BIBLIJSKI FORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BIBLIJSKI FORUM

POZNAVANJE BOGA - NAJVAŽNIJE ZNANJE

Latest topics

» PITANJA - RELIGIJA
Crkve i manastiri EmptyToday at 00:16 by PavleS

» Biblijski razgovori
Crkve i manastiri Empty14/4/2024, 23:34 by PavleS

» DOKAZI (OT)PADA ADVENTISTIČKE CRKVE
Crkve i manastiri Empty8/4/2024, 17:15 by PavleS

» MAČ I CARSTVO MIROLJUBA PETROVIĆA?
Crkve i manastiri Empty27/3/2024, 13:02 by Niko bez Boga

» HRIŠĆANSKA MUZIKA I PJESME
Crkve i manastiri Empty16/1/2024, 18:28 by Niko bez Boga

» Septuaginta/LXX - doslovni prijevod:
Crkve i manastiri Empty30/10/2023, 13:47 by PavleS

» PAGANIZAM I OKULTNI SIMBOLI I OBIČAJI
Crkve i manastiri Empty21/9/2023, 17:23 by PavleS

» Crkve i manastiri
Crkve i manastiri Empty11/9/2023, 11:23 by NecaPereca

» PSIHOLOGIJA
Crkve i manastiri Empty31/8/2023, 15:24 by Jelena83

April 2024

SunMonTueWedThuFriSat
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Calendar Calendar


2 posters

    Crkve i manastiri

    avatar
    NecaPereca


    Broj komentara : 2
    Registration date : 2023-09-11

    Crkve i manastiri Empty Crkve i manastiri

    Komentar  NecaPereca 11/9/2023, 09:20

    Bavim se arhitekturom i volim da pišem i čitam o arhitekturi. Arhitektura manastira i crkava me je oduvijek impresionirala, pa bih voljela da na ovakvom forumu pokrenem temu gde ćemo dijeliti svoja znanja, iskustva, priče, tekstove...Željela bih da započnem sa ovim tekstom o Manasiji https://www.daibau.rs/clanak/631/znamenitosti_despotovca_manastir_manasija Nadam se da će vam se svidjeti kao i meni i da ćete se uključiti u moju temu. Smile

    Očekujem pozitivne reakcije i radujem se druženju i diskutovanju sa vama. Smile
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3723
    Registration date : 2008-11-01

    Crkve i manastiri Empty Re: Crkve i manastiri

    Komentar  PavleS 11/9/2023, 10:25

    NecaPereca (citat):Bavim se arhitekturom i volim da pišem i čitam o arhitekturi. Arhitektura manastira i crkava me je oduvijek impresionirala, pa bih voljela da na ovakvom forumu pokrenem temu gde ćemo dijeliti svoja znanja, iskustva, priče, tekstove...Željela bih da započnem sa ovim tekstom o Manasiji https://www.daibau.rs/clanak/631/znamenitosti_despotovca_manastir_manasija Nadam se da će vam se svidjeti kao i meni i da ćete se uključiti u moju temu. Smile

    Očekujem pozitivne reakcije i radujem se druženju i diskutovanju sa vama. Smile

    Sa stanovišta arhitekture, brojni crkveni objekti su impoznatni. No primarna stvar je da li Bog odobrava to što se zove "crkvama" i "manastirima".
    Anatomija crkve

    Drugo što je važno znati jeste šta se želi postići sa grandioznošću tih objekata.
    Crkve su umjetnička remek-djela pomno dizajnirana da preplave čula i natjeraju gledaoca da se osjeća euforično i ponizno. Samo stajanje u praznoj crkvi/katedrali može vas dovesti u trans. To je moć idolatrije i čulnih utisaka koji proizvode duhovno sljepilo. Sveto Pismo upozorava na opasnost potčinjavanja idolatriji u Drugom Božjem Uputu Dekaloga (2. Mojsijeva 20:4-6; vidi takođe 5. Mojsijeva 4:15-19) i ta se opomena mnogo puta ponavlja kroz cijelu Božju Riječ. „Kad smo dakle Božje potomstvo, ne smijemo smatrati da je Božanstvo nalik zlatu ili srebru ili kamenu, liku što je oblikovan umjećem i ljudskom maštom.“ (Djela 17:29)

    Ako ste okruženi slikama ljudi koji su podnijeli veću žrtvu od vas za „crkvu“, bilo da je to činjenica ili proizvod crkvene propagande i mitomanije, tada ćete osjetiti pritisak da se prilagodite njihovoj ideologiji, a da vam niko ne mora reći ni riječ. Takođe, instinktivno ćete prenijeti svoje strahopoštovanje i respekt prema građevini na vlasnika ili glasnogovornika objekta.

    NecaPereca likes this post

    avatar
    NecaPereca


    Broj komentara : 2
    Registration date : 2023-09-11

    Crkve i manastiri Empty Re: Crkve i manastiri

    Komentar  NecaPereca 11/9/2023, 11:23

    PavleS (citat):
    NecaPereca (citat):Bavim se arhitekturom i volim da pišem i čitam o arhitekturi. Arhitektura manastira i crkava me je oduvijek impresionirala, pa bih voljela da na ovakvom forumu pokrenem temu gde ćemo dijeliti svoja znanja, iskustva, priče, tekstove...Željela bih da započnem sa ovim tekstom o Manasiji https://www.daibau.rs/clanak/631/znamenitosti_despotovca_manastir_manasija Nadam se da će vam se svidjeti kao i meni i da ćete se uključiti u moju temu. Smile

    Očekujem pozitivne reakcije i radujem se druženju i diskutovanju sa vama. Smile

    Sa stanovišta arhitekture, brojni crkveni objekti su impoznatni. No primarna stvar je da li Bog odobrava to što se zove "crkvama" i "manastirima".
    Anatomija crkve

    Drugo što je važno znati jeste šta se želi postići sa grandioznošću tih objekata.
    Crkve su umjetnička remek-djela pomno dizajnirana da preplave čula i natjeraju gledaoca da se osjeća euforično i ponizno. Samo stajanje u praznoj crkvi/katedrali može vas dovesti u trans. To je moć idolatrije i čulnih utisaka koji proizvode duhovno sljepilo. Sveto Pismo upozorava na opasnost potčinjavanja idolatriji u Drugom Božjem Uputu Dekaloga (2. Mojsijeva 20:4-6; vidi takođe 5. Mojsijeva 4:15-19) i ta se opomena mnogo puta ponavlja kroz cijelu Božju Riječ. „Kad smo dakle Božje potomstvo, ne smijemo smatrati da je Božanstvo nalik zlatu ili srebru ili kamenu, liku što je oblikovan umjećem i ljudskom maštom.“ (Djela 17:29)

    Ako ste okruženi slikama ljudi koji su podnijeli veću žrtvu od vas za „crkvu“, bilo da je to činjenica ili proizvod crkvene propagande i mitomanije, tada ćete osjetiti pritisak da se prilagodite njihovoj ideologiji, a da vam niko ne mora reći ni riječ. Takođe, instinktivno ćete prenijeti svoje strahopoštovanje i respekt prema građevini na vlasnika ili glasnogovornika objekta.

    Iskreno, nikad nisam razmišljala na ovaj način, ali svakako kada pročitam ovako nešto, stavim ''prst na čelo''. Hvala Smile

    Sponsored content


    Crkve i manastiri Empty Re: Crkve i manastiri

    Komentar  Sponsored content


      Danas je 27/4/2024, 10:25