PavleS (citat):Rusija je ogroma zemlja, a to ne pogoduje širenju zaraze kao u prenaseljenim gradovima.
Kad smo već kod prenaseljenih područja, kao što je Holandija, koja je površine Vojvodine, a ima ljudi ko bivša Juga, prenosim izveštaj jednog mog druga, koji živi i radi u okolini Amsterdama.
Tekst je trebao da bude objavljen u jednom dnevnom listu u Srbiji, pa je stigla direktiva da se ne objavi.
Korona u Holandiji: Prevoz radi, kafići ne
Iako ima oko 1000 zaraženih i par desetina preminulih, Holandija teži da se ugrozi minimum radnih i poslovnih aktivnosti, a da samo mere opreza budu maksimalne. Vrtići i niže osnovne škole su otvoreni za decu zdravstvenih radnika. Važno je napomenuti da se u Holandiji u školu kreće sa 4 godine. Zatvaranje vrtića i škola za ostalu decu je do 4.aprila.
Kralj Holandije se nije obraćao naciji sve do 20. marta, kao ni iko od ministara, a u situaciji kada je oko hiljadu obolelih i već par desetina umrlih.
U jednom trenutku u Holandiji je nastupila panika. Kupovali su se toalet papiri, tečni sapuni, brašno, konzervisana hrana, voće, povrće i hleb u preteranim količinama. To je trajalo 4-5 dana, a nakon toga je i dalje nestašica brašna i jaja. Ipak, Vlada Holandije nije pretila ljudima sa tri godine zatvora, niti je na bilo koji način pretila.
Javni prevoz, vozovi, autobusi, tramvaji, metro, rade puno radno vreme i po uobičajenom redu vožnje. Broj putnika je pao na oko trećinu, ali se sve jedno broj polazaka ne smanjuje. Na linijama gradskog trajekta, recimo, deo kuda se kreće posada je posebno ograđen.
Sve zakazane posete policiji, opštini, zakazane operacije se ne otkazuju bez zahteva samog tražioca zakazivanja. Ali se napominje da ukoliko imate bilo kakvih problema sa grlom, kašljem i temperaturom da ne izlazite.
Kada su u pitanju trgovinske radnje, oko 80% njih radi, a te koje rade rade puno radno vreme. Kada su u pitanju prodavnice obuće i odeće, veći brendovi su pozatvarali prodavnice, a to je više stvar marketinga. Kupcima nude onlajn narudžbine, ali oni po pravilu imaju velike poslovne rezerve da izdrže pad prometa. Manji prodavci neprehrambenih proizvoda drže radnje otvorene, jer ne mogu sebi dozvoliti tu vrstu luksuza koju veliki brendirani trgovinski lanci mogu sebi priuštiti. Restorani, kafići, pozorišta i stadioni su zatvoreni pre zatvaranja škola, ali brza hrana i onlajn dostava, i "drajv in" još uvek rade.
Država ne moli poslodavce da ne otpuštaju, i ne obećava podršku već direktno daje pomoć i nezaposlenima, i preduzetnicima koji imaju poteškoće zbog vandrednih mera, posebno turizam i ugostiteljstvo.
Težnja je da se što više radi onlajn i od kuće, ali i pre izbijanja pandemije Korona virusa, Holandija je bila evropski rekorder u broju zaposlenih koji rade kod kuće. Ali taj rekord je svega oko 13% radnih mesta. Osiguranja, poreske prijave, elektronsko bankarstvo, potpisivanje dokumenata preko interneta... odavno se već radi gotovo isključivo onlajn.
Yesterday at 20:07 by PavleS
» DOKAZI (OT)PADA ADVENTISTIČKE CRKVE
29/10/2024, 17:47 by PavleS
» BIBLIJA - NOVI REVIDIRANI PREVOD
12/8/2024, 21:10 by PavleS
» PITANJA - RELIGIJA
3/6/2024, 13:04 by PavleS
» Biblijski razgovori
14/4/2024, 23:34 by PavleS
» Septuaginta/LXX - doslovni prijevod:
30/10/2023, 13:47 by PavleS
» PAGANIZAM I OKULTNI SIMBOLI I OBIČAJI
21/9/2023, 17:23 by PavleS
» Crkve i manastiri
11/9/2023, 11:23 by NecaPereca
» PSIHOLOGIJA
31/8/2023, 15:24 by Jelena83