BIBLIJSKI FORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BIBLIJSKI FORUM

POZNAVANJE BOGA - NAJVAŽNIJE ZNANJE

Latest topics

» MAČ I CARSTVO MIROLJUBA PETROVIĆA?
PITANJA - RELIGIJA - Page 20 Empty14/5/2024, 18:36 by Niko bez Boga

» PITANJA - RELIGIJA
PITANJA - RELIGIJA - Page 20 Empty2/5/2024, 12:08 by PavleS

» Biblijski razgovori
PITANJA - RELIGIJA - Page 20 Empty14/4/2024, 23:34 by PavleS

» DOKAZI (OT)PADA ADVENTISTIČKE CRKVE
PITANJA - RELIGIJA - Page 20 Empty8/4/2024, 17:15 by PavleS

» HRIŠĆANSKA MUZIKA I PJESME
PITANJA - RELIGIJA - Page 20 Empty16/1/2024, 18:28 by Niko bez Boga

» Septuaginta/LXX - doslovni prijevod:
PITANJA - RELIGIJA - Page 20 Empty30/10/2023, 13:47 by PavleS

» PAGANIZAM I OKULTNI SIMBOLI I OBIČAJI
PITANJA - RELIGIJA - Page 20 Empty21/9/2023, 17:23 by PavleS

» Crkve i manastiri
PITANJA - RELIGIJA - Page 20 Empty11/9/2023, 11:23 by NecaPereca

» PSIHOLOGIJA
PITANJA - RELIGIJA - Page 20 Empty31/8/2023, 15:24 by Jelena83

May 2024

SunMonTueWedThuFriSat
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Calendar Calendar


+42
baxterhr1
Kojot87
Djordje J.
Slava Bogu
Dare1
Kika
Zmajche
Ivanpt33
kainos
PavleS
Marko90
darka
Željko
djolo
Pita
giga
Dušann
kadosh777
Djuka
Nino76
StanoR
Nebojša
Batret
zigozago
Paradoks
MarioD
Nenad
Dragana B.
maurico
Mato T
Sergej 92
Vlatko
JasnaRR
Zarko
Grubo
Stefan93
Noemi
-GoRsKi-
_Ivan_
Jovana
ljuba79
Zdravko Vučinić
46 posters

    PITANJA - RELIGIJA

    avatar
    darka


    Broj komentara : 19
    Registration date : 2018-04-29

    PITANJA - RELIGIJA - Page 20 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  darka 6/11/2019, 17:37


    I ja sam tako nasla neke ,,govornike" ali sam brzo prestala da ih slusam ne toliko zbog onoga sto govore, nego zbog onoga sto ne
    govore, sto precutkuju. Jednostavno, ako je njihova tema o kojoj govore takva da oni treba da govore o grehu , o potrebi za Hristom , o opravdanju
    verom, o poslusnosti a o tome ne govore - onda je sve jasno. Sigurno bi bolji poznavaoci Biblije pronasli i u onome sto takvi govore stvari koje
    protivurece Bibliji.
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3729
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 20 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 6/11/2019, 17:53

    darka (citat):
    I ja sam tako nasla neke ,,govornike" ali sam brzo prestala da ih slusam ne toliko zbog onoga sto govore, nego zbog onoga sto ne
    govore, sto precutkuju. Jednostavno, ako je njihova tema o kojoj govore takva da oni treba da govore o grehu , o potrebi za Hristom , o opravdanju
    verom, o poslusnosti a o tome ne govore - onda je sve jasno. Sigurno bi bolji poznavaoci Biblije pronasli i u onome sto takvi govore stvari koje
    protivurece Bibliji.
    Problem je što ljudi neće da primire kad se upoznaju sa religijom, da se zdravo razvijaju, da usvajaju pozitivna načela, izgrađuju se u čistoj biblijskoj vjeri i razumu, već umjesto toga religija im postaje novo sredstvo za tripovanje, izigravanje duhovnika, jevanđelista i sl. Tek se ispile a odmah bi da uče druge.
    avatar
    Zmajche


    Broj komentara : 134
    Registration date : 2019-09-05

    PITANJA - RELIGIJA - Page 20 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Zmajche 9/11/2019, 13:29

    Pogledah intervju ovog lika na Balkan Info-u. Zanimalo me je od koga je pokupio sve ovo. Izgleda je gledao Miroljubove klipove, nešto malo naučio, a ostalo sam istripovao. Navodno su ga napadali demoni i imao je paralizu sna. Imao je neku viziju gde su demoni hteli da ga ubiju, pa je pozvao Isusa, koji mu se navodno ukazao i oterao demone. Ili ovu priču izmišlja ili su demoni odigrali predstavu da ga odvedu u jeres. Meni je na osnovu par kratkih klipova delovao da je na dobrom putu, samo da bi trebao da reši neke male zablude. Međutim, Pavle, u pravu si, igraonica za demone je prava reč. Pored njega, iskočilo mi je još videa kao suggestions na YT. Ne zna se ko je mlađi od tih lelemuda, a ko propoveda veću jeres, jedan mi se toliko smučio da sam posle minut ugasio klip. Neću više o njima, realno nisu vredni pomena.
    avatar
    Pita


    Broj komentara : 81
    Registration date : 2017-08-22

    PITANJA - RELIGIJA - Page 20 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Pita 12/11/2019, 03:32

    Pricam sad majki kako je sedmi dan subota i kako Isus nije rodjen ni u decembru ni u januaru i da slobodno moze da radi kad je "crveno slovo", pa bi mi znacilo ako imate neke tekstove da mi predlozite da joj posaljem. Hvala unaprijed!
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3729
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 20 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 12/11/2019, 16:55

    Pita (citat):Pricam sad majki kako je sedmi dan subota i kako Isus nije rodjen ni u decembru ni u januaru i da slobodno moze da radi kad je "crveno slovo", pa bi mi znacilo ako imate neke tekstove da mi predlozite da joj posaljem. Hvala unaprijed!

    Kad je rođen Isus Hrist:
    https://www.religija.me/?p=10594

    Sedmi dan:
    https://www.religija.me/?page_id=119
    https://www.religija.me/?p=3408
    https://religija.me/osnove/100_cinjenica_o_suboti.pdf

    Ko su sveci:
    https://www.religija.me/?p=10406
    U kategoriji Paganizam na sajtu se može naći puno materijala o sličnim predmetima.
    avatar
    Zmajche


    Broj komentara : 134
    Registration date : 2019-09-05

    PITANJA - RELIGIJA - Page 20 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Zmajche 21/11/2019, 15:24

    Koja ja suštinska razlika između Božjeg (Mojsijevog) zakona i šerijatskog, Dušanovog ili Hamurabijevog?
    Jedna od stvari, za koju sam primetio da se razlikuje, je kaznena politika.
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3729
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 20 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 21/11/2019, 17:46

    Zmajche (citat):Koja ja suštinska razlika između Božjeg (Mojsijevog) zakona i šerijatskog, Dušanovog ili Hamurabijevog?
    Jedna od stvari, za koju sam primetio da se razlikuje, je kaznena politika.
    Najveća i suštinska razlika je u tome što Mojsijev Zakon ima utemeljenje u Božjem moralnom Zakonu koji OPUNOMOĆAVA djelovanje krivično-pravne regulative u uslovima postojanja grijeha. To znači da svaka sankcija ima svoju mjeru i svrhu.

    U drugim zakonima koje pominješ ljudima se vlada putem straha od surovih sankcija. Pod takvim zakonima ljudi su poslušni iz straha, ne zato što su zaista razumjeli svrhu moralnosti. To je despotizam u rukama onih koji vladaju.
    avatar
    Zmajche


    Broj komentara : 134
    Registration date : 2019-09-05

    PITANJA - RELIGIJA - Page 20 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Zmajche 26/11/2019, 12:12

    Kad smo već kod zakona, imam nejasnoću vezanu za zakon o deverskom braku.

    5 Mojsijeva 25. 5-10.
    Ako braća žive zajedno pa jedan od njih umre, a da nije imao sina, neka se žena umrolga ne uda izvan njihove porodice. Neka njen dever ode kod nje i uzme je za ženu i tako s njom sklopi deverski brak. Prvenac koga mu ona rodi neka nasledi ime njegovog umrlog brata, da se njegovo ime ne izbriše iz Izraela. Ako onaj čovek ne želi da uzme udovicu svog brata, neka udovica njegovog brata ode na gradska vrata pred starešine i kaže: "Moje dever neće da sačuva ime svom bratu u Izraelu. Ne želi da sklopi sa mnom deverski brak." Neka ga starešine njegovog grada pozovu i razgovaraju sa njim. Neka on stane pred njih i kaže: "Ne želim da je uzmem." Tada neka mu udovica njegovog brata pristupi na očigled svih starešina, neka mu izuje obuću s noge, pljune mu u lice i kaže: "Tako neka bude čoveku koji ne želi da podigne dom svom bratu." I neka takvog u Izraelu zovu imenom "Dom onoga kome je izuvena obuća".

    Sankcija za ovaj vid neposlušnosti mi ne deluje mnogo svrsishodno i jako je škakljiva tema deverski brak, u današnjem društvu bi većina reklo snaji da ožali muža godinu dana i da se uda za nekog novog.
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3729
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 20 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 26/11/2019, 15:03

    Zmajche (citat):Kad smo već kod zakona, imam nejasnoću vezanu za zakon o deverskom braku.

    5 Mojsijeva 25. 5-10.
    Ako braća žive zajedno pa jedan od njih umre, a da nije imao sina, neka se žena umrolga ne uda izvan njihove porodice. Neka njen dever ode kod nje i uzme je za ženu i tako s njom sklopi deverski brak. Prvenac koga mu ona rodi neka nasledi ime njegovog umrlog brata, da se njegovo ime ne izbriše iz Izraela. Ako onaj čovek ne želi da uzme udovicu svog brata, neka udovica njegovog brata ode na gradska vrata pred starešine i kaže: "Moje dever neće da sačuva ime svom bratu u Izraelu. Ne želi da sklopi sa mnom deverski brak." Neka ga starešine njegovog grada pozovu i razgovaraju sa njim. Neka on stane pred njih i kaže: "Ne želim da je uzmem." Tada neka mu udovica njegovog brata pristupi na očigled svih starešina, neka mu izuje obuću s noge, pljune mu u lice i kaže: "Tako neka bude čoveku koji ne želi da podigne dom svom bratu." I neka takvog u Izraelu zovu imenom "Dom onoga kome je izuvena obuća".

    Sankcija za ovaj vid neposlušnosti mi ne deluje mnogo svrsishodno i jako je škakljiva tema deverski brak, u današnjem društvu bi većina reklo snaji da ožali muža godinu dana i da se uda za nekog novog.
    Glavna svrha ovog braka bila je podizanje potomstva umrlom ili poginulom bratu. Odbijanje je predstavljalo jednu vrstu javne sramote ali sankcija nije bila stroga.
    avatar
    Marko90


    Broj komentara : 10
    Registration date : 2019-02-10

    PITANJA - RELIGIJA - Page 20 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Marko90 27/11/2019, 16:18

    Postovani imam jedno pitanje.Zanima me da li pakao postoji.Vidim da se u Bibliji spominje ognjeno jezero.Da li se to aludira na pakao ili nesto drugo
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3729
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 20 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 27/11/2019, 17:32

    Marko90 (citat):Postovani imam jedno pitanje.Zanima me da li pakao postoji.Vidim da se u Bibliji  spominje ognjeno jezero.Da li se to aludira na pakao ili nesto drugo
    „Pakao“ je neodrživi koncept i paganska bemislica. Da bi se pravilno razumjelo to pitanje, neophodno je da znamo nekolike činjenice:
    1) Stanje mrtvih. Smrt je smrt odnosno suprotnost životu i ne postoji nikakav oblik zagrobnog života. Bezuslovnu besmrtnost, nepozajmljeni život, ima samo Bog.
    2) Ideju o besmrtnosti, samoodrživom životu, nezavisno od Boga i u sukobu sa Božjim poretkom života, lansirao je Sotona, otac laži.
    3) „Pakao“ kao navodno mjesto „vječnog mučenja“ je ideja koja potiče iz paganske mitologije. Grčki pojmovi korišćeni u Bibliji Novog Saveza moraju odgovarati ekvivalentnim terminima na hebrejskom, ne paganskoj filozofiji.
    Pakao = Hades = šeol = grob = mjesto besvjesnog počivanja mrtvih, metaforički podzemna zajednička grobnica čovječanstva.
    Pakao = Gehena = orig. Dolina sinova Henomovih, istorijska lokacija gdje su djeca žrtvovana Molohu u ognju, kasnije smetlište na kojem je vatra stalno gorela, predslika uništenja zlih o izvršnom Božjem sudu.
    Pakao = tartar = bezdan i ima metaforičko značenje
    4) Zlo je PERSONALNO, a Božji plan spasenja podrazumijeva eliminaciju nosilaca zla. Kad oni nestanu, nestaće i svako zlo. Dakle, Bog namjerava učiniti kraj zlu, ne ovjekovječiti ga na bilo koji način.

    Sve ovo su biblijska učenja, suprotno od toga su paganerije i obmane Sotone koji je, kad se odvojio od Boga, lansirao ideju o mogućnosti su-vječnog postojanja dobra i zla.
    avatar
    Zmajche


    Broj komentara : 134
    Registration date : 2019-09-05

    PITANJA - RELIGIJA - Page 20 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Zmajche 19/12/2019, 22:29

    Zanima me oko molitve, da li možemo da se molimo svojim rečima ili uglavnom treba da se molimo kroz Oče naš?
    Postoji ona molitva "pomiluj me grešnoga" i ima dosta molitvi u crkvenom kalendaru, pa me zanima koliko one imaju veze sa izvornim hrišćanstvom?
    Takođe, za kakva dela i na koji način bi trebali da se ispovedimo?
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3729
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 20 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 19/12/2019, 23:02

    Zmajche (citat):Zanima me oko molitve, da li možemo da se molimo svojim rečima ili uglavnom treba da se molimo kroz Oče naš?
    Postoji ona molitva "pomiluj me grešnoga" i ima dosta molitvi u crkvenom kalendaru, pa me zanima koliko one imaju veze sa izvornim hrišćanstvom?
    Takođe, za kakva dela i na koji način bi trebali da se ispovedimo?
    Osnovna biblijska vjerovanja, str. 366-369, ukratko je objašnjena molitva.
    Naravno da molitva nije nikakva mantra koja se ponavlja. Ne postoji nijedna stvar u izvornoj religiji koja ima funkciju atakovanja na zdravi razum ili dovođenja sebe u stanje duhovne narkomanije.
    avatar
    Zmajche


    Broj komentara : 134
    Registration date : 2019-09-05

    PITANJA - RELIGIJA - Page 20 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Zmajche 20/12/2019, 14:16

    PavleS (citat):
    Osnovna biblijska vjerovanja, str. 366-369, ukratko je objašnjena molitva.
    Naravno da molitva nije nikakva mantra koja se ponavlja. Ne postoji nijedna stvar u izvornoj religiji koja ima funkciju atakovanja na zdravi razum ili dovođenja sebe u stanje duhovne narkomanije.

    Pročitao sam celo poglavlje o hrišćanskom životu. Što se tiče molitvi tipa "Gospode Isuse Hriste, sine Božji pomiluj me grešnog", to mi liči na mantru, jer znam da u praksi to ljudi znaju sat vremena da ponavljaju. A što se tiče onih molitvi iz crkvenog kalendara pre jela, pre rada itd, one su sadržane u "Oče naš", tako da ne vidim njihov smisao. Sad je diskutabilno da li ima smisla moliti se za nekoga ko je na krivom putu da se dozove pameti.

    Nisi mi samo odgovorio za ispovest.
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3729
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 20 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 20/12/2019, 15:26

    Zmajche (citat):
    PavleS (citat):
    Osnovna biblijska vjerovanja, str. 366-369, ukratko je objašnjena molitva.
    Naravno da molitva nije nikakva mantra koja se ponavlja. Ne postoji nijedna stvar u izvornoj religiji koja ima funkciju atakovanja na zdravi razum ili dovođenja sebe u stanje duhovne narkomanije.

    Pročitao sam celo poglavlje o hrišćanskom životu. Što se tiče molitvi tipa "Gospode Isuse Hriste, sine Božji pomiluj me grešnog", to mi liči na mantru, jer znam da u praksi to ljudi znaju sat vremena da ponavljaju. A što se tiče onih molitvi iz crkvenog kalendara pre jela, pre rada itd, one su sadržane u "Oče naš", tako da ne vidim njihov smisao. Sad je diskutabilno da li ima smisla moliti se za nekoga ko je na krivom putu da se dozove pameti.

    Nisi mi samo odgovorio za ispovest.
    Molitva "Oče naš" takođe nije nikakva mantra, daleko od toga. To je model uopštene molitve iz koje je uočljivo da su predmeti molitve većinski duhovne sadržine.

    Što se tiče posredničke molitve, ona treba da je smislena i konkretna, shodno procjeni.

    Molitva u kontekstu ispovijedanja grijeha pred Bogom je lične prirode i svakako neophodna.
    avatar
    Ivanpt33


    Broj komentara : 5
    Registration date : 2019-04-27

    PITANJA - RELIGIJA - Page 20 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Ivanpt33 20/12/2019, 22:56

    Braco i sestre, potrebna mi je vasa smernica ako ste željni da mi pomognete. Naime, zakazan mi je ispit prve pomoci za sutra tj. subotu. Ja u dubini duse osecam da je to rad i da Bog smatra taj ispit radom i aktivnoscu. Sta je istina i jesam li u pravu? Verujem da znate koliko mi znaci vas savet. Hvala vam unapred.
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3729
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 20 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 21/12/2019, 09:30

    Ivanpt33 (citat):Braco i sestre, potrebna mi je vasa smernica ako ste željni da mi pomognete. Naime, zakazan mi je ispit prve pomoci za sutra tj. subotu. Ja u dubini duse osecam da je to rad i da Bog smatra taj ispit radom i aktivnoscu. Sta je istina i jesam li u pravu? Verujem da znate koliko mi znaci vas savet. Hvala vam unapred.
    Ispit prve pomoći je presudna stvar u životu, nema tu priče. Smile
    Veoma je jednostavno razumjeti način kako se svetkuje subota, tako da pitanja ovog tipa spadaju u kategoriju "dokle mogu da idem daleko u kršenju Božjeg Zakona a da se to ne tretira kao prestup".
    Molimo korisnike da ne postavljaju pitanja tipa mogu li na šabat na kupanje, da izađem na ispit, da vozim trotinet i sl.
    avatar
    Željko


    Broj komentara : 27
    Registration date : 2014-01-30

    PITANJA - RELIGIJA - Page 20 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Željko 23/12/2019, 13:18

    Pavle koje video materijale (po mogućstvu prevedene) ili knjige, tekstove, preporučuješ o arheološkim dokazima za verodostojnost Biblije ili kako si napisao u novoj knjizi "istorija potvrdivosti" ?
    Pozdrav
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3729
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 20 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 23/12/2019, 13:50

    Željko (citat):Pavle koje video materijale (po mogućstvu prevedene) ili knjige, tekstove, preporučuješ o arheološkim dokazima za verodostojnost Biblije ili kako si napisao u novoj knjizi "istorija potvrdivosti" ?
    Pozdrav
    Arheologija je nauka zavisna od artefakata i materijalnih ostataka iz prošlosti koji se, kad je u pitanju daleka prošlost, dosta teško pronalaze, a i kad se pronađu (recimo ostaci nekih naseobina) nije lako utvrditi da je to upravo mjesto koje pretpostavljamo da jeste, tako da se tu otvara i prostor za manipulaciju.

    Za nas je najvažnije da je Biblija očuvana sa 99% tačnosti.

    Što se tiče arheologije, ima nešto materijala na stranici Biblija i nauka.
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3729
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 20 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 23/12/2019, 21:40

    PavleS (citat):
    Željko (citat):Pavle koje video materijale (po mogućstvu prevedene) ili knjige, tekstove, preporučuješ o arheološkim dokazima za verodostojnost Biblije ili kako si napisao u novoj knjizi "istorija potvrdivosti" ?
    Pozdrav
    Arheologija je nauka zavisna od artefakata i materijalnih ostataka iz prošlosti koji se, kad je u pitanju daleka prošlost, dosta teško pronalaze, a i kad se pronađu (recimo ostaci nekih naseobina) nije lako utvrditi da je to upravo mjesto koje pretpostavljamo da jeste, tako da se tu otvara i prostor za manipulaciju.

    Za nas je najvažnije da je Biblija očuvana sa 99% tačnosti.

    Što se tiče arheologije, ima nešto materijala na stranici Biblija i nauka.
    Inače, najubjedljivije univerzalno vidljive dokaze za tačnost Biblije daje geologija. Svuda po svijetu mogu se golim okom laika (ne moramo uopšte biti geolozi) vidjeti dokazi Potopa, a nepoštenje "zvanične nauke" ogleda se u nespremnosti da prihvati nijedno istorijsko svjedočanstvo Biblije, uprkos očiglednom dokazu kao što je ovaj. S druge strane, spremno prihvataju sva nagađanja i teorije koja su suprotna Bibliji i zdravoj logici.
    avatar
    Željko


    Broj komentara : 27
    Registration date : 2014-01-30

    PITANJA - RELIGIJA - Page 20 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Željko 24/12/2019, 09:25

    Zahvaljujem na odgovoru.
    avatar
    Zmajche


    Broj komentara : 134
    Registration date : 2019-09-05

    PITANJA - RELIGIJA - Page 20 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Zmajche 8/1/2020, 00:37

    Kako se pravilno tumači zašto je Bog Isusu Navinu, a kasnije drugim sudijama rekao da u nekim hananskim gradovima pogube sve ljude, uključujući i decu, a negde i stoku i predmete, dok je negde rekao da oplene stoku i neke predmete?
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3729
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 20 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 8/1/2020, 20:25

    Zmajche (citat):Kako se pravilno tumači zašto je Bog Isusu Navinu, a kasnije drugim sudijama rekao da u nekim hananskim gradovima pogube sve ljude, uključujući i decu, a negde i stoku i predmete, dok je negde rekao da oplene stoku i neke predmete?
    Treba znati da su stanovnici Hanana generalno bili prešli granice Božje milosti, prag tolerancije, a time i mogućnosti za reformu ili pokajanje (Postanje 15:13,16). Postoji nekoliko razloga zašto je Bog zahtijevao potpuno uništenje Hananaca. Prvo, to su bili nepopravljivi grešnici. Bog je želio svoj narod sačuvati od nepotrebnih iskušenja koje je donosio neposredni kontakt i suživot sa paganima. Ali Izraelci su propustili da sprovedu taj zadatak do kraja i, zbog njihovog nevjerstva, Bog je takođe ostavio te narode (Sudije 2:10-23).

    Ipak postojale su razlike, poznate Bogu, između različitih etničkih grupa u Hananu. Tako je Bog u određenim situacijama tražio potpuno uništenje, dok je u nekim slučajevima Izraelcima bilo dozvoljeno da uzmu ratni plijen. Možemo razložno pretpostaviti da kad je vršeno kompletno uništenje postojalo je nešto što bi se moglo nazvati neopozivo sveobuhvatno prokletstvo, kao u slučaju Sodoma (vidi takođe Jošua 7. glava i Ahanov slučaj).

    Ovo može da sablažnjava moderne „humaniste“ koliko god hoće, ali Bog je dao sve dokaze o Njegovoj dugoj trpeljivosti, milosti, pravednosti i istinitosti. Pretpostavka da Bog „ne može“ ili „ne smije“ tako „surovo“ kažnjavati ljude zapravo falsifikuje ili podriva nekoliko ključnih premisa: (1) Objektivne moralne vrline postoje i definiše ih Božji Zakon; (2) Postoji odgovornost i adekvatna kazna za činjenje grijeha i zla ovdje i sada; (3) Bog kao Vrhovni suveren jedini može pravedno odlučiti da nekim ljudima oduzme život (u određenim prilikama On je to činio preko Izraelaca kojima je to bila dužnost i stvar vjernosti Bogu).
    avatar
    Zmajche


    Broj komentara : 134
    Registration date : 2019-09-05

    PITANJA - RELIGIJA - Page 20 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Zmajche 11/1/2020, 14:15

    Negde sam našao da kada se Bog predstavljao kao Bog Avrama, Isaka i Jakova, da njih trojicu simbolizuju tri osobine Božjeg naroda (naravno mislim da obraćene, a ne po telu Jevreje).
    Koje su to osobine i koja odgovara kojoj ličnosti?
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3729
    Registration date : 2008-11-01

    PITANJA - RELIGIJA - Page 20 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  PavleS 11/1/2020, 15:47

    Zmajche (citat):Negde sam našao da kada se Bog predstavljao kao Bog Avrama, Isaka i Jakova, da njih trojicu simbolizuju tri osobine Božjeg naroda (naravno mislim da obraćene, a ne po telu Jevreje).
    Koje su to osobine i koja odgovara kojoj ličnosti?
    Ako se ne drže Biblije, teolozi svakakve konstrukcije mogu izvesti iz tipologije tri patrijarha, Abrama, Isaka i Jakova, pa čak i to da predstavljaju trojstvo. Abram se naziva „ocem vjernih“ (Rimljanima 4. glava), primjer sa žrtvovanjem Isaka je najslikovitiji i najupečatljiviji prikaz buduće Hristove žrtve (Jovan 8:56), dok je Jakovljeva borba vjere slika tjeskobe Božjeg naroda u poslednjim danima pred Hristov drugi dolazak. Naravno ima tu još paralela i pouke koje se mogu izvući iz života sve trojice.

    Razlog zašto se Bog na nekoliko mjesta predstavlja kao Bog Abramov, Isakov i Jakovljev (Post. 50:24; Izl. 3:15; Djela 7:32) nalazi se u saveznom odnosu koji je napravio sa praočevima izabranog naroda. Taj savez uključivao je nasleđe Obećane zemlje (Hanana), dok je naravno u duhovnom smislu predstavljao konačno izbavljenje Božjeg naroda. Ovo Gospodnje pozivanje na tri patrijarha bila je neka vrsta znaka raspoznavanja za Mojsija (Izl. 3:15) i za Izraelce, autentične potvrde da se radi o istom Bogu, Bogu koji spasava i koji daje život, što je potvrdio i sam Isus (Mat. 22:31–32).

    Sponsored content


    PITANJA - RELIGIJA - Page 20 Empty Re: PITANJA - RELIGIJA

    Komentar  Sponsored content


      Danas je 19/5/2024, 23:45