od pojedninačnih biljaka, pa ih onda po potrebi miješati, ili je bolje koristiti sušeno bilje, ili kombinaciju svježeg i sušenog, pa onda svo potrebno bilje pomiješati i napraviti jedinstvenu biljnu formulu? Kako vi praktikujete da radite?

    Kad imaš sveže koristiš svježe, kad nemaš onda koristiš suvo. Može i kombinacija svježe i suvo. Na primjer, napraviš jaku tinkturu od bobica kleke (može i suve). Uporedo sa korišćnjem tinkture piješ i čaj od bobica kleke i pročistiš bubrege, mokraćne kanale, dezinfekuješ se itd itd itd.
    Bitno je da se što više ljekovitih sajtojaka unosi u organizam, preko tinkture, čajeva itd, bez obzira da li su svježe ili suve. Koristiš ono što imaš.
    avatar
    EMO


    Broj komentara : 14
    Registration date : 2013-11-07

    BILJNE FORMULE - TINKTURE, ČAJEVI, MJEŠAVINE... Empty Re: BILJNE FORMULE - TINKTURE, ČAJEVI, MJEŠAVINE...

    Komentar  EMO 16/8/2014, 16:51

    Zdravko, htio bih probati da napravim nekoliko tinktura. Imam dva pitanja:

    1. Postoji li neko pravilo kada je u pitanju kolicinski odnos pojedinih biljaka u tinkturi?
    Npr. ako bih zelio napraviti tinkturu Imuno (Ehinacea, bijeli luk, ljuta aleva paprika) da li se sve tri biljke stavljaju u istim kolicinama?

    2. Da li se isti efekat dobija ako napravimo pojedinacne tinkture, npr. jednu od Ehinacee, drugu od bijelog luka i trecu od ljute paprike pa ih po potrebi mijesamo, kao u slucaju kada se pravi jedna - zajednicka tinktura? Ovo pitam iz razloga jer tinktura npr. od ljute paprike je sastavni dio mnogih tinktura pa razmisljam da li je ispravno da se napravi jedna veca kolicina te tinkture i da se po potrebi dodaje drugim tinkturama.
    avatar
    Zdravko Vučinić


    Broj komentara : 485
    Registration date : 2013-10-03

    BILJNE FORMULE - TINKTURE, ČAJEVI, MJEŠAVINE... Empty Re: BILJNE FORMULE - TINKTURE, ČAJEVI, MJEŠAVINE...

    Komentar  Zdravko Vučinić 16/8/2014, 17:15

    EMO (citat):Zdravko, htio bih probati da napravim nekoliko tinktura. Imam dva pitanja:

    1. Postoji li neko pravilo kada je u pitanju kolicinski odnos pojedinih biljaka u tinkturi?
    Npr. ako bih zelio napraviti tinkturu Imuno (Ehinacea, bijeli luk, ljuta aleva paprika) da li se sve tri biljke stavljaju u istim kolicinama?

    Ne postoji neko striktno pravilo, ali možeš da napraviš sljedeći odnos: ehinacea (50 do 60 odsto), bijeli luk (20 do 30 odsto) i ostatak ljute paprike. Naravno, to se može mjenjati, sve zavisi šta se želi postići i kakav je kvalitet biljaka.
    Generalno, na litar alkohola ide između 200 i 300 grama biljaka (ukupno sve biljke), zavisi o kojim se biljkama radi i koje su zapremine. Cilj je da se nakon miješanja u blender dobije kaša koja će moći adekvatno da se mućka svaki dan po nekoliko puta. Na primjer, ako staviš više biljaka dobićeš toliko gustu kašu da nećeš moći da mućkaš, a ako staviš manje biljaka dobišeć slabiju tinkturu. U Šulcovoj knjizi i video serijalu je sve to dosta dobro opisano.

    2. Da li se isti efekat dobija ako napravimo pojedinacne tinkture, npr. jednu od Ehinacee, drugu od bijelog luka i trecu od ljute paprike pa ih po potrebi mijesamo, kao u slucaju kada se pravi jedna - zajednicka tinktura? Ovo pitam iz razloga jer tinktura npr. od ljute paprike je sastavni dio mnogih tinktura pa razmisljam da li je ispravno da se napravi jedna veca kolicina te tinkture i da se po potrebi dodaje drugim tinkturama.

    Mogu se praviti i pojedinačne tinkture, ali mislim da je jače dejstvo kada se biljke promiješaju. Iskustvo pokazuje da je tako najbolje. To ne znači da ne treba praviti pojedinačne tinkture od luka ili paprike, jer su mnogo dobre za zdravlje, za snižavanje pritiska, šećera, za srce itd itd.
    avatar
    EMO


    Broj komentara : 14
    Registration date : 2013-11-07

    BILJNE FORMULE - TINKTURE, ČAJEVI, MJEŠAVINE... Empty Ječmena trava

    Komentar  EMO 23/9/2014, 14:23

    Zdravko, želio bih da u kućnim uslovima probam da proizvedem ječmenu travu i napravim sok od nje.
    Imam nekoliko pitanja:

    1. Poslije prvog "šišanja trave" , da li je ispravno pustiti travu da ponovo izraste iz istog sjemena, pa je ponovo "ošišati", i ako jeste, koliko puta je moguće (preporučljivo) ponoviti taj postupak?

    2. S obzirom da nemam sokovnik koji može cijediti ječmenu travu, da li postoji neki alternativni način kojim je moguće kvalitetno izvući sok iz nje?

    3. Koje su optimalne dnevne doze ovog soka kada su u pitanju zdravi ljudi a koje kada su pitanju bolesni ljudi?

    4. Postoje li ograničenja kada je u pitanju korišćenje ovog soka npr. maksimalan broj dana koji se smije uzimati bez pauze...?
    avatar
    Zdravko Vučinić


    Broj komentara : 485
    Registration date : 2013-10-03

    BILJNE FORMULE - TINKTURE, ČAJEVI, MJEŠAVINE... Empty Re: BILJNE FORMULE - TINKTURE, ČAJEVI, MJEŠAVINE...

    Komentar  Zdravko Vučinić 23/9/2014, 19:19

    EMO (citat):Zdravko, želio bih da u kućnim uslovima probam da proizvedem ječmenu travu i napravim sok od nje.
    Imam nekoliko pitanja:

    1. Poslije prvog "šišanja trave" , da li je ispravno pustiti travu da ponovo izraste iz istog sjemena, pa je ponovo "ošišati", i ako jeste, koliko puta je moguće (preporučljivo) ponoviti taj postupak?

    2. S obzirom da nemam sokovnik koji može cijediti ječmenu travu, da li postoji neki alternativni način kojim je moguće kvalitetno izvući sok iz nje?

    3. Koje su optimalne dnevne doze ovog soka kada su u pitanju zdravi ljudi a koje kada su pitanju bolesni ljudi?

    4. Postoje li ograničenja kada je u pitanju korišćenje ovog soka npr. maksimalan broj dana koji se smije uzimati bez pauze...?

    1. Preporučljivo je da je "šišaš" najviše dva puta.

    2. Možeš da je cijediš u mlinu za meso, ako imaš neki takav. Takođe, možeš da je staviš u blender sa jabukom i malo vode itd pa da samelješ i popiješ.

    3. Što više piješ to bolje, iako počni postepeno sa čašom, dvije dnevno, pa povećavaj.

    4. Nema ograničenja da ja znam.

    Ječmena trava je vrhunska stvar, nešto najbolje za opskrbljivanje organizma vitaminima, mineralima, enzimima itd itd.
    avatar
    EMO


    Broj komentara : 14
    Registration date : 2013-11-07

    BILJNE FORMULE - TINKTURE, ČAJEVI, MJEŠAVINE... Empty Re: BILJNE FORMULE - TINKTURE, ČAJEVI, MJEŠAVINE...

    Komentar  EMO 20/10/2014, 20:43

    Zdravko, pokusao bih da napravim tinkturu srce. Mozete li mi reci koji je optimalni odnos gloga, crvene deteline, bijelog luka, đumbira i ljute aleve paprike.
    avatar
    Zdravko Vučinić


    Broj komentara : 485
    Registration date : 2013-10-03

    BILJNE FORMULE - TINKTURE, ČAJEVI, MJEŠAVINE... Empty Re: BILJNE FORMULE - TINKTURE, ČAJEVI, MJEŠAVINE...

    Komentar  Zdravko Vučinić 20/10/2014, 23:12

    EMO (citat):Zdravko, pokusao bih da napravim tinkturu srce. Mozete li mi reci koji je optimalni odnos gloga, crvene deteline, bijelog luka, đumbira i ljute aleve paprike.

    Još uvijek ima svježih bobica gloga pa ako možeš nabavi ih da bi spremio kvalitetnu tinkturu. Na oko litar alkohola ide između 200 i 300 grama biljaka, zavisno od zapremine, odnosno potrebno je da nakon miješanja u blender dobiješ kašu koja će moći da se mućka. Ja bih stavio 50 odsto bobica gloga, 20 odsto bijelog luka, 20 odsto ljute paprike i 10 odsto crvene djeteline. Možeš da kombinuješ, ali mislim da je ova kombinacija odlična za srce. Postoji i biljka srdačica koju možeš da ubaciš a koja reguliše srčani ritam. Takođe i kopriva je dobra, kao i đumbir. Sve se one mogu staviti u tinkturi ili čaju za srce.
    avatar
    EMO


    Broj komentara : 14
    Registration date : 2013-11-07

    BILJNE FORMULE - TINKTURE, ČAJEVI, MJEŠAVINE... Empty Re: BILJNE FORMULE - TINKTURE, ČAJEVI, MJEŠAVINE...

    Komentar  EMO 21/10/2014, 09:53

    Hvala na detaljnom odgovoru. Želio bih još nešto da vas pitam u vezi tinkture od gloga.
    Dr. Šulc u knjizi "Lečenje neizlečivih bolesti" između ostalog kaže: "Sve što treba da uradite jeste da bobice (gloga) izdrobite u procesoru za hranu ili blenderu, potopite ih u vodu preko noći, stavite u blender sa 40-50-procentnom votkom, napravite kašu od toga, ostavite da stoje u posudi dve sedmice do dva meseca, i na kraju proce - dite. Tako se dobija lek za srce."
    Ovdje mi nisu jasne dvije stvari:
    1. Zašto je neophodno da se bobice nakon drobljenja u blenderu preko noći stavljaju u vodu
    2. Da li se i ta voda u kojoj su bile potopljene preko noći miješa sa votkom i ako da, zar to neće razblažiti jačinu alkohola
    avatar
    Zdravko Vučinić


    Broj komentara : 485
    Registration date : 2013-10-03

    BILJNE FORMULE - TINKTURE, ČAJEVI, MJEŠAVINE... Empty Re: BILJNE FORMULE - TINKTURE, ČAJEVI, MJEŠAVINE...

    Komentar  Zdravko Vučinić 22/10/2014, 14:04

    EMO (citat):
    1. Zašto je neophodno da se bobice nakon drobljenja u blenderu preko noći stavljaju u vodu
    2. Da li se i ta voda u kojoj su bile potopljene preko noći miješa sa votkom i ako da, zar to neće razblažiti jačinu alkohola

    Ne osvrći se na to, nego uradi onako kako sam ti predložio i nećeš pogriješiti.

    Sponsored content


    BILJNE FORMULE - TINKTURE, ČAJEVI, MJEŠAVINE... Empty Re: BILJNE FORMULE - TINKTURE, ČAJEVI, MJEŠAVINE...

    Komentar  Sponsored content


      Danas je 19/4/2024, 20:15