BIBLIJSKI FORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BIBLIJSKI FORUM

POZNAVANJE BOGA - NAJVAŽNIJE ZNANJE

Latest topics

» PITANJA - RELIGIJA
PITANJA - RELIGIJA - Page 8 EmptyToday at 13:10 by Aleksandar

» Biblijski razgovori
PITANJA - RELIGIJA - Page 8 Empty14/4/2024, 23:34 by PavleS

» DOKAZI (OT)PADA ADVENTISTIČKE CRKVE
PITANJA - RELIGIJA - Page 8 Empty8/4/2024, 17:15 by PavleS

» MAČ I CARSTVO MIROLJUBA PETROVIĆA?
PITANJA - RELIGIJA - Page 8 Empty27/3/2024, 13:02 by Niko bez Boga

» HRIŠĆANSKA MUZIKA I PJESME
PITANJA - RELIGIJA - Page 8 Empty16/1/2024, 18:28 by Niko bez Boga

» Septuaginta/LXX - doslovni prijevod:
PITANJA - RELIGIJA - Page 8 Empty30/10/2023, 13:47 by PavleS

» PAGANIZAM I OKULTNI SIMBOLI I OBIČAJI
PITANJA - RELIGIJA - Page 8 Empty21/9/2023, 17:23 by PavleS

» Crkve i manastiri
PITANJA - RELIGIJA - Page 8 Empty11/9/2023, 11:23 by NecaPereca

» PSIHOLOGIJA
PITANJA - RELIGIJA - Page 8 Empty31/8/2023, 15:24 by Jelena83

April 2024

SunMonTueWedThuFriSat
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Calendar Calendar


+42
baxterhr1
Kojot87
Djordje J.
Slava Bogu
Dare1
Kika
Zmajche
Ivanpt33
kainos
PavleS
Marko90
darka
Željko
djolo
Pita
giga
Dušann
kadosh777
Djuka
Nino76
StanoR
Nebojša
Batret
zigozago
Paradoks
MarioD
Nenad
Dragana B.
maurico
Mato T
Sergej 92
Vlatko
JasnaRR
Zarko
Grubo
Stefan93
Noemi
-GoRsKi-
_Ivan_
Jovana
ljuba79
Zdravko Vučinić
46 posters

    PITANJA - RELIGIJA

    avatar
    Sergej 92


    Broj komentara : 155
    Registration date : 2017-07-22

    PITANJA - RELIGIJA - Page 8 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Sergej 92 10/8/2017, 12:55

    Zarko (citat):Ma jeste to ali obicnljudi pitaju ko ste po pitanju vere  

    A ovza pravoslavne sta da im kazem kad sami uvedu u neku pricu i pomenj na primer Sveti Oganj u Jerusalimu koji obi imaju a drugi ne, pa onda mošti svetitelja, pa čuda izlečenja i slivne stvari.
    Sta onda?

    čitaj članke i forum od početka pa saznaj tko smo po pitanju vjere . nemoguće je to napisati i objasniti u jednom postu , nije naša vjera crkvenjaštvo koje ponavlja par fraza napamet naučenih . zato i postoji ovaj sajt , da ljudi vide istinu , jer Pavle ne vrbuje nikoga , nego besplatno dijeli , jer je besplatno primio istinu .
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3722
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 8 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 10/8/2017, 13:47

    Zarko (citat):Ma jeste to ali obicnljudi pitaju ko ste po pitanju vere  

    A ovza pravoslavne sta da im kazem kad sami uvedu u neku pricu i pomenj na primer Sveti Oganj u Jerusalimu koji obi imaju a drugi ne, pa onda mošti svetitelja, pa čuda izlečenja i slivne stvari.
    Sta onda?
    Sve te egzibicije su bile poznate u paganizmu prije hrišćanstva. Kome Božja Riječ nije standard za istinu, može i Paja Patka proglasiti za sveca.
    avatar
    maurico


    Broj komentara : 112
    Registration date : 2016-09-24

    PITANJA - RELIGIJA - Page 8 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  maurico 10/8/2017, 15:35

    Pavle,još jedno pitanje ću postaviti tebi ili bilo kojem članu koji bi znao odgovor.Ako će i ovo moje pitanje biti obrađeno u jednom od tvojih budućih predavanja"Evanđelje i Zakon"onda mogu sačekati,ako pak ne bude molio bi za odgovor.Pitanje glasi:Sve kristove vjerne očukuje pred sam Njegov dolazak period pod nazivom "muke Jakovljeve".Mene zanima dal se te muke odnose na zabinutost i bojzan da nas Ezav (tj.protivnička svjetska sila)ne pronađe i pogubi,ili se to odnosi isključivo na muke dal smo dotad svaki grijeh i cijeli život predali u nadležnost Spasitelju Isusu(da budemo spremni) koji eto dolazi svaki čas.
    Možda bi mi odgovor bio jasniji kad bi 100% bio siguran u cilj Biblijske Jakovljeve borbe one noći s Gospodinom.Šta je podrazumjevao onaj blagoslov kojeg je tražio?Dali je to samo pomirenje s bratom,ili je poanta da će osobni susret s Bogom i naša borba sa Njime rješiti svaki čovjekov problem?Hvala lijepa.
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3722
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 8 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 10/8/2017, 16:05

    maurico (citat):Pavle,još jedno pitanje ću postaviti tebi ili bilo kojem članu koji bi znao odgovor.Ako će i ovo moje pitanje biti obrađeno u jednom od tvojih budućih predavanja"Evanđelje i Zakon"onda mogu sačekati,ako pak ne bude molio bi za odgovor.Pitanje glasi:Sve kristove vjerne očukuje pred sam Njegov dolazak period pod nazivom "muke Jakovljeve".Mene zanima dal se te muke odnose na zabinutost i bojzan da nas Ezav (tj.protivnička svjetska sila)ne pronađe i pogubi,ili se to odnosi isključivo na muke dal smo dotad svaki grijeh i cijeli život predali u nadležnost Spasitelju Isusu(da budemo spremni) koji eto dolazi svaki čas.
    Možda bi mi odgovor bio jasniji kad bi 100% bio siguran u cilj Biblijske Jakovljeve borbe one noći s Gospodinom.Šta je podrazumjevao onaj blagoslov kojeg je tražio?Dali je to samo pomirenje s bratom,ili je poanta da će osobni susret s Bogom i naša borba sa Njime rješiti svaki čovjekov problem?Hvala lijepa.
    U knjizi Velika borba ima zasebno poglavlje o tome, "Vrijeme nevolje".
    avatar
    maurico


    Broj komentara : 112
    Registration date : 2016-09-24

    PITANJA - RELIGIJA - Page 8 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  maurico 10/8/2017, 16:24

    Hvala Pavle,pronašao sam,žurim pročitati(tako je to kad se ni u osobnoj kolekciji literature ne snalaziš).
    avatar
    Zarko


    Broj komentara : 8
    Registration date : 2017-08-10

    PITANJA - RELIGIJA - Page 8 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Zarko 10/8/2017, 16:37

    Oni ovo bas nazivaju izbegavanjem.
    Njima Sveti oganj kako ga zovu dolazi samk na Veliku subotu i to iskljucivo pravoslavnom patrijarhu. Jedne godine mu nisu dali da bude u toj crkvi gde dolazi pa je to jedini put da je dosao van crkve na mestu gde je pravoslavni patrijarh bio izbacen. Od tad mu ne brane ulazak. Inace katolici su mu branili. Taj Sveti oganj je neka vrsta ognja koja gori ali ne sagoreva kao kupina neopalim. Upale ljudi njime lice kosu i bradu ali ona ne gori.
    avatar
    Zarko


    Broj komentara : 8
    Registration date : 2017-08-10

    PITANJA - RELIGIJA - Page 8 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Zarko 10/8/2017, 16:40

    [quote]čitaj članke i forum od početka pa saznaj tko smo po pitanju vjere . nemoguće je to napisati i objasniti u jednom postu , nije naša vjera crkvenjaštvo koje ponavlja par fraza napamet naučenih . zato i postoji ovaj sajt , da ljudi vide istinu , jer Pavle ne vrbuje nikoga , nego besplatno dijeli , jer je besplatno primio istinu .
    [quote\]

    Kojih par fraza pa gledao sam im knjige. Najmanja knjiga ima vise citata objasnjenja i svega nego ovde na forumu sto ima sa knjigama i...
    Nisi imao dodira izgleda pa...
    avatar
    Zarko


    Broj komentara : 8
    Registration date : 2017-08-10

    PITANJA - RELIGIJA - Page 8 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Zarko 10/8/2017, 23:06

    Sta bi sad?
    Pa zar niko da pomogne?
    avatar
    Mato T


    Broj komentara : 117
    Registration date : 2016-08-17

    PITANJA - RELIGIJA - Page 8 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Mato T 11/8/2017, 08:29

    Zarko (citat):Kako se izjasnjavate po pitanju vere kad vas pitaju ljudi?

    Najlakši i najtočniji odovor je reći da si kršćanin. Iako je Sotona izmanipulirao ovaj naziv, tim nazivom su se prvi puta nazvali učenici u apostolsko vrijeme. To se desilo u Antiohiji kada se formirala prva krćanska zajednica izvan Jeruzalema. (Djela 11:26)
    Za naše vrijeme bi najpogodniji izraz bio biblijski krćanin, jer se ovim terminom isključuje svaka pismena ili usmena ljudska predaja (tradicija), a kompletna vjera se zasniva na Svetom Pismu (Bibliji) ili Božanskoj predaji.

    Zarko (citat):Kad pricate sa drugima sta kazete koja su vasa glavna neslaganja a oni su pravoslavni

    Pošto sam najviše izložen katolicima, a to je praktički isto (prikriveni paganizam) kao i pravoslavci, po meni je krivi pristup sa takvim ljudima ulaziti odmah u priču oko neslaganja, jer ta priča nema smisla. Ti ljudi temelje svoju vjeru na ljudskoj predaji (tradiciji) i zato moramo biti oprezni kada pričamo sa takvim ljudima oko religijskim pitanjima. Ti ljudi se po biblijskiim kriterijima tretiraju kao neznabožci i nevjernici (pagani). Najbolji pristup takvim ljudim nam je opisan u Pavlovom radu u Korintu. Pavle je korinćanima (paganima) odlučio propovijedati samo raspetog Krista. (1.Kor 2:2)
    Na Golgoti počinje krćanski put i zato ljude treba prvo privesti raspetom Kristu i kroz svjetlost križa im otkriti plan spasenja koji je stupio na snagu zbog čovjekovog pada u grijeh. Pored iznošenja osnovnih stvari o problemu grijeha i problemu pale prirode, te planu spasenja, tema opravdanja vjerom je ključna stvar. Formalisti i legalisti, a to su svi tradicionalni vjernici, će teško na prvu razumijeti ove osnovne stvari i zato im treba za početak to maksimalno pojednostavniti. Božje vodstvo i potpuno oslanjanje na Njega u ovakvim situacijama je kručna stvar, jer Bog najbolje zna kako i na koji način određenoj osobi iznijeti istinu.
    avatar
    Zarko


    Broj komentara : 8
    Registration date : 2017-08-10

    PITANJA - RELIGIJA - Page 8 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Zarko 11/8/2017, 13:01

    Znaci jedino poznanje vere je kroz Boziju objavu?
    Zasto su oni pagani po biblijskim tvrdnjama i kojim?
    Oni tvrde da imaju kontinuitet od apostola do sad odnosno da se njihova vera zasniva i na spoznanju ali i na predanju, prenos otkrovenja od vremena apostola do sad?
    Kako da znamo sta su apostoli spoznali od Gospoda ako nemamo vezu do njih?
    Nisu isto katolici pravoslavni. Kada malo udjes u tematiku primetis ogromne razlike.
    Koja zajednica je formirana u Antiohiji i ko je vodio?
    avatar
    Sergej 92


    Broj komentara : 155
    Registration date : 2017-07-22

    PITANJA - RELIGIJA - Page 8 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Sergej 92 11/8/2017, 14:41

    Zarko (citat):Znaci jedino poznanje vere je kroz Boziju objavu?
    Zasto su oni pagani po biblijskim tvrdnjama i kojim?
    Oni tvrde da imaju kontinuitet od apostola do sad odnosno da se njihova vera zasniva i na spoznanju ali i na predanju, prenos otkrovenja od vremena apostola do sad?
    Kako da znamo sta su apostoli spoznali od Gospoda ako nemamo vezu do njih?
    Nisu isto katolici pravoslavni. Kada malo udjes u tematiku primetis ogromne razlike.
    Koja zajednica je formirana u Antiohiji i ko je vodio?

    Biblijski apostoli i velike crkve nemaju ništa zajedničko i NE postoji nikakva veza apostola sa tim crkvama . Dakle sve organizirane velike crkve i religije  u svijetu ,  vode porijeklo od Šimuna Maga , a ne od Šimuna Petra . Prva crkva bi danas bila isto ono što je tada bila , mala zajednica koja se po kućama okupljala . Petar nije imao para , pisano je da je bio doslovno švorc . Tako da danas glavni u Božjoj crkvi je neki koji nije uspješan , koji je samo duhovno jak i ništa drugo , koji živi kod nekoga i služi , koji doživljava da Bog kroz njega čini čuda . . Znamo što su apostoli spoznali jer su napisali u Bibliju ! Biblija je autoritet biblijske vjere , a pravoslavne tradicije su poganske tradicije u potpunosti , jer amalgamacijom sa malo kršćanstva , paganizam ne postaje bolji , nego ostaje paganizam !

    A čak one crkve koje su potekle direktno od Božje zapovjedi i osnutka , a to su bile protestantske , mogu otpasti skroz od Boga s vremenom . One su poslije 1884 i otpale kao Božje crkve i prestale to biti , jer Isus je počeo svoju Svećeničku misiju i izabrao adventiste kao nosioce Evanđelja . Međutim kad su oni s vremenom uveli centraliziranu religijsku korporaciju , Bog je biblijski rečeno izabrao samo jedno , vjerno ' izraelsko ' pleme među njima . Rani adventizam je savršenstvo protestantizma jer odbaciva sve što je crkvenjačko i temelji se skroz na Stijeni , na Riječi Božjoj , na Kristu Sinu Božjem .
    avatar
    Mato T


    Broj komentara : 117
    Registration date : 2016-08-17

    PITANJA - RELIGIJA - Page 8 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Mato T 11/8/2017, 16:31

    Zarko (citat):Znaci jedino poznanje vere je kroz Boziju objavu?

    Jedna od najboljih definicija "vjere" se nalazi u Heb 11:1. Tu nam se kaže da je vjera apsolutno pouzdanje u Božju objavu (Božju riječ).

    Zarko (citat):
    Zasto su oni pagani po biblijskim tvrdnjama i kojim?

    Oni su pagani zato što nemaju prave vjeru, a to je apsolutno pouzdanje u ono što Bog kaže u svojoj pisanoj riječi. Oni se oslanjaju na ljudsku predaju, a ne na Božju zato su u nevjerstvu.

    Zarko (citat):
    Oni tvrde da imaju kontinuitet od apostola do sad odnosno da se njihova vera zasniva i na spoznanju ali i na predanju, prenos otkrovenja od vremena apostola do sad?

    To oni tvrde, ali provucimo njihove tvrdnje kroz Božju riječ, pa da vidimo što će ostati od tih tvrdnji. Prikriveni paganizam nemože proći niti najjednostavniji biblijski test istine.

    Zarko (citat):
    Kako da znamo sta su apostoli spoznali od Gospoda ako nemamo vezu do njih?

    Znamo na temelju Pisma. Od apostola do danas uvijek je postojala Božja Zajednica pozvanih čija se vjera čvrsto temeljila na Božjoj objavi (Pismu), a tako će biti i do kraja vremena milosti. Sve što nije utemeljeno na Pismu i ne prolazi kroz filter Pisma je paganizam ili kako to Pismo naziva Babilon (otpali religijski sistem).

    Zarko (citat):
    Nisu isto katolici pravoslavni. Kada malo udjes u tematiku primetis ogromne razlike.
    Koja zajednica je formirana u Antiohiji i ko je vodio?

    Nema tu razlike. Postoje samo različiti oblici paganizma koji su drugačije prikazani, ali na kraju su svi u istom košu (Babilonu).
    U Antiohiju koja je u to vrijeme bila glavni grad Sirije nakon smrti Stjepana pristigli su neki ljudi koji su bili s Cipra i Cirene, a koji su prihvatili evanđelje Kristovo. Božji Duh je preko njih počeo širiti evanđelje u Antiohiji i kada su za to saznali apostoli iz Jeruzalema poslali su Barnabu da utvrdi zajednicu. Nakon određenog vremena Barnaba je potražio Pavla da mu pomogne u toj djelu i oni su u Antiohiji ostali godinu dana i radili na izgradnji te zajednice. U toj zajednici su učenici prvi puta bili prozvani kršćani, jer su propovijedali Krista i širili radosnu vijest o Spasitelju. Nakon godinu dana Bog je odlučio da Pavla i Barnabu pošalje dalje da šire evanđelje, a zajednica je svojim rukopoloženjem formalno potvrdila Božju volju i poslala braću u daljnju misliju. Znači kompletno djelo širenja evanđelja vodi Božji Duh preko svojih ljudskih oruđa.
    avatar
    maurico


    Broj komentara : 112
    Registration date : 2016-09-24

    PITANJA - RELIGIJA - Page 8 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  maurico 11/8/2017, 21:14

    Hvala ti Pavle na uputi da ću u "Velikoj borbi"pronaći odgovor muke Jakovljeve.Čitajući dakle taj pasos naišao sam na (619)str.-valjda se to odnosi na str.iz orginal knjige,slijedeću rečenicu koja citira Otkr.3:10 na način "...neće doživjeti ispunjenje Spasiteljevog obećanja da će ih sačuvati od časa kušnje koji će doći na sav svijet".Budući da mi je ovaj tekst zazvučao dosta "mekano",provjerio sam istog u NRP Bibliji te uočio da se razlikuje samo u jednoj rječci koja ipak daje sasvim različit smisao.NRP prijevod glasi"...i ja ću tebe sačuvati u času kušnje koji će doći na ceo svijet".Ne znam dal razumiješ šta hoću reči,razlika je u riječima "Od časa"i "u Času".Vjerujem svim srcem da nitko neće biti toliko privilegiran da izbjegne "čas kušnje"kao što to nalazimo u tekstu "Velike Borbe",također vjerujem da će vjerni u času kušnje izaći kao pobjednici,Krista radi,kako se to i zaključuje iz NRP prijevoda Biblije.Reci sada ti Pavle,dal čemo biti sačuvani "OD kušnje"ili "u kušnji".Hvala.
    avatar
    maurico


    Broj komentara : 112
    Registration date : 2016-09-24

    PITANJA - RELIGIJA - Page 8 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  maurico 11/8/2017, 23:15

    Umoljavam svakog člana ovog foruma da kao prvo sam prouči dva teksta u Bibliji,(koji po meni o istoj stvari daju raličita učenja).Navodim da je u sedam prijevoda Biblije koje sam uspoređivao u svezi ovih stihova,svaki prijevod bio isti tj.po meni, drastično se razlikuju u opisu jedne te iste stvari na dva mjesta u Bibliji.
    2.Moj.40:26,27-"Zatim je postavio zlatni oltar u šatoru od sastanka pred zavjesom,da bi na njemu prinosio mirisni kad,kao što je Gospod zapovjedio Mojsiju"
    Hebr.9:3,4-"A iza druge zavjese u šatoru bila je prostorija nazvana"Svetinja nad svetinjama".U njoj je bila zlatna kadionica i Kovčeg saveza"
    Nadam se da uviđate problem,a to je gdje se točno nalazi zlatni kadioni oltar,dal u prvoj prostoriji- svetinji,ili u drugoj tj.Svetinji nad svetinjama.Ja osobno nikad nisam čuo da se u drugoj prostoriji nalazi išta osim Kovčega saveza sa pripadajućim stvarima i kerubinima.Ne razumijem kako je u Hebrejima9.3,4 taj isti žrtvenik,oltar,ili kako se već naziva zlatni kadioni oltar smješten iza druge zavjese tj,u SVETINJI nad svetinjama,kad mu tamo nikako nije mjesto,jer se kadioni oltar upotrebljavao svaki dan za službu,a ulaz u Svetinju nad svetinjama obavljao se samo jedamput godišnje. Postoji mogućnost da sam iz toga i sam nešto krivo razumio,stoga vas molim za vaše komentare.
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3722
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 8 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 11/8/2017, 23:22

    maurico (citat):Hvala ti Pavle na uputi da ću u "Velikoj borbi"pronaći odgovor muke Jakovljeve.Čitajući dakle taj pasos naišao sam na (619)str.-valjda se to odnosi na str.iz orginal knjige,slijedeću rečenicu koja citira Otkr.3:10 na način "...neće doživjeti ispunjenje Spasiteljevog obećanja da će ih sačuvati od časa kušnje koji će doći na sav svijet".Budući da mi je ovaj tekst zazvučao dosta "mekano",provjerio sam istog u NRP Bibliji te uočio da se razlikuje samo u jednoj rječci koja ipak daje sasvim različit smisao.NRP prijevod glasi"...i ja ću tebe sačuvati u času kušnje koji će doći na ceo svijet".Ne znam dal razumiješ šta hoću reči,razlika je u riječima "Od časa"i "u Času".Vjerujem svim srcem da nitko neće biti toliko privilegiran da izbjegne "čas kušnje"kao što to nalazimo u tekstu "Velike Borbe",također vjerujem da će vjerni u času kušnje izaći kao pobjednici,Krista radi,kako se to i zaključuje iz NRP prijevoda Biblije.Reci sada ti Pavle,dal čemo biti sačuvani "OD kušnje"ili "u kušnji".Hvala.
    Treba "od", ispravio sam to.
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3722
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 8 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 11/8/2017, 23:52

    maurico (citat):Umoljavam svakog člana ovog foruma da kao prvo sam prouči dva teksta u Bibliji,(koji  po meni o istoj stvari daju raličita učenja).Navodim da je u sedam prijevoda Biblije koje sam uspoređivao u svezi ovih stihova,svaki prijevod bio isti  tj.po meni, drastično se razlikuju u opisu jedne te iste stvari na dva mjesta u Bibliji.
    2.Moj.40:26,27-"Zatim je postavio zlatni oltar u šatoru od sastanka pred zavjesom,da bi na njemu prinosio mirisni kad,kao što je Gospod zapovjedio Mojsiju"
    Hebr.9:3,4-"A iza druge zavjese u šatoru bila je prostorija nazvana"Svetinja nad svetinjama".U njoj je bila zlatna kadionica i Kovčeg saveza"
    Nadam se da uviđate problem,a to je gdje se točno nalazi zlatni kadioni oltar,dal u prvoj prostoriji- svetinji,ili u drugoj tj.Svetinji nad svetinjama.Ja osobno nikad nisam čuo da se u drugoj prostoriji nalazi išta osim Kovčega saveza sa pripadajućim stvarima i kerubinima.Ne razumijem kako je u Hebrejima9.3,4 taj isti žrtvenik,oltar,ili kako se već naziva zlatni kadioni oltar smješten iza druge zavjese tj,u SVETINJI nad svetinjama,kad mu tamo nikako nije mjesto,jer se kadioni oltar upotrebljavao svaki dan za službu,a ulaz u Svetinju nad svetinjama obavljao se samo jedamput godišnje.  Postoji mogućnost da sam iz toga i sam nešto krivo razumio,stoga vas molim za vaše komentare.
    Zlatni kadioni oltar je svakako morao biti smješten ispred zavjese koja je dijelila prvu prostoriju od Svetinje nad svetinjama, jer je prinošenje kada bilo svakodnevno, a u Svetinju nad svetinjama je mogao ući samo prvosveštenik jednom godišnje na Dan pomirenja.
    Po svemu sudeći Pavle u Jevrejima 9:4 govori u doktrinarnom smislu baš kao što se to navodi u 2. Mojsijevoj 40:5, 3. Mojsijevoj 16:18 i 1. Carevima 6:19-22. Zato što je kad bio namijenjen da ide pred Gospoda u Svetinji nad svetinjama, to se logično kadioni oltar vezivao za najsvetije mjesto.
    avatar
    Zarko


    Broj komentara : 8
    Registration date : 2017-08-10

    PITANJA - RELIGIJA - Page 8 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Zarko 12/8/2017, 10:39

    Mato T (citat):
    Zarko (citat):Znaci jedino poznanje vere je kroz Boziju objavu?

    Jedna od najboljih definicija "vjere" se nalazi u Heb 11:1. Tu nam se kaže da je vjera apsolutno pouzdanje u Božju objavu (Božju riječ).

    Zarko (citat):
    Zasto su oni pagani po biblijskim tvrdnjama i kojim?

    Oni su pagani zato što nemaju prave vjeru, a to je apsolutno pouzdanje u ono što Bog kaže u svojoj pisanoj riječi. Oni se oslanjaju na ljudsku predaju, a ne na Božju zato su u nevjerstvu.

    Zarko (citat):
    Oni tvrde da imaju kontinuitet od apostola do sad odnosno da se njihova vera zasniva i na spoznanju ali i na predanju, prenos otkrovenja od vremena apostola do sad?

    To oni tvrde, ali provucimo njihove tvrdnje kroz Božju riječ, pa da vidimo što će ostati od tih tvrdnji. Prikriveni paganizam nemože proći niti najjednostavniji biblijski test istine.

    Zarko (citat):
    Kako da znamo sta su apostoli spoznali od Gospoda ako nemamo vezu do njih?

    Znamo na temelju Pisma. Od apostola do danas uvijek je postojala Božja Zajednica pozvanih čija se vjera čvrsto temeljila na Božjoj objavi (Pismu), a tako će biti i do kraja vremena milosti. Sve što nije utemeljeno na Pismu i ne prolazi kroz filter Pisma je paganizam ili kako to Pismo naziva Babilon (otpali religijski sistem).

    Zarko (citat):
    Nisu isto katolici pravoslavni. Kada malo udjes u tematiku primetis ogromne razlike.
    Koja zajednica je formirana u Antiohiji i ko je vodio?

    Nema tu razlike. Postoje samo različiti oblici paganizma koji su drugačije prikazani, ali na kraju su svi u istom košu (Babilonu).
    U Antiohiju koja je u to vrijeme bila glavni grad Sirije nakon smrti Stjepana pristigli su neki ljudi koji su bili s Cipra i Cirene, a koji su prihvatili evanđelje Kristovo. Božji Duh je preko njih počeo širiti evanđelje u Antiohiji i kada su za to saznali apostoli iz Jeruzalema poslali su Barnabu da utvrdi zajednicu. Nakon određenog vremena Barnaba je potražio Pavla da mu pomogne u toj djelu i oni su u Antiohiji ostali godinu dana i radili na izgradnji te zajednice. U toj zajednici su učenici prvi puta bili prozvani kršćani, jer su propovijedali Krista i širili radosnu vijest o Spasitelju. Nakon godinu dana Bog je odlučio da Pavla i Barnabu pošalje dalje da šire evanđelje, a zajednica je svojim rukopoloženjem formalno potvrdila Božju volju i poslala braću u daljnju misliju. Znači kompletno djelo širenja evanđelja vodi Božji Duh preko svojih ljudskih oruđa.

    Mozda bude neka greska jer je iz cirilice prebaceno u latinicu

    Na samom početku razjasnićemo neke pojmove: šta je Crkva; zašto je ona Jedna, Sveta, Saborna i Apostolska; ko su njeni članovi; ko rukovodi životom Crkve, i šta je to Zajednica Svetih?
    • Crkva je dom Božiji „nazidan na temelju apostola i proroka, gde je ugaoni kamen sam Isus Hristos, na kome sva građevina, skladno spojena, raste u hram sveti u Gospodu“ (Ef. 2.20-21).
    • Crkva je Božija porodica stvorena rečju, delom i krvlju Isusa Hrista, a rukovođena i nadahnuta Duhom Svetim kao što Sv. Pismo kaže: „I Ja ću umoliti Oca, i daće vam drugog Utešitelja da prebiva s vama vavijek; Duha Istine, … , koga će Otac poslati u ime Moje, On će vas naučiti svemu i podsetiće vas na sve što vam rekoh“ (Jn. 14.16,26). Gospod je to svoje obećanje ispunio u pedeseti dan po vaskrsenju (u nedelju) (D. ap. 2.1-4).
    • Crkva je Jedna, zato što je Ona jedno duhovno telo s jednom glavom, Isusom Hristom: „… , i Njega postavi iznad svega za glavu Crkvi; koja je telo Njegovo, …“ (Ef. 1.22-23); i s jednim Duhom Svetim koji boravi u Njoj (Ef. 4.4-6 ; Flplj. 1.27).
    • Crkva je Sveta, jer je Ona osvećena svetošću Njenog Osnivača, Isusa Hrista, i stoga što je Njen cilj da osveti ljude (Ef. 5.23-27 ; Rim. 11.16). Sveta je što u Njoj prebiva Duh Sveti; Sveta je zato što joj pripada Nebeska Crkva; Sveta je po učenju o Svetim Tajnama.
    • Crkva je Saborna (Vaseljenska) zato što Ona nije ograničena ni prostorom, ni vremenom ni rasom ni jezikom. Ona se obraća čitavom čovečanstvu. Vaskrsli Gospod je uputio svoje apostole: „Idite i naučite sve narode…“ (Mt. 28.19 ; Jev. 12.22-24).
    • Crkva je i Apostolska, zbog toga što su duh, učenje i rad Hristovih apostola potpuno očuvani u Crkvi. Crkva mora u potpunosti da se pokorava apostolima zato što ih je Hristos lično izabrao i dao im vlast da govore, i rade u Njegovo ime (Jn. 15.27 ; gl. 17).
    Što se tiče Njenog jerarhijskog (svešteničkog) ustrojstva, to je želja samog Gospoda: On – Glava; organi – apostoli i njihovi naslednici: episkopi sa sveštenicima i đakonima; i ćelije tela – vernici. To je volja Božija, i za nas, Ona je Amin. Znači da u Crkvi Hristovoj nemaju svi istu ulogu (službu). Na to nas upućuje i samo Sveto Pismo: „… I ove postavi Bog u Crkvi: prvo apostole, drugo proroke, treće učitelje, zatim čudotvorce, onda darove isceljivanja, pomaganja, upravljanja, različitih jezika. Jesu li svi apostoli? Jesu li svi proroci? Jesu li svi učitelji i čudotvorci?…“ (1Kor. 12.28-30). Videti i ove delove: (Ef. 4.11 ; Tit. 1.5-9 ; Rim. 12.4-8 ; D. ap. 20.28-30 ; Flplj. 1.1 ; 1Tim. gl.3).
    Prema tome, Crkva je veliki, živi duhovni organizam, koji ap. Pavle upoređuje sa ljudskim telom i njegovim organima. Glava tog duhovnog organizma ili tela (Crkve) jeste Gospod Isus Hristos: “ I On je glava tela, Crkve, … “ (Kol. 1.18,24 ; Ef. 1.22-23 ; 5.23); A članovi Crkve su udovi tela: “ Ne znate li da su telesa vaša udovi Hristovi? “ (1Kor. 6.15); “ vi ste telo Hristovo, i udovi ponaosob “ (1Kor. 12.12-27).
    Gospod je u svojoj Crkvi za vidljive organe najpre postavio sv. apostole i snabdeo ih blagodatnom silom i apsolutnom vlašću da uče, poučavaju, opraštaju ili ne opraštaju grehe; da nepokorne članove isključuju iz Crkve kao neznabošce: “ Evo vam dajem vlast da stajete na zmije i škorpije i na svu silu vražiju i ništa vam neće nauditi „, … , “ ko vas sluša Mene sluša, i ko se vas odriče, Mene se odriče; a ko se Mene odriče, odriče se Onoga koji je Mene poslao “ (Lk. 10.19,16). I dalje: “ kojima oprostite grehe, opraštaju im se; i kojima zadržite, zadržani su “ (Jn. 20.23). Videti i ove delove: (Mr. 16.15-20 ; Mt. 16.19 ; 18.15-18).
    Zapazimo nešto, iako su Gospoda slušali i pratili mnogi ljudi, On je ovu vlast dao isključivo i samo svojim apostolima (sedamdesetorici i dvanaestorici).Ovu istinu potvrđuje i Hristova prvosveštenička molitva (Jn. gl.17) – u kojoj se On moli za svoje apostole (osim za jednoga, koji će ga izdati); i samo njima predaje Reč Božiju; i samo njih posvećuje Istinom; i samo njih šalje u svet da propovedaju Jevanđelje.
    Ovo je veoma bitna činjenica da bi smo na pravi način shvatili i razumeli vekovno ustrojstvo Hristove Crkve. Ova vlast se na dalje, preko apostola – kroz polaganje ruku (rukopoloženje), prenosila svim potonjim pastirima Crkve, sve do današnjeg dana i do kraja veka (apostolsko prejemstvo): “ I rukopoložiše im prezvitere za svaku Crkvu, … “ (D. ap. 14.23 ; 6.2-6 ; 9.17 ; 13.2-3 ; 1Tim. 4.14 ; 5.22 ; 2Tim. 1.6 ; Jev. 6.2).
    Iz svega ovog, dosad izloženog, lako možemo zaključiti da se bez apostolskog prejemstva i jerarhijskog ustrojstva, ne može govoriti o Crkvi – već samo o sekti.
    A što se tiče teze o “ sveopštem sveštenstvu „, koju zagovaraju skoro sve sekte, kao što smo već napred videli Sv. Pismo je kategorično – od toga nema ništa! Samo je jedan Put i Istina, a ona se nalazi jedino u Crkvi Hristovoj, jer je Ona “ stub i tvrđava Istine “ (1Tim. 3.15).
    Bog je glava i životni princip Crkve, a On je Istina (Jn. 14.6 ; 8.14,45). Prema tome, Crkva je od Istine (Boga) i na Istini sazdana, Istina se u Njoj sadrži. Ona Istinu propoveda i širi po svetu, čuva je i brani od onih koji Nju hoće da izopače i pretvore u laž (D. ap. 20.29). U tome je Ona uspela silom Onoga koji u Njoj živi i Njome upravlja (Ef. 5.29),oslanjajući se na obećanje Gospoda našeg Isusa Hrista: „… sazidaću Crkvu svoju, i vrata pakla neće je nadvladati, … , i evo, ja sam sa vama u sve dane do svršetka sveta “ (Mt. 16.18 ; 28.19-20). Ova Gospodnja obećanja prvenstveno se odnose na Njegovu Crkvu, jer ih je dao samo svojim apostolima, kada je bio nasamo sa njima, a tek posle se mogu shvatiti kao poruka svim ljudima koji veruju u Njega, i koji se već nalaze u Njegovoj Crkvi.
    Stupajući verom, krštenjem, i ostalim sv. tajnama u Crkvu, ljudi stupaju u organsko duhovno jedinstvo sa Gospodom, postaju ćelije duhovnog tela Hristovog (Ef. 1.23); hramovi Duha Svetoga (1Kor. 3.16 ; 6.19). Gospod je to jedinstvo (ljudi sa Njim kroz Crkvu) jasnije predstavio, upoređujući sebe sa čokotom, a članove Svoje Crkve sa lozama: “ Ostanite u meni, i Ja ću u vama. Kao što loza ne može roda roditi sama od sebe ako ne ostane na čokotu, tako ni vi ako u Meni ne ostanete. Ja sam čokot, a vi loza. Ko ostaje u Meni i Ja u njemu, taj donosi mnogi plod, jer bez Mene ne možete činiti ništa. Ko u Meni ne ostane, izbaciće se napolje kao loza i osušiće se, i skupiće je, i u oganj baciti, i spaliti. Ja sam istinski čokot, i Otac Moj je vinogradar. Svaku lozu na Meni koja ne rađa roda odseca je; a svaku koja rod rađa, čisti je da više roda rodi “ (Jn. 15.4-6,1-2).
    Članovi Crkve su svi ljudi koji su ujedinjeni istom verom, i nadom, vezani istim zakonom Božijim o ljubavi, osvećeni istim svetim tajnama, i kojima rukovode zakoniti episkopi i sveštenici (apostolsko prejemstvo).
    U Crkvi su ujedinjeni i Nebo i Zemlja. To znači da su njeni članovi svi istinski verujući svih vremena i prostora, i živi i upokojeni. A pošto pokojnici nisu umrli nego živi, jer: “ Bog nije Bog mrtvih, nego živih; jer su u Njemu svi živi “ (Lk. 20.38), opštenje među svim udovima nikad se ne prekida, i nikad neće prestati.
    Vidljiva (Zemaljska) i Nevidljiva (Nebeska) Crkva su povezane međusobno Zajednicom Svetih, koja se sastoji u molitvama i delima milosrđa živih članova za umrle – s jedne strane, i u molitvama i zauzimanju umrlih za žive s druge strane. Eto kakva je Crkva, Bogom stvorena.
    Božija Mater (Lk. 1.43,28,48-49 ; 11.27), anđeli, i svi ugodnici Božiji – apostoli, proroci, svetitelji, i mučenici, kojima se obraćamo svojim molbama – svi se oni za nas mole, zastupaju nas pred našom glavom, Hristom, pružaju nam ruku pomoći u našim nevoljama, teše nas u stradanjima (Otk. 5.8-13 ; 8.3-4).
    Hristos jeste jedini Zastupnik i Posrednik, jer je On sebe prineo na žrtvu radi spasenja ljudi. Takvu žrtvu niko drugi nikad niti je prineo, niti će prineti. A mi i kad se obraćamo nebeskim članovima Crkve sa molbom da nam pomognu, mi ištemo samo njihove molitve za nas pred Jedinim velikozastupnikom, Hristom. Zar će molitva jednog za drugog biti vređanje Hrista? Zašto onda apostol kaže: “ molite se jedni za druge „. Zato, što je usrdna molitva pravednika veoma moćna (Jk. 5.16). Ako se mi, grešnici na Zemlji (1Jn. 1.8 ; Rim. 5.12), molimo jedni za druge; i ako naša molitva može pomoći onima za koje se uzmolimo (koje zastupamo), koliko je tek moćnija molitva pravednika na Nebu, koji obitavaju u Nebeskoj Crkvi! Mi se za pomoć obraćamo svetiteljima i oni se za nas mole zato što smo svi mi udovi jednog i istog Tela Hristovog, tj. Crkve. A udovi tela jedan drugome pomažu. Setimo se i sledećih reči: “ I ako strada jedan ud (u velikom Telu – Crkvi Hristovoj), s njim stradaju svi udovi; ako li se jedan ud proslavlja, s njim se raduju svi udovi (1Kor. 12.26). Raduju se i slave duše pravednika na nebu, koji su dostigli savršenstvo, radujemo se i slavimo i mi s njima jer – ako li se jedan ud proslavlja, s njim se raduju svi udovi „.
    Svi sektaši u glas viču: to je nemoguće, to nije istina. Ne postoji nikakva Nebeska Crkva ni sveci koji se tamo za nas mole; niti je duša besmrtna i odvojiva od tela. To je izmišljotina i direktno ruganje Hristovoj nauci, i Reči Božijoj! Osim što fanatično ponavljaju: to je laž, to je laž, oni nam ne nude nikakav konkretan argument za tu svoju tvrdnju – jer ga i nemaju. Sv. Pismo, na koje se tako ponosno pozivaju, samo ih demantuje. S toga im moramo ponoviti pitanje apostola: “ Da li razumete to što čitate? “ (D. ap. 8.30) ; jer ap. Petar opominje: “ da postoje neka mesta koja su teško razumljiva, koja neuki i neutvrđeni (u veri) izvrću, kao i ostala Pisma na svoju sopstvenu propast “ (2Pt. 3.16).
    Da, duša je besmrtna, i ona nadživljuje telo – što ćemo kasnije i potkrepiti dokazima. Da se svetitelji mole za nas, i to smo videli (Otk. 8.3-4 ; 5.8-13). A što se tiče postojanja Nebeske Crkve – da Ona postoji, Sv. Pismo je jasno, i izričito (Jev. 12.18-24 ; Ef. 1.3-10); O Njoj govori prorok Jezekilja kad ga je Bog uzneo u Nebeski Jerusalim: „… a posle me odvede u Crkvu “ (Jez. 41.1); Samom ap. Jovanu Gospod je zapovedio da izmeri Nebeski Hram Božiji, i one koji se u Njemu klanjaju (Otk. 11.1); Sami sv. anđeli i mučenici obitavaju u Njemu i mole se za nas (Otk. 8.3-4 ; 14.15-18 ; 16.17).
    Postojanje Nebeske Crkve potvrđuje i samo vekovno iskustvo Zemaljske Crkve, kao i lična iskustva skoro svih svetitelja koje je Crkva iznedrila i uvrstila u red najvećih otaca Pravoslavlja (sv. Vasilije, sv. Jovan Zlatousti, sv. Jovan Damaskin, sv. Atanasije Veliki, sv. Serafim Sarovski, sv. Grigorije Bogoslov, sv. Grigorije Niski, sv. Jovan Lestvičnik, sv. Antonije Veliki i svi drugi) – Napomenimo da neke od ovih svetitelja sektaši često citiraju (normalno samo kada im to odgovara – kao npr. adventisti).
    Sada se zaista nameće jedno logičko pitanje: da li današnji jeretici (sektaši) mogu smatrati sebe boljim poznavaocima Hristove nauke, kada negiraju sve ono što je Crkva učila kroz vekove, i što je smatrala za nepokolebljivu Istinu!? Ako je tako, onda je Hristova Crkva živela u zabludi 19- st vekova, i pokazuje se kao laža; a svi svetitelji kroz vekove, kao najveći lažljivci i jeretici!
    Svakom, ponaosob, ostavljamo da zaključi šta je od ovoga Istina! Nama, pravoslavnim hrišćanima Istina je poznata, i ona se nalazi jedino u Hristovoj (Pravosravnoj) Crkvi, a ne u nekoj od “ hrišćanskih “ sekti.
    Sektaško (jeretičko) negiranje postojanja Nebeske Crkve znači odbacivanje i vidljive Zemaljske Crkve Hristove. Takav čovek se ne može nazvati ni vernikom, a još manje hrišćaninom, jer ruži delo Božije, a znamo “ da se Bog ne da ružiti “ (Gal. 6.7). Ap. Pavle kaže za takvog: “ da se izopačio i da greši. Samoga sebe je osudio “ (Tit. 3.10-11).
    Na kraju, shvatimo ovo – da Crkva Hristova svoj početak ima od onog časa kad ju je Gospod osnovao; da počinje od Hrista (i da On jedini može postaviti temelj Crkve (1Kor. 3.11)), a ne od bilo kog čoveka kao što je to slučaj sa svim sektama. Uzmimo kao primer: Osnivači adventizma su Vilijam Miler (bivši baptista) i Helena Vajt, tzv. “ proročica „; osnivači baptizma su Toma Mincer, Johan Bokelson, Eberli Bolt, Konrad Grebel, Feliks Manc i dr.; osnivač nazarena je Samuilo Henrik Frelih; osnivač Jehovinih svedoka je Čarl Taze Rasel; osnivač mormona (Hristova crkva svetaca poslednjih dana) je Yozef Smit, itd. .
    Kao što vidimo, ni jednu od ovih “ crkvica “ nije osnovao Gospod, već pojedine ličnosti koje su – zbog samo njima poznatih razloga – napustile, ili bile izbačene iz svojih dotadašnjih “ crkvi „. I skoro sve one potiču iz 18- og i 19- og veka, a kao što znamo, nije Gospod Isus Hristos čekao 19- ti vek, da mu tamo negde, u Americi, neki farmer ili biznismen osniva Njegovu Crkvu.
    Ko veruje Sv. Pismu, može smatrati Crkvom samo onu hrišćansku versku zajednicu koja počinje od vremena stradanja Spasitelja, i od dana kada je On poslao Duha Utešitelja na apostole (D. ap. 2.1-4) – (kada je i nastala prva Crkvena opština u Jerusalimu); i koja ima neprekidno sveštenstvo, koje u neprekinutom nizu potiče od apostola (apostolsko prejemstvo). A to je van svake sumnje Pravoslavna (u originalu Pravoverna) Crkva od Istoka, o čemu svedoče neprekinuto Sveto Predanje, i sama istorija Crkve.
    Isto tako, Gospod je obećao da će biti večno u Njoj; sve do svršetka sveta (Mt. 28.20), i ovo obećanje se mora ispuniti, jer: “ Nebo i zemlja će proći, a reči Moje neće proći „- rekao je Gospod (Mr. 13.31). Kakav bi to maloverni čovek mogao da sumnja u obećanja Gospodnja? Jasno je da će Crkva Hristova do kraja veka, do drugog Spasiteljevog dolaska, sačuvati u čistoti Istinu Hristovu – Njeno Bogom predano učenje. Iako će mnogi pokušati da izvrnu Istinu (D. ap. 20.29-30), mi verujemo u Hristove reči: “ da je ni vrata pakla neće nadvladati “ (Mt. 16.18).
    Umesto zaključka navešćemo mesta iz Sv. Pisma koja treba imati u vidu da bi se na pravilan način mislilo o Crkvi Hristovoj; da niko ne bi zalutao s pravog Puta i otisnuo se u maglovita priviđenja sektaških zamki i zabluda; jeftinih i privremenih zadovoljstava i ushićenja, koja na kraju imaju za cilj potpuni gubitak sopstvene ličnosti i identiteta – Bespogovornog sledbenika sekte, i slepog roba ljudskim iluzijama i maštarijama. A onima koji su već zalutali, ako Bog da, da otvorimo oči, ne bi li se vratili Pravoj veri:
    1. Blagodatna sredstva spasenja i sveto učenje dati su Crkvi: Ef. 3.9-10 ; 1Tim. 3.15
    2. Crkvu je sazdao Gospod, i Ona će ostati do kraja veka: Mt. 16.18 ; 28.20
    3. Temelj Crkve može biti samo Hristos i niko drugi: 1Kor. 3.11 ; D. ap. 4.11 ; Mt. 21.42 ; 1Pt. 2.6 ; Rim. 9.33
    4. Hristos je Glava Crkve: Ef. 1.22 ; 4.15 ; 5.23 ; Kol. 1.18
    5. Crkva je zajednica onih koji na istiniti način veruju u Boga: D. ap. 2.44 ; 20.28 ; Jev. 3.6
    6. Da bi smo se spasili, moramo pripadati Crkvi: Mt. 18.17 ; D. ap. 2.47
    7. Crkva je Jedna: Jn. 10.16 ; Mt. 16.18 ; Ef. 4.4-6 ; Jn. 17.11,20-21 ; 1Kor. 12.13 ; Rim. 12.5-6 ; Kol. 3.15
    8. Crkva je Sveta: Ef. 5.25-27 ; Rim. 11.16; – Sveta je jer u Njoj obitava Duh Sveti: 1Kor. 6. 19; – Sveta je po učenju: Jn. 17.17-19 ; 16.13 ; 14.26; – Svetim Tajnama: 1Kor. 6.11
    9. Članovi Crkve moraju stremiti svetosti: 1Pt. 1.15-16 ; Ef. 4.21-24 ; 1.4
    10. Hristos je dopustio da u Crkvi budu i grešnici: Mt. 13.24-30,47-49 ; 2Tim. 2.20-21 ; Rim. 9.22-23
    11. Crkva ne može biti ukorena zbog prebivanja grešnika u Njoj: Rim. 11.17-18 ; 14.4 ; 1Kor. 12.21-24 ; 2Tim. 2.20
    12. Duh Sveti obitava u Crkvi i u članovima Crkve: Jn. 14.16-17 ; D. ap. 1.4-5 ; 2.17-18 ; 1Kor. 3.16 ; 12.13
    13. Crkva je Saborna: Mt. 28.16-20 ; Kol. 3.11 ; Mt. 24.14 ; Jev. 12.22-24 ; Mr. 16.15-18
    14. Crkva je Apostolska: Ef. 2.19-20 ; Otk. 21.14
    15. Crkva je neprekidna: Mt. 28.20 ; Ef. 3.21
    16. Crkva se ne može sakriti: Mt. 5.14 ; Mr. 4.21 ; Lk. 11.33
    17. Ko može da poučava u Crkvi: Mt. 28.19-20 ; Ef. 4.11 ; 1Kor. 12.28 ; Rim. 10.15 ; 2Tim. 1. 11 ; 4.2 ; Jev. 5.4
    18. Nebeska Crkva postoji: Jez. 41.1 ; gl. 42 ; Jev. 12.22-24 ; Ef. 1.3-10 ; Otk. 8.3-4 ; 11.1 ; 14. 15-18 ; 16.17

    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3722
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 8 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 12/8/2017, 10:46

    Samo se ti drži crkve, crkvene vlasti i crkvenih tajni, niko te ne sprečava. Samo ovdje joj nije oglasna tabla, valjda vidiš da je naslov Biblijski forum.
    avatar
    Sergej 92


    Broj komentara : 155
    Registration date : 2017-07-22

    PITANJA - RELIGIJA - Page 8 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Sergej 92 12/8/2017, 10:54

    Od prvog komentara znao sam da je čovjek tu u službi pravoslavne propagande , evo potvrdio je i dokazao to .

    Ovaj propagandni materijal je stvarno dobar za podsjetiti se što je crkvenjaštvo i koliko mi je iznimno drago što nisam odavno dio nikoje veće ni manje crkve . Nekako kad živiš izvan toga duže vremena , ne vidiš toliko koliko je zapravo to veliko ropstvo i zlo pa je dobro s vremena na vrijeme se podsjetiti koliko si zapravo sretan izvan toga !



    Sergej 92: komentar modifikovan dana: 12/8/2017, 11:07; prepravljeno ukupno 3 puta
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3722
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 8 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 12/8/2017, 10:57

    Član "Zarko" je banovan zbog spamovanja na forumu.
    Ovdje nemamo ni vremena ni volje raspredati o crkvenim marifetlucima.
    Admin
    avatar
    maurico


    Broj komentara : 112
    Registration date : 2016-09-24

    PITANJA - RELIGIJA - Page 8 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  maurico 12/8/2017, 11:20

    Puno je jasnije sada kada se situacija objasni u doktrinarnom smislu.Budući da se potrudim pročitati i analizirati reference koje mi daš,tako sam i ove posljednje pregledao i slažem se sa svima ali me zbunjuje referenca u 3.Moj.16:16-18 gdje velikosvećenik u šatoru od sastanka tj.u prvoj prostoriji vrši dvostruko očišćenje u Šatoru, posebno očišćuje šator a posebno zlatni žrtvenik.Razumiješ li ti Pavle zasebnu potrebu očišćenja zlatnog kadionika kad je i tako velikosvećenik očišćavao i svetinju,pa djeluje da se očišćavanjem svetinje sve očisti osim zlatnog oltara?Reci mi dal je velokosvećenik jednom godišnje prilikom očišćenja imao zadaću obredom očistiti i žrtveni oltar ispred svetišta?
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3722
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 8 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 12/8/2017, 11:44

    maurico (citat):Puno je jasnije sada kada se situacija objasni u doktrinarnom smislu.Budući da se potrudim pročitati i analizirati  reference koje mi daš,tako sam i ove posljednje pregledao i slažem se sa svima ali me zbunjuje referenca u  3.Moj.16:16-18 gdje velikosvećenik u šatoru od sastanka tj.u prvoj prostoriji vrši dvostruko očišćenje u  Šatoru, posebno očišćuje šator a posebno zlatni žrtvenik.Razumiješ li ti Pavle zasebnu potrebu očišćenja zlatnog kadionika kad je i tako velikosvećenik očišćavao i svetinju,pa djeluje da se očišćavanjem svetinje sve očisti osim zlatnog oltara?Reci mi dal je velokosvećenik jednom godišnje prilikom očišćenja imao zadaću obredom očistiti i žrtveni oltar ispred svetišta?
    Kadioni oltar zemaljske Svetinje je predstavljao stalno posredništvo pred Bogom. Njegovo čišćenje je simbolički vršeno jednom godišnje, na Dan pomirenja (vidi 2. Mojsijeva 30:10). Dalji proces čišćenja opisan u 3. Mojsijevoj 16. glava odnosi se na potpunu eliminaciju grijeha koji je posrednički unošen u Svetinju. Da bi se ovo razumjelo treba pratiti šta se dešava sa grijesima, jer grijeh je ono što izaziva onečišćenje. Grijesi Božjeg naroda se tretiraju zastupnički, i kad ih Bog posredstvom Hristove žrtve oprosti, oni nigdje nijesu isparili nego se moraju prenijeti na njihovog uzročnika i završiti kompletna služba pomirenja da bi apsolutna zakonska pravda bila zadovoljena. Tek tada može da se kompletira Plan spasenja.
    avatar
    maurico


    Broj komentara : 112
    Registration date : 2016-09-24

    PITANJA - RELIGIJA - Page 8 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  maurico 12/8/2017, 12:12

    Oprostite što sam prethodnim upitom upao kao padobranac ne čitajući jutarnje akcije našeg bivšeg sugovornika Zarka,Zorka ili Tajanstvenog Zorooa.Čitajući njegove polupismene napise pred koji dan, odavao je tako jadnu,poluformiranu ličnost ali kao prividno sa nekom željom pronalaska Istine.I tako naš maskirani Zoroo koji kao da je upravo došao iz zemlje komančerosa,danas se mjenja u učitelja,pisca i pobornika crkve i "apostolskog nauka",pokušavajući svojom zarobljeničkom teorijom propasti, svima donjeti svjetlo i pokazati ispravni popovski i crkveni put.
    Dal ovakve spodobe treba žaliti ili se za njih moliti ja neznam,ali vjerujem da je zbog općeg dobra bilo potrebito istog udaljiti od foruma,i pokazati mu time da njegov nauk zaista dolazi i pripada izgubljenima.
    Pavle,zasigurno nisi vidio drugo pitanje,pa ponovno pitam,da li je velikosvećenik imao zadaću jednom godišnje očistiti od grijeha i žrtveni oltar u dvorištu Svetinje?Za odgovor na prvo pitanje o očišćenju kadionog oltara ja ti zahvaljujem jer mi je stvarno sada jasno.
    avatar
    Mato T


    Broj komentara : 117
    Registration date : 2016-08-17

    PITANJA - RELIGIJA - Page 8 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Mato T 12/8/2017, 12:58

    maurico (citat):Umoljavam svakog člana ovog foruma da kao prvo sam prouči dva teksta u Bibliji,(koji  po meni o istoj stvari daju raličita učenja).Navodim da je u sedam prijevoda Biblije koje sam uspoređivao u svezi ovih stihova,svaki prijevod bio isti  tj.po meni, drastično se razlikuju u opisu jedne te iste stvari na dva mjesta u Bibliji.
    2.Moj.40:26,27-"Zatim je postavio zlatni oltar u šatoru od sastanka pred zavjesom,da bi na njemu prinosio mirisni kad,kao što je Gospod zapovjedio Mojsiju"
    Hebr.9:3,4-"A iza druge zavjese u šatoru bila je prostorija nazvana"Svetinja nad svetinjama".U njoj je bila zlatna kadionica i Kovčeg saveza"
    Nadam se da uviđate problem,a to je gdje se točno nalazi zlatni kadioni oltar,dal u prvoj prostoriji- svetinji,ili u drugoj tj.Svetinji nad svetinjama.Ja osobno nikad nisam čuo da se u drugoj prostoriji nalazi išta osim Kovčega saveza sa pripadajućim stvarima i kerubinima.Ne razumijem kako je u Hebrejima9.3,4 taj isti žrtvenik,oltar,ili kako se već naziva zlatni kadioni oltar smješten iza druge zavjese tj,u SVETINJI nad svetinjama,kad mu tamo nikako nije mjesto,jer se kadioni oltar upotrebljavao svaki dan za službu,a ulaz u Svetinju nad svetinjama obavljao se samo jedamput godišnje.  Postoji mogućnost da sam iz toga i sam nešto krivo razumio,stoga vas molim za vaše komentare.

    Pavle u Hebrejima 9 ne govori o mjestu gdje se nalazi kadioni oltar, jer je iz Pisma jasno da se kadioni oltar nalazio na mjestu u Svetinji ispred zavjese kroz koju se ulazilo u Svetinju nad svetinjama. Pavle u Hebrejima 9 spominje ZLATNU KADIONICU što nije isto kao i KADIONI OLTAR. U 3. Mojsijevoj 16 poglavlje vidimo da je ZLATNA KADIONICA bila unošena na Dan očišćenja u Svetinju nad svetinjama i da ju je unosio Prvosvećenik jednom godišnje. Pavle u Hebrejima 9 opisuje Kristovu službu kao Prvosvećenika u Svetinji i Svetinji nad svetinjama. Kada je Krist ušao u Svetinju nad svetinjama ponjeo je sa sobom i ZLATNU KADIONICU iz koje se uzdizao mirisni kad pred Gospodom. U Bibliji se kaže da zlatna kadionica sa kadom predstavlja MOLITVE SVETIH. (vidi Otk. 5:8 )
    Znači kada je Krist ušao 1844. u Svetinju nad svetinjama Božjem narodu nije uskraćeno prinošenje molitvi Bogu, nego naprotiv, Božji narod je pozvan na strogo preispitivanje, budnost (straženje) i molitvu. Sve molitve koje Božji narod upućuje Bogu dolaze do Boga kroz Krista i zato je potrebno da Krist ima zlatnu kadionicu dok obavlja službu očišćenja i pomirenja u Svetinji nad svetinjama.


    Mato T: komentar modifikovan dana: 12/8/2017, 14:12; prepravljeno ukupno 1 puta
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3722
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 8 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 12/8/2017, 13:07

    maurico (citat):
    Pavle,zasigurno nisi vidio drugo pitanje,pa ponovno pitam,da li je velikosvećenik imao zadaću jednom godišnje očistiti od grijeha i žrtveni oltar u dvorištu Svetinje?Za odgovor na prvo pitanje o očišćenju kadionog oltara ja ti zahvaljujem jer mi je stvarno sada jasno.
    Da, trebalo je izvršiti kompletno očišćenje i za ljude i za svetilište. Čišćenje spoljnog oltara se pominje u 3. Mojsijeva 16:20 i 16:33. Tek nakon kompletnog čišćenja polagani su grijesi na jarca za Azazela, nakon čega se prvosveštenik presvlačio u svoju odjeću (u antitipu Hrist završava posredničku službu i oblači carsku odjeću, nakon čega slijedi Drugi dolazak).

    Sponsored content


    PITANJA - RELIGIJA - Page 8 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Sponsored content


      Danas je 26/4/2024, 13:45