BIBLIJSKI FORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BIBLIJSKI FORUM

POZNAVANJE BOGA - NAJVAŽNIJE ZNANJE

Latest topics

» MAČ I CARSTVO MIROLJUBA PETROVIĆA?
SPISI ELEN VAJT - Page 6 EmptyYesterday at 11:03 by PavleS

» SPISI ELEN VAJT
SPISI ELEN VAJT - Page 6 Empty1/8/2020, 12:51 by PavleS

» DOKAZI OTPADA ADVENTISTIČKE CRKVE
SPISI ELEN VAJT - Page 6 Empty28/7/2020, 21:12 by PavleS

» PITANJA - RELIGIJA
SPISI ELEN VAJT - Page 6 Empty29/6/2020, 16:54 by PavleS

» ROŽE MORNO: PUTOVANJE U NATPRIRODNO
SPISI ELEN VAJT - Page 6 Empty28/6/2020, 16:31 by PavleS

» STVARANJE ILI EVOLUCIJA
SPISI ELEN VAJT - Page 6 Empty23/6/2020, 22:06 by PavleS

» BIBLIJA - NOVI REVIDIRANI PREVOD
SPISI ELEN VAJT - Page 6 Empty15/6/2020, 17:13 by PavleS

» TROJSTVO KAO PAGANSKA TVOREVINA
SPISI ELEN VAJT - Page 6 Empty10/6/2020, 23:51 by PavleS

» VAKCINACIJA, VIRUSI...
SPISI ELEN VAJT - Page 6 Empty4/6/2020, 14:18 by Zmajche

August 2020

SunMonTueWedThuFriSat
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Calendar Calendar

SPISI ELEN VAJT

PavleS
    Admin

Broj komentara : 3646
    Registration date : 2008-11-01

SPISI ELEN VAJT - Page 6 Empty Re: SPISI ELEN VAJT

Komentar  PavleS on 28/7/2019, 11:49

Kako sam informisan, ovo je jedan segment iz spisa Elen Vajt koji je decenijama držat neobjavljen. Nije teško pogoditi šta je razlog.

(Citat Otkrivenje 22:16,17) Sada možete vidjeti šta Božji narod radi. Oni se svi ne zakopavaju u sebičnosti. „Svjedočim svakom ko čuje riječi proroštva ove knjige: Ako neko nešto doda ovome, Bog će njemu dodati zla koja su zapisana u ovoj knjizi. A ako neko oduzme nešto od riječi koje su u knjizi ovog proroštva, Bog će mu oduzeti njegov dio od drveta života, i od grada svetog, i od onoga što je zapisano u ovoj knjizi.“ (Otkrivenje 22:18,19) Dakle, želim da razmislite o ovome na trenutak. Postoje planovi postavljeni na svaki način da se promijene sentimenti Biblije tako da ne bude toliko zabranjujuća, kažu oni, tako neprijatna. I ja pišem moja djela, pišem kako vam govorim. Ustajem prije nego se iko pomakne u mojoj kući. Ustajem da pišem stranicu po stranicu, stranicu po stranicu, i to se obznanjuje ljudima. Ali to je zato što ne mogu spavati kad posmatram opasnosti duša u raznim mjestima koji izgledaju kao da su u smrtnom snu. Oni dobijaju Riječ. {Ms188‐1907.25}

Oni koji umnožavaju moje spise dolaze k meni i kažu: „Evo sada bolje revidiranih riječi, i mislim da ću to staviti.“ Ne mijenjajte nijednu riječ, ni riječ. Ne trebaju nam uopšte revidirana izdanja. Dobili smo riječ koju je Hrist govorio i dao nama. Biće revidiranih izdanja, puno njih, upravo pred svršetak ove zemaljske istorije, i želim da to svi moji radnici razumiju, a imam znatan broj njih. Želim da shvate da nikad ne uzimaju revidiranu riječ i stavljaju je na mjesto jasnih, jednostavnih riječi onakvih kakve jesu. Oni misle da ih usavršavaju, ali kako znaju da time ne gase jednu ideju i daju joj manju važnost od one koju je Hrist mislio da imaju. {Ms188‐1907.26}

"I am the Root and offspring ... say, Come." [Verses 16, 17.] Now you can see what God's people are doing. They are not all burying themselves up in selfishness. "Let him that heareth say, Come ... written in this book." [Verses 17-19.] Now I want you to think of that a moment. There are plans laid in every way to change the sentiments of the Bible, that it shall not be so forbidding, they say, so forbidding. And I write my works, I write as I am talking to you. I am up hours before any one moves in my house. I am up writing page after page, page after page, and it is coming out to the people. But it is because I am unable to sleep as I consider the peril of souls in various places, and they seem to be dead asleep. They have got the Word.
    {Ms188‐1907.25}
    They come to me, those that are copying my writings, and say, "Now here is the better revised words, and I think I will put that in." Don't you change one word, not a word. The revised edition we do not need at all. We have got the word that Christ has spoken Himself and given us. And don't you in my writings change a word for any revised edition. There will be revised editions, plenty of them, just before the close of this earth's history, and I want all my workers to understand, and I have got quite a number of them. I want them to understand that they are never to take the revised word, and put it in the place of the plain, simple words just as they are. They think they are improving them, but how do they know but that they may switch off on an idea, and give it less importance than Christ means them to have.
    {Ms188‐1907.26}
    PavleS
    Admin

Komentar  PavleS on 27/5/2020, 18:14

Evo jednog vrlo korisnog zapažanja Verna Betsa (Verne Bates) vezano za uništavanje povjerenja i odbacivanje Duha proroštva:

Sotonin napad na Duh proroštva je neprestan. On zna da će svaki vjernik koji se odvrati od tih knjiga prije ili kasnije skrenuti u grijeh. Đavo vješto režira dvostruki napad kroz nekoliko različitih grupa koje ne priznaju da su zapravo saveznici koji rade na zajedničkom cilju.

Jednu grupu čine uticajni liberali koji na predavanjima na fakultetima, sastancima u kampovima i crkvama suptilno potiču ideju da je „Elen Vajt pisala za svoje vrijeme, ali sada su stvari drugačije.“ Na primjer, učitelji na Walla Walla koledžu putuju kroz crkve i postepeno uništavaju povjerenje u Duh proroštva. Između ostalih, isto rade i predavači na Andrews univerzitetu. Mnogi članovi crkve su skloni da to prihvate – jer vjeruju onome što kažu istaknuti ljudi u crkvi.

Međutim, Sotona takođe odapinje strijele na one koji ne vjeruju onome što crkvene vođe kažu! Prema ovom učenju, zato što je u dane Elen Vajt bilo neobraćenih crkvenih vođa – to dokazuje da su oni morali promijeniti njene spise da bi im odgovarali. Ovo je remek-djelo obmane!

Postoje vjernici koji su se tokom godina susretali sa obeshrabrivanjem i odbojnošću od crkvenjaka koji odbijaju da budu vjerni našim istorijskim standardima i vjerovanjima. Tako kad neko naiđe i pokrene bilo kakvu optužbu za nešto loše što su radili ranije vođe, neki u to spremno vjeruju. Ono što ovu prevaru čini remek-djelom jeste to što su oni ranije naučeni nepovjerenju u rukovodstvo zbog njegovih pokušaja da skloni Duh proroštva. Ali sada su i sami spremni odbaciti Duh proroštva zbog nepovjerenja u (svako) vođstvo! Na taj način, opozicija vođstvu postala je važnija od Božje Riječi!
    PavleS
    Admin

Komentar  PavleS on 3/6/2020, 21:24

SPISI ELEN VAJT - Page 6 Haceri10

Adaptirano za novu generaciju čitalaca, kažu izdavači.
    Nikola Šavija

Broj komentara : 108
    Registration date : 2015-03-19

Komentar  Nikola Šavija on 4/6/2020, 13:26

Moram ovde da postavim jedno iskustvo koje sam imao oko toga da li trebam da idem u crkvu (adventističku), na šta su mi mnogi skretali pažnju, ne kažem da su to radili iz loše namere, nego jednostavno misle da tako treba. Neki su osvedočeni preko savesti, drugi su se osvedočili kada su ukucavali na google pretraživaču koja je poslednja crkva (pa su tako došli da je to adventistička), a neki čitajuću kompilacije, uz naravno sugerisanje, njenih članova koji su i sami zavedeni da treba da se ide u crkvu, iako vide otpad crkve. Nemam problem da ti koji su već decenijama tamo tu i ostanu ako tako misle, to je njihova stvar, jer svako će za sebe da odgovara pred Bogom. Elem poenta priče je da kada sam tom mom prijatelju rekao da nemam problem da postanem član crkve ukoliko za to iznese jasne dokaze, na šta mi je on poslao citate iz kompilacije "Događaji poslednjih dana" od Elen Vajt koja je tako kompilovana da se svašta može zaključiti, kao što i mnogi vade iz konteksta citate iz Biblije ili nekim delovima daju tumačenje koje je netačno. Mladima u veri se to često može desiti, tako da se ovde niko ne osuđuje nego samo ukazuje na mogući problem svakog pojedinca.

Kada mi je poslao citate "dobro su zvučali" ali kada sam krenuo da ih proverim tako što sam otišao na zvanični sajt spisa Elen Vajt www.egwwritings.org video sam da reference koje su stavljenje (sve osim jedne) uopšte nemaju nikakvih dodirnih tačaka sa citatima iz knjige "Događaji poslednjih dana". Prvi citat:

"Neki su širili ideje da će, kada se budemo približili kraju vremena, svako Božje dete delovati nezavisno od bilo koje religijske organizacije. Međutim, Gospod me je poučio da u ovom delu ne može biti nezavisnog delovanja bilo kojeg čoveka." (9T str. 258.1 - 1909) To je iz knjige svedočanstva za crkvu 9, ali samo pogledajte koji je kontekst njene izjave i kada je ona to pisala i za koga da li za nas danas, ili je to pisala za organizaciju koju je Bog osnovao, koja nema veze osim imena sa tom organizacijom. Mnogi dobri ljudi su u adventističkoj crkvi koji iskreno žele da služe Bogu.

DUH NEZAVISNOSTI

"Prije nego što sam otputovala iz Australije, a za vrijeme boravka u ovoj zemlji, pokazano mi je da se u Americi mora izvršiti veliko djelo. Nestaje onih koji su na početku učestvovali u djelu. Među nama se sad nalazi još samo mali broj prvoboraca. Mlađi ljudi preuzimaju teške terete koje su ranije nosili ljudi s velikim iskustvom. To prenošenje odgovornosti na radnike čije je iskustvo manje ili više ograničeno nosi izvjesne opasnosti od kojih se moramo čuvati. Svijet je ispunjen borbom za prevlast. Duh odvajanja od radnika s kojima se sarađuje, duh dezorganizacije ispunjava zrak koji udišemo. Neki smatraju da su svi napori za uspostavljanje reda opasni — da oni predstavljaju ograničavanje lične slobode i da ih se treba bojati kao papstva. Te obmanute duše smatraju da je vrlina hvaliti se svojom slobodom mišljenja i nezavisno postupati. Oni izjavljuju da ne primaju ničija uputstva, da nisu nikome odgovorni. Pokazano mi je da se sotona naročito trudi da navede ljude na zaključak da je Bogu ugodno kad sami određuju sebi put, nezavisno od savjeta svoje braće. Tu leži velika opasnost za napredak našeg djela. Moramo postupati pažljivo, razborito, u skladu s rasuđivanjem bogobojažljivih savjetnika, jer ćemo samo na taj način postati sigurni i jaki. Na drugi način Bog ne može raditi s nama, preko nas i za nas. O, kako bi se sotona radovao kad bi se uspio uvući među ovaj narod i dezorganizovati rad u trenutku kad je potpuna organizacija tako neophodna i kad ona predstavlja najveću silu za sprječavanje lažnih pokreta i za odbijanje zahtjeva koji se ne mogu potkrijepiti Riječju Božjom! Mi želimo da se sve grane djela razvijaju ravnomjerno, kako se ne bi poremetio sistem organizacije i red koji je bio stvoren mudrim i pažljivim radom. Nesređenim elementima koji žele preuzeti vodstvo djela za ovo vrijeme, ne treba dopustiti da rade što hoće. Neki su isticali mišljenje da će, ukoliko se više približujemo kraju, svako dijete Božje postupati nezavisno od bilo kakve vjerske organizacije. Međutim, mene je Gospod poučio da u ovom djelu ne može postojati nešto što bi ličilo na nezavisnost svakog pojedinca. Nebeske zvijezde su sve potčinjene zakonu, svaka utiče na ostale da vrše volju Božju, a sve zajedno se pokoravaju zakonu koji određuje njihov put. I narod Božji mora zbijati svoje redove da bi djelo Gospodnje moglo snažno i nepokolebljivo napredovati. Povremeni, grčeviti napori nekih ljudi koji tvrde da su hrišćani mogu se usporediti s radom jakih, ali neuvježbanih konja. Dok jedan vuče naprijed drugi vuče nazad, na glas gospodara jedan skače a drugi stoji nepokretan. Ako ljudi u velikom  veličanstvenom djelu ovog vremena ne postupaju složno, doći će do pometnje. Nije to dobar znak kad ljudi odbijaju da se ujedine sa svojom braćom, i postupaju samostalno. Radnici moraju imati povjerenje u svoju braću koja im mogu ukazati na svako odstupanje od istinskih načela. Ako ljudi uzmu na sebe jaram Hristov, oni ne mogu vući u stranu, nego zajedno s Hristom. Neki radnici vuku svom snagom koju im je Bog dao, ali još nisu naučili da ne smiju sami vući. Umjesto što se usamljuju, oni moraju vući zajedno s ostalim radnicima. Ako ne budu ovako postupali, oni neće znati da izaberu ni pravi trenutak, ni podesan način za svoj rad. Oni će često postupati suprotno onome što Bog želi, i njihovi napori će biti više nego uzaludni. Sklad u različitim metodama rada s druge strane, vodeći ljudi u narodu Božjem moraju se čuvati od opasnosti da osuđuju pojedine radnike kojima je Gospod povjerio naročito djelo, a za čije je izvršenje sposoban samo mali broj ljudi. Braća koja se nalaze na odgovornim položajima moraju biti oprezna u kritikovanju postupaka koji nisu u potpunom skladu s metodama njihovog rada. Oni ne smiju nikada pomišljati da svaki plan mora nositi pečat samo njihove ličnosti. Oni ne smiju pokazivati strah ili nepovjerenje u metode nekog drugog brata, jer ako uskrate povjerenje radniku koji ponizno i u posvećenoj revnosti vrši naročito djelo na način koji je Bog odredio, oni usporavaju napredak stvari Gospodnje. Bog može upotrijebiti i upotrebljava čak i one koji nisu stekli potpuno obrazovanje u ljudskim školama. Sumnjati u Njegovu moć da to učini znači očevidno nevjerovanje, znači ograničavati svemoć Onoga kome ništa nije nemoguće. O, kad bi bilo manje te nepotrebne, nepovjerljive predostrožnosti. Zbog nje u Zajednici ostaje toliko neiskorištenih snaga; ona zatvara put i Duh Sveti ne može upotrijebiti ljude; zbog nje više njih. koji bi željeli da rade u djelu Hristovom ostaju besposleni; ona sprečava mnoge da pristupe djelu, mnoge koji bi inače postali vrijedni pomagači Božji kad bi im se za to pružila prilika. Točkovi, jedan u drugom, i pojava živih bića u vezi s njima, sve je to proroku Jezekilju bilo čudno i neobjašnjivo. Ali se među točkovima vidjela ruka beskrajne mudrosti i rezultat njenog djelovanja bio je savršeni sklad. Ruka Božja upravlja svakim točkom i on radi u savršenoj harmoniji sa svim ostalim točkovima."

U daljem teksu slede citati iz knjige (kompilacije) "Događaji poslednjih dana" kojih nigde nema u originalu... Ako ih neko nađe neka ih ovde postavi...

"Neki su širili ideje da će, kada se budemo približili kraju vremena, svako Božje dete delovati nezavisno od bilo koje religijske organizacije. Međutim, Gospod me je poučio da u ovom delu ne može biti nezavisnog delovanja bilo kojeg čoveka." (9T str. 258.1 - 1909)

"Some have advanced the thought that, as we near the close of time, every child of God will act independently of any religious organization. But I have been instructed by the Lord that in this work there is no such thing as every man's being independent. The stars of heaven are all under law, each influencing the other to do the will of God, yielding their common obedience to the law that controls their action. And, in order that the Lord's work may advance healthfully and solidly, His people must draw together." 9T 258.1

"Pošto se približavamo konačnoj krizi, umesto da mislimo da ima sve manje potrebe za redom i skladom u delovanju, treba da budemo još sistematičniji nego što smo ikada bili." (3SM str. 26 -1892)

"It is not a good sign when men will not unite with their brethren, but prefer to act alone, when they will not take in their brethren because they do not just exactly meet their mind. If men will wear the yoke of Christ, they cannot pull apart. They will wear Christ's yoke, they will draw with Christ." —Manuscript 56, 1898. 3SM 26.1

"Bog je svojoj Crkvi dao poseban autoritet i moć, i niko se ne može opravdati ako ga ne poštuje ili prezire jer bi, čineći tako, prezreo Božji glas." (3T str. 417 - 1875)

"Self is mingled too much with all your labors. Your will must be molded by God's will, or you will fall into grievous temptations. I saw that when you labor in God, putting self out of sight, you will realize a strength from Him which will give you access to hearts. Angels of God will work with your efforts when you are humble and little in your own eyes. But when you think you know more than those whom God has been leading for years, and whom He has been instructing in the truth and fitting for the extension of His work, you are self-exalted and will fall into temptations." 3T 417.1

"Nije nam potrebna nova Crkva. Vi uzimate tekstove iz Svedočanstava koji govore o kraju vremena milosti, ili o rešetanju među Božjim narodom, i onda govorite o izdvajanju iz tog naroda, o nekom svetijem i čistijem narodu koji će nastati. Sve je to veoma prijatno neprijatelju... Kada bi mnogi prihvatili gledišta koja vi širite, kada bi govorili i postupali u skladu s njima, pojavio bi se najteži oblik fanatizma koji se ikada mogao videti medu adventistima sedmog dana. A sotona bi upravo to želeo." (1SM str. 179 - 1890)

"Satan is working in many ways, that the very men who ought to preach the message may be occupied with fine-drawn theories which he will cause to appear of such magnitude and importance as to fill the whole mind; and while they think they are making wonderful strides in experience, they are idolizing a few ideas, and their influence is injured, and tells but little on the Lord's side." 1SM 179.1

"Gospod vam nije poverio poruku da adventiste sedmog dana nazivate Vavilonom i da pozivate Božji narod da izađe iz Crkve. Svi razlozi koje biste vi mogli da navedete ne bi mogli da utiču na moje mišljenje o tom pitanju jer mi je Bog dao jasnu svetlost koja se protivi takvoj poruci... Ja znam da Gospod voli svoju Crkvu. Ona ne sme da bude dezorganizovana ili razbijena u nezavisne atome. To gledište je potpuno neodrživo; nema ni traga od dokaza da tako nešto treba da se dogodi." (2SM str. 63.68.69 - 1893)

"There is in some of the members of the church, pride, self-sufficiency, stubborn unbelief, and a refusing to yield their ideas, although evidence may be piled upon evidence which makes the message to the Laodicean church applicable. But that will not blot out the church that it will not exist. Let both tares and wheat grow together until the harvest. Then it is the angels that do the work of separation." 2SM 69.1

"The whole chapter shows that Babylon that has fallen is the churches who will not receive the messages of warning the Lord has given in the first, second, and third angels’ messages. They refused the truth and accepted a lie. They refused the messages of truth. See 2 Thessalonians 2:1-12. The message in the eighteenth chapter of Revelation is plain and clearly defined. “For all nations have drunk of the wine of the wrath of her fornication, and the kings of the earth have committed fornication with her, and the merchants of the earth are waxed rich through the abundance of her delicacies” (Verse 3). Anyone who reads this chapter need not be deceived." 2SM 68.1

"Your letter addressed to me was received at the beginning of the Sabbath I should advise you to attend the school, and not to leave this country until you become thoroughly settled in your mind as to what is truth. I sincerely hope that you will attend this term of school and learn all you can in regard to this message of truth that is to go to the world." 2SM 63.1

"Kažem vam, braćo moja, da Gospod ima organizovano telo preko kojeg želi da radi... Kada neko rastura organizovano telo Božjeg naroda koje drži zapovesti, kada počinje da odmerava Crkvu na svojim ljudskim merilima i da izriče presudu protiv nje, tada možete znati da ga Gospod ne vodi. Taj čovek je na pogrešnom putu." (3SM str. 17.18 – 189)

"Believers are to shine as lights in the world. A city set on an hill cannot be hid. A church, separate and distinct from the world, is in the estimation of heaven the greatest object in all the earth. The members are pledged to be separate from the world, consecrating their service to one Master, Jesus Christ. They are to reveal that they have chosen Christ as their leader.... The church is to be as God designed it should be, a representative of God's family in another world." —Letter 26, 1900. 3SM 17.1

"In the place of turning the weapons of warfare within our own ranks, let them be turned against the enemies of God and of the truth. Echo the prayer of Christ with your whole heart: “Holy Father, keep through Thine own name those whom Thou hast given Me, that they may be one, as we are.” (John 17:11)" - 3SM 18.1
    PavleS
    Admin

Komentar  PavleS on 4/6/2020, 14:20

Evo jednog primjera kako se to radi kad se prepusti posao „uredništvu“ crkve.

Of those who boast of their light and yet fail to walk in it Christ says, “But I say unto you, It shall be more tolerable for Tyre and Sidon at the day of judgment than for you. And thou, Capernaum [Seventh-day Adventists, who have had great light], which art exalted unto heaven [in point of privilege], shalt be brought down to hell: for if the mighty works which have been done in thee had been done in Sodom, it would have remained until this day.”—The Review and Herald, August 1, 1893

„Onima koji se hvale svojom svjetlošću a ipak propuštaju da hode u noj, Hrist kaže: ‘Ali, kažem vam: na Dan suda će biti lakše Tiru i Sidonu nego vama! A ti, Kapernaume [Adventisti sedmog dana], zar ćeš se do neba uzdići [u pogledu privilegija]? U had ćeš se sunovratiti! Jer, da su se u Sodomu dogodila čuda koja su se u tebi dogodila, ostao bi do dana današnjeg.’“ — The Review and Herald, August 1, 1893

Ovdje je Elen Vajt vrlo jasna. Međutim, ova izjava je kasnije uvrštena u kompilovana Svjedočanstva za crkvu, sveska broj 9, strana 265 u originalu, podnaslov „Upozorenje“:

“And thou, Capernaum, which art exalted unto heaven, shalt be brought down to hell: for if the mighty works, which have been done in thee, had been done in Sodom, it would have remained until this day. But I say unto you, That it shall be more tolerable for the land of Sodom in the day of judgment, than for thee. ” {9T 265.3}

Kao što vidimo komentari Elen Vajt u zagradama koji ukazuju na HAC su „nestali“.

Daćemo još jedan primjer. Pošto je Elen Vajt, na žalost, koristila neke problematične termine iz Biblije KJV kao što je „crkva“ – iako je ona odlično znala šta podrazumijeva pod tim pojmom – nominalna crkvena ustanova je to u svojim kompilacijama vješto iskoristila tako što su neke izjave u kojima ona promoviše istinski Božji narod kroz termin „crkva“ naštelovali da izgleda da hvali ustanovu. Jedna klasična obmana te vrste sastojala se u lažiranju datuma. Tako, na primjer, oni uzmu jednu njenu izjavu iz 1869. gdje konstatuje (parafraziram) da je Bog dotle vodio svoju crkvu da se utvrdi u istini, i da trebaju gledati i paziti na tu prošlu istoriju, i tu istu izjavu datiraju na 1915. godinu, kada je ona umrla, kako bi stvorili utisak da zapravo hvali crkvu i smatra da je na pravom putu sve dotle.
    Dare1

Broj komentara : 11
    Registration date : 2020-06-22

Komentar  Dare1 on 26/6/2020, 20:27

Citam knjigu "Duh prorostva- od pada Lucifera do Solomona" i na stranici 92 se objasnjava kako se Jakov molio i ocajnicki preklinjao Hrista da mu oprosti, posle toga pise da ce se tako i pravednici na kraju istorije moliti. Evo citiram "Tako ce biti i sa pravednicima. Dok se budu secali dogadjaja iz prethodnih zivota, nihove nade ce potonuti". O kakvim prethodnim zivotima ona prica, siguran sam da ne zagovara reinkarnaciju, ali mi je ovo cudno? Da li je to greska u prevodu, mozda treba da pise prethodnih dogadjaja u zivotu ili tako nesto? Ne razumem u kom smislu kaze prethodnih zivota. Pozdrav.
    PavleS
    Admin

Komentar  PavleS on 26/6/2020, 22:21

Dare1 (citat):Citam knjigu "Duh prorostva- od pada Lucifera do Solomona" i na stranici 92 se objasnjava kako se Jakov molio i ocajnicki preklinjao Hrista da mu oprosti, posle toga pise da ce se tako i pravednici na kraju istorije moliti. Evo citiram "Tako ce biti i sa pravednicima. Dok se budu secali dogadjaja iz prethodnih zivota, nihove nade ce potonuti". O kakvim prethodnim zivotima ona prica, siguran sam da ne zagovara reinkarnaciju, ali mi je ovo cudno? Da li je to greska u prevodu, mozda treba da pise prethodnih dogadjaja u zivotu ili tako nesto? Ne razumem u kom smislu kaze prethodnih zivota. Pozdrav.
    Eto, urađena je korekcija tako da sad ta rečenica glasi ovako:
    Dok budu preispitivali svoje prošle životne događaje, njihove nade će skoro potonuti.

Za svaki slučaj, da se ne reinkarnira neki neoprezni hrišćanin. Smile

Dare1 likes this post

Dare1

Komentar  Dare1 on 26/6/2020, 22:29

Samo da sugerisem na gresku, taman tako moze neko zbog gluposti da pomisli da ona propagira reinkarnaciju😁
    Pozdrav🖐
    PavleS
    Admin

Komentar  PavleS on 13/7/2020, 18:15

Vern Bejts predstavlja svoj višedecenijski rad i ličnu biblioteku sa originalnim spisima Duha proroštva i pionira Adventnog pokreta. On ukazuje na manipulacije i izmene koje su kasnije napravljene u spisima Duha proroštva od Elen Vajt kroz kompilovanje i prerađivanje različitih izdanja pod njenim imenom.

Da bismo imali jasniju sliku šta se dešavalo u izdavačkim kućama crkve ASD tog vremena, pomoći će nam jedna izjava Elen Vajt iz Svjedočanstava za crkvu, br. 36:

"Osjećam užasan bol u duši kad vidim kuda je pošla naša izdavačka kuća. Štamparije u ustanovi Gospodnjoj štampaju teorije rimokatolicizma koje uništavaju dušu i druge tajne bezakonja. Ured se mora očistiti od tih prljavština. Imam svjedočanstvo Gospodnje za one koji su takve stvari stavili u ruke radnika. Odgovorni ste pred Bogom zbog toga što pred mlade ljude i žene iznosite plodove sa zabranjenog 'drveta od znanja'. Da li je moguće da vam nisu poznate opomene date Pacifik Presu o tom pitanju? Da li je moguće da znajući za te opomene idete i dalje istim putem, čineći još gore? Toliko puta vam je ponavljano da anđeli Božji prolaze kroz svaku prostoriju Ureda. Kakav utisak je to ostavilo na vaše srce i um?
    Vi ste u ruke radnika stavili knjige koje sadrže sotonine misli, navodeći ih da misle o njegovim lažnim poročnim načelima. Gospod gleda na taj vaš postupak kao na pomaganje sotoni da postavlja svoje zamke za hvatanje duša. Bog neće smatrati nevinima one koji su to učinili. On ima parbu s upraviteljima izdavačke kuće. Ja sam skoro strahovala da otvorim 'Pregled' plašeći se da ću ugledati vijest da je Bog vatrom očistio izdavačku kuću.
    Gospod me je poučio da oni koji ne uviđaju grešnost sarađivanja sa sotonom u objavljivanju njegovih laži treba da potraže neki drugi posao kojim neće upropaštavati tijela i duše naše omladine. Postoji opasnost da zastava istine i pravde bude tako nisko spuštena da će Bog kazniti one koji čine zlo.
    Krajnje je vrijeme da shvatimo kakav duh je godinama vladao u uredu 'Pregleda i Glasnika'. Užasava me pomisao da se najprepredeniji oblici spiritizma iznose pred radnike i to na način koji je sračunat na to da zbuni i zaprepasti um. Budite uvjereni da će sotona iskoristiti priliku koja mu se na taj način pruža."
    PavleS
    Admin

Komentar  PavleS on 15/7/2020, 15:40

Sa zadovoljstvom objavljujemo sve četiri knjige iz serije Duh proroštva (zvane još i "Velika borba"), od kojih su prve tri po prvi put prevedene na našem jeziku:

Duh proroštva I – Od pada Lucifera do Solomona

Duh proroštva II – Hristov prvi dolazak i misija

Duh proroštva III – Misija i služba Hristovih apostola

Duh proroštva IV – Velika borba (1884)
    Dare1

Komentar  Dare1 on 16/7/2020, 20:35

Da li je knjiga "Čeznja vekova" koju Preporod prodaje orginalna knjiga Elen Vajt?
    PavleS
    Admin

Komentar  PavleS on 16/7/2020, 23:03

Dare1 (citat):Da li je knjiga "Čeznja vekova" koju Preporod prodaje orginalna knjiga Elen Vajt?
    Da jeste, ne bismo prevodili ovu seriju Duh proroštva.
    Čežnja vjekova je sastavljana knjiga na kojoj je najmanje radila EGW.
    Više o tim stvarima u ovoj skripti:
    Manipulisanje spisima Elen Vajt
    Dare1

Komentar  Dare1 on 16/7/2020, 23:14

Mislio sam da su mozda promenili naziv knjge Duh prorostva 2 u "Ceznja vekova". Jer vidim da kao "Ceznja vekova" opisuje zivot Isusa Hrista.
    PavleS
    Admin

Komentar  PavleS on 19/7/2020, 11:13

Dare1 (citat):Mislio sam da su mozda promenili naziv knjge Duh prorostva 2 u "Ceznja vekova". Jer vidim da kao "Ceznja vekova" opisuje zivot Isusa Hrista.
    I ja sam nekad davno mislio da je to jedna čestita organizacija, ali su me uporno demantovali.
    PavleS
    Admin

Komentar  PavleS on 23/7/2020, 08:49

LeRoj Frum se hvali da je „Čežnja vjekova“ čak reklamirana u uglednom katoličkom časopisu. Evo njegovih vlastitih riječi: „...Čežnja vjekova, naravno, predstavila je nadahnuti prikaz, te je posledično suđeno da postane denominacijski prihvaćena pozicija.... Čežnja vjekova.... je jedna je od najcjenjenijih knjiga Denominacije - priznati klasik, čak objavljen u takvom katoličkom časopisu kao „Universal Fatima News“ za septembar 1965.“ - (Pokret sudbine; str. 323-324). Kao nominalni adventista sedmog dana, zašto je bio tako ponosan na njeno odobravanje i publicitet u katoličkom časopisu?
    PavleS
    Admin

Komentar  PavleS on 27/7/2020, 20:33

Istina je uvijek logična, lako shvatljiva i jednostavna. Pogledajte ovu argumentaciju vezano za pitanje koje je bilo vjerovanje Elen Vajt i pionira Adventnog pokreta o Božanstvu ukoliko neko ima polemiku sa hacerima, zastupnicima trojstva:

Džejms Springer Vajt, Elenin muž, bio je deklarisani antitrinitarac. Kako to, ako je imao pogrešno vjerovanje, da ga Elen Vajt, kao nadahnuti Božji glasnik, nije ukorila? Kako to da nijednom nije ukorila ikog od pionira koji takođe nijesu vjerovali u trojstvo? I napokon, kako to, ako je ona zaista bila trinitarac kao što tvrde današnje vođe i pripadnici crkve, da ona sama nikada nije bila ukorena za nebiblijsko učenje ili jeres od strane nekog pionira antitrinitarca? Odgovor je jasan – svi oni su vjerovali jednako, i ta vjera bila je utemeljena na nauci Svetog Pisma.

„‘Ovo je život vječni,’ rekao je Isus, ‘da upoznaju Tebe, JEDINOG ISTINITOG BOGA, i ISUSA HRISTA, KOGA SI POSLAO.’ Jovan 17:3.“ (Ellen White, Ministry of Healing, pp. 409-410)
    Ispravna spoznaja Oca i Sina je „ulaznica“ za vječni život. Zapazite da ovdje nema govora o bilo kakvoj trećoj božanskoj ličnosti i da sam Isus potvrđuje da je Bog samo jedan.

„SAMO Otac i Sin moraju biti uzvišeni.“ (Ellen White, The Youth’s Instructor, July 7, 1898)
    „Plan spasenja je pripremljen na SAVJETU IZMEĐU OCA I SINA.“ (Ellen White, Review & Herald, May 28, 1908 par. 12) Sličnih izjava koje ističu samo dvije božanske Ličnosti ima puno. Ona navodi Hrista kao jedino Biće koje je upućeno u sve Očeve savjete. Ne postoji niko treći.

„Sin Božji je bio sledeći u autoritetu do velikog Zakonodavca.“ (Ellen White, Spirit of Prophecy, vol. 2, p. 9) „Pozicija Sotone na nebu bila je sledeća do Sina Božjeg. On je bio prvi među anđelima.“ (Ellen White, Selected Messages, book 1, p. 341) Ovo je nemoguće ako postoji treća božanska ličnost.
    PavleS
    Admin

Komentar  PavleS on 29/7/2020, 00:33

VIZIJA ELEN VAJT NA ŽELJEZNIČKOJ STANICI LOMA LINDA 1908. GODINE

Sestra Vajt nam je rekla dok smo nas troje stajali na željezničkoj stanici [Will Ross, sestra Mekinterfer i starješina D.E. Robinson], da je naišla strašna oluja progonstva poput orkanskog vjetra koji je oduvao svaki stojeći objekat. Nije se mogao vidjeti nijedan adventista sedmog dana. Oni su, poput učenika, ostavili Hrista i pobjegli. Svi koji su tražili položaje više nisu viđeni.

Nakon oluje vladala je smirenost, tada su se adventisti pojavili kao veliko stado ovaca, ali nije bilo pastira. Svi su iskreno čekali u molitvi za pomoć i mudrost, a Gospod je odgovorio pomažući im da izaberu vođe među njima koji nikada ranije nisu tražili položaje. Iskreno su se molili za Svetog Duha koji je izliven na njih učinivši ih potpuno spremnim za službu. Tada su izašli ‘jasni kao mjesec, čisti kao sunce i strašni poput vojske sa zastavama,’ da daju ovu poruku svijetu.

Bio sam zaprepašten i pitao je da li se to odnosi na Loma Lindu dok smo gledali u tom pravcu. Sestra Vajt je odgovorila na moje pitanje navodeći da se odnosi na cijeli denominacioni svijet. To me je toliko zaprepastilo da više nisam pitao pitanja.

Will Ross, Boulder, Colorado
    (Svjedočanstvo prenio Elmer M. Johnson)
    PavleS
    Admin

Komentar  PavleS on 1/8/2020, 12:51

RAZOTKRIVANJE LEROJA FRUMA U KNJIZI „EVANGELIZAM“

Uvod

Među adventistima postoji tvrdnja da je Elen Vajt postala trinitarac prije kompletiranja „Čežnje vjekova“ koja je završena 1895. godine. Ova tvrdnja zasniva se na pregršt citata koje je Leroj Frum (1890-1974) sa namjerom postavio da traži ono što je s pravom smatrao da će biti pogrešno shvaćeno. Danas mnogi pogrešno vjeruju da ovi citati kažu da je Sveti Duh treće biće, dok je ona zapravo učila da je Duh Sveti duh Božji koji dolazi k nama preko Njegovog Sina.
    Primjetno je da su Frum i oni koji su mu pomogli morali da pretraže preko 100.000 stranica njenih spisa (25.000.000 riječi) samo da bi pronašli pregršt njenih izjava da površno izgleda da odgovara trinitarnom konceptu o Svetom Duhu. Ali samo ako ih odlučite pročitati kao takve i na štetu hiljada ne-trinitarnih izjava koje je napisala. Ovo bi bio lažan način postupanja prema njenim spisima ako se to čini, a sigurno bi bio nepošten način da se utvrdi šta je ona vjerovala. Ovo se nikada ne bi trebalo raditi sa Svetim Pismom, niti se to može činiti sa Elen Vajt.
    Navodi se da je Frum bio katolički sveštenik prije nego što je ušao u Adventističku crkvu, a neki sumnjaju da je bio jezuita. Učinio je i rekao stvari koje adventista nikada neće učiniti. Poznata je činjenica da je Frum naručio ploče za novu knjigu koju je B.G. Vilkinson pisao o Katoličkoj crkvi kako bi ih uništio. Nijedan pravi adventista ne bi učinio tako nešto.
    14. decembra 1955, Leroj Frum u pismu Rubenu Figuru (Reuben Figuhr) piše: „Javno sam optužen u kapeli vašingtonskog misionskog koledža od strane doktora B.G. Vilkinsona kao najopasniji čovjek u ovoj denominaciji.“ Ovo se dogodilo 1940-ih. Izvjesno je dr. Bendžamin Vilkinson imao vrlo ozbiljne razloge da to kaže.
    Frum je stavio citate koje je našao u knjizi „Evangelizam“. Većina ljudi misli da su to citati iz knjige koju je napisala Elen Vajt. Ali to je pisao Frum 1946, što je 30 godina posle smrti Elen Vajt. Sa namjerom da obmane, Frum je stavio citate od Elen Vajt u svojoj knjizi gdje ona kaže „treće lice“, „tri velike sile“ i „nebeski trio“. Ali „treće lice“, „tri velike sile“ i treći entitet u „nebeskom Triju“ svi se odnose na Duha Hristovog a ne na drugo biće. Tako je Frum udesio da zastrani cijela Adventistička crkva jer ljudi i ne gledaju šta je Elen Vajt drugo pisala o tome. Ona je u stvari pisala ne-trinitarske izjave sve do same njene smrti, što je veoma lako potvrditi ko to želi.
    U pregledavanju šta je drugo ona pisala nalazimo da je odgovor svaki put isti.
    Ona je rekla da je Utješitelj Duh Hristov,
    Duh istine je Duh Hristov,
    Treća osoba je Duh Hristov,
    Treća velika sila je Duh Hristov,
    Sveti Duh dat na Pedesetnici je Duh Hristov,
    Sveti Duh dunut na učenike bio je Njegov vlastiti Duh,
    Sveti Duh koji je Hrist poslao da ga predstavlja bio je Njegov vlastiti Duh,
    Nebeski trio su Otac, Sin i Duh Hristov,
    i ona uvijek iznova otkriva da postoje samo dva božanska Bića.
    Sve što morate činiti je da želite istinu i prestanete čitati citate Leroja Fruma sa trinitarskim umnim sklopom ili predrasudom. Rani pioniri nisu imali problema sa ovih nekoliko citata koje je Frum skupio pošto su oni znali ko je Sveti Duh i nikad ih ne bi čitali na pogrešan način. Ali ako već vjerujete da je Sveti Duh drugo biće, jer ste tako naučeni u crkvi, i ove navode ćete tako gledati. Upravo je to i bila namjera Leroja Fruma.
    Frum je priznao da nije našao ništa u spisima adventnih pionira vezano za Trojstvo, i da je proučavao taj predmet izvan njihove vjere. On je izjavio da ljudi izvan adventizma imaju „dublji duhovni uvid u Boga nego naši pioniri.“ On je takođe kazao da je plan promijeniti naša standardna djela i eliminisati ono što su pioniri učili o Božanstvu!

1. Evangelizam p. 615.1 – Nebeski trio

„Postoje tri žive osobe nebeskog trija; u ime ove tri velike sile – Oca, Sina i Svetog Duha – krste se oni koji primaju Hrista živom vjerom.“ (Special Testimonies, Series B, No. 7, pp. 62, 63, 1905) — Evangelizam p. 615.1
    Trinitarski umni sklop pretpostavlja da nebeski trio moraju biti tri bića. Ali ko to kaže? Trojstvo je UVIJEK tri bića, ali trio NIJE. Da ne bismo mi sami pretpostavljali značenje, neka nam objasni Duh proroštva.
    Elen Vajt je učila da su Otac i Sin jedno u Duhu, i da nam Duh Božji dolazi kroz Njegovog jedinorođenog Sina. Tako je ona nazivala SVETOG DUHA DUHOM HRISTOVIM.
    „SVETI DUH je DUH HRISTOV, koji je poslat svim ljudima da im da dovoljnost.“ (E.G. White, 14MR 84.3)
    „Mi želimo SVETOG DUHA, koji je ISUS HRIST.“ (E. G. White, Lt66, April 10, 1894)
    „Ali kvasac DUHA ISUSA HRISTA, koji je poslat dolje sa neba, naziva se SVETI DUH, i taj Duh utiče na srce i karakter.“ (E.G. White, Ms36-1891)
    Pošto Elen Vajt kaže da je SVETI DUH DUH HRISTOV, onda ona mora da govori da je „Nebeski Trio“ OTAC, SIN i DUH HRISTOV, ili je kontradiktorna sama sebi.
    Ona sama je upravo tako napisala, dokazujući izvan svake sumnje šta je podrazumijevala pod izrazom „nebeski trio“.
    „Oni imaju JEDNOG BOGA i JEDNOG SPASITELJA; i JEDNOG Duha – Duha Hristovog – koji donosi jedinstvo u njihovim redovima.“ (E.G. White, 9T 189.3, 1909)
    Tako je „treći“ u ovom Triju Jedan + Jedan + Jedan = „duh Hristov“.
    Mnogi propuštaju da shvate da „Duh Hristov“ može funkcionisati kao osoba odvojeno od Njega samog tako da se Duh ponaša kao osoba, iako ne naravno doslovna osoba. To je smisao nebeskog Trija, ali ne nikako nebeskog Trojstva.
    Tako je „Sveti Duh“ sila i prisutnost Boga i Hrista koja može funkcionisati nezavisno od Njih kad nisu lično prisutni. Sveti Duh je tako predstavljen u cijelom Svetom Pismu.
    Osim toga, veoma važno je znati u kom kontekstu je Elen Vajt napisala ovu izjavu o „nebeskom triju“. U jeku kontinuiranih osuda i odbacivanja učenja koje je iznio doktor Džon Harvi Kelog, prvi deklarisani trinitarac među adventistima u svojoj knjizi „Živi hram“ (The Living Temple), Elen Vajt je napravila osvrt na trinitističku knjigu autora Vilijama Brodmana „Uzvišeni hrišćanski život“, objavljenu 1858 (Rev. William Boardman, The Higher Christian Life), u kojoj pisac daje neke ilustracije iz prirode da podrži doktrinu o trojstvu. Ona je napisala da je upućena da kaže da su „sve ove spriritualističke predstave puko ništavilo.“ (Ellen G. White, Special Testimonies, Series B, No. 7, page 62 ‘Come out and be separate’ 1905)
    Nakon ilustracija iz prirode, Brodman u svojoj knjizi zaključuje: „Otac je sva punoća Božanstva nevidljivo. Sin je sva manifestovana punoća Božanstva. Duh je sva punoća Božanstva koja se manifestuje.“ (William Boardman, The Higher Christian Life, part ii, How attained, chapter 1, page 105, For me: then what must I do?)
    Elen Vajt u pomenutom svjedočanstvu nastavlja da komentariše ove navode u kontekstu Kelogovih zabluda:
    „Otac je sva punoća Božanstva tjelesno, i nevidljiv smrtnom oku.
    Sin je sva manifestovana punoća Božanstva. Riječ Božja objavljuje da je On jasno obličje Njegove osobe. ‘Jer Bog je toliko volio svijet da je dao svog jedinorođenog Sina, da niko ko vjeruje u njega ne bude uništen, nego da ima vječni život.’ Ovdje je prikazana ličnost Oca.
    Utješitelj kojeg je Hrist obećao da će poslati nakon svog uznesenja na nebo je Duh u svoj punoći Božanstva, manifestujući silu božanske blagodati svima koji primaju i vjeruju u Hrista kao ličnog Spasitelja.“ (Ellen G. White, Special Testimonies Series B, No. 7, page 62 1906, ‘Come out and be Separate’)
    Zapazite kao ona modifikuje Brodmanove izjave.
    Brodman zaključuje: „Ove osobe nisu puke službe, ili režimi otkrivenja, već žive osobe živog Boga.“ (isto)
    Ovo je klasična trinitarska izjava. Elen Vajt je modifikuje na sledeći način:
    „Postoje tri žive osobe nebeskog trija.“ (Ellen G. White, Special Testimonies Series B No.7, page 62 1906 ‘Come out and be Separate‘)
    Da se Elen Vajt slagala sa tradicionalnim vjerovanjem u trojstvo, ona ne bi imala potrebu da modifikuje pojam „trojstvo“ (trinity) komentarišući Brodmanovu knjigu.
    Ipak moramo primijetiti da se i ona sama nepotrebno upetljala u komentare koji nedovoljno upućenom čitaocu zaista mogu djelovati kao određena uzdržana podrška trojstvenoj dogmi.

2. Evangelizam p. 615.2 – Pretpostojeći i samopostojeći

„Hrist je pretpostojeći, samopostojeći Sin Božji… Govoreći o njegovoj preegzistenciji, Hrist nosi um unatrag kroz nedatirane vjekove. On nas uvjerava da nikad nije bilo vrijeme kad nije bio u bliskom zajedništvu sa vječnim Bogom. Onaj čiji su glas Jevreji tada slušali bio je sa Bogom kao onaj podignut sa Njim.“ (Signs of the Times, August 29, 1900) — Evangelizam p. 615.2)
    Preegzistencija: Odnosi se na postojanje Hrista kao Sina Božjeg prije Njegovog utjelovljenja i stvaranja svega. To ne znači uvijek postojati i implicira početak. Trinitarski pogled zapravo poriče Hristovu preegzistenciju u punom smislu, kao što poriče ličnost Hristovu kao doslovnog Sina Božjeg prije Njegovog rođenja u Betlehemu. Elen Vajt potvrđuje ovo u osvrtu na sve pale crkve koje su trinitarske, pošto oni svi poriču Hristovu preegzistenciju kao doslovnog Sina Božjeg prije Njegovog utjelovljenja.
    „Pale denominacijske crkve su Vavilon. Vavilon promoviše otrovna učenja, vino zablude. Ovo vino zablude sačinjavaju lažna učenja kao što su prirodna besmrtnost duše, vječno mučenje zlih, PORICANJE HRISTOVE PREEGZISTENCIJE PRIJE NJEGOVOG ROĐENJA U BETLEHEMU, te zastupanje i uzdizanje prvog dana u sedmici iznad Božjeg svetog, posvećenog dana.“ (E.G. White, RH, Sept 12, 1893)
    Samopostojeći Sin Božji: Samopostojeći znači postojeći nezavisno od drugih bića. Ovo je primjenljivo na Oca i Sina koji nisu zavisni od drugih bića za postojanje. Pošto je Otac dao život svom Sinu, On ima isti samopostojeći život kao Njegov Otac. „Jer kao što Otac ima život u sebi, tako je i Sinu dao da ima život u sebi.“ Jovan 5:26. Da je Isus uvijek postojao kraj Oca kao što tvrdi dogma o trojstvu, tada Bog ne bi mogao dati život svom Sinu pošto bi ovaj uvijek imao život. Ali Sveto Pismo otkriva da je to nemoguće.
    Nedatirani vjekovi: Vrijeme koje mi poznajemo mjeri se sferama na nebesima. Na primjer, godina je period za koji Zemlja okruži oko Sunca, mjesec je period za koji Mjesec okruži oko Zemlje, dan je jedna rotacija Zemlje… Odatle potiče naše „datiranje“. Otuda se vrijeme prije stvaranja svega naziva „nedatiranim vjekovima“ pošto nije bilo ničega na nebesima za mjerenje vremena.
    Nikad nije bilo vrijeme kad Hrist nije bio u bliskom zajedništvu sa Njegovim Ocem: Isto tako možemo kazati da nikad nije bilo vrijeme kad naš biološki otac nije bio u zajedništvu sa nama. Ali bilo je vrijeme kad otac nije bio u zajedništvu s nama, a to je prije nego smo rođeni. Isto je primjenljivo na nebeskog Oca i Sina, s tim što u istom kontekstu treba imati u vidu prethodno objašnjenje o „nedatiranim vjekovima“.
    Bio je sa Bogom kao onaj podignut sa Njim: Elen Vajt se poziva na Izreke 8:22-30 kad kaže da je Isus izašao od svog Oca i podignut sa Njim, objavljujući tako da je Isus doslovni Sin Božji.
    „Gospod me imao na početku svog puta, prije Njegovih djela od starine. Nalivena sam još od davnina, od početka… kad je određivao temelje zemlji, tada sam bila uz njega kao vješt graditelj (as one brought up with him – KJV), i dan za danom bila sam mu naročita radost, i veselila sam se pred njim sve vrijeme. Izreke 8:22-30.“ (E.G. White, PP, 34.1)
    „Preko Solomona HRIST JE OBJAVIO: ‘Gospod me imao na početku svog puta, prije njegovih djela od starine. Nalivena sam još od davnina, od početka, od vremena prije nego što je zemlja nastala. Rođena sam kad još nije bilo bezdana vodenih, kad nije bilo izvora obilnih voda. Rođena sam prije nego što su gore utvrđene, prije nego što su brda nastala.’“ (E.G. White, ST, Aug 29, 1900)

3. Evangelizam p. 615.3 – Jednak, vječan i samopostojeći

„On je bio jednak sa Bogom, beskonačan i svemoćan… On je vječni, samopostojeći Sin.“ (12MR 395.3) — Evangelizam p. 615.3
    On je bio jednak sa Bogom: „Bog je Otac Hristov; Hrist je Sin Božji. HRISTU JE DAT UZVIŠENI POLOŽAJ. ON JE NAČINJEN JEDNAKIM SA OCEM.“ (E.G. White, 8T 268.3)
    Beskonačan: Hrist je iste suštine kao Njegov Otac budući da je iznijet od Njega, što znači da je sve od čega se Hrist sastoji uvijek postojalo pošto je došlo od Oca. Stoga Elen Vajt kaže da je Hrist „istinski Bog u beskonačnosti“ pošto je On proizašao od Boga. Ali Hristova ličnost je imala početak iako ono od čega se Hrist sastoji nije. „Gospod Isus Hrist, jedinorođeni Sin Očev, je istinski Bog u beskonačnosti, ALI NE U LIČNOSTI.“ (E.G. White, MS116, Dec 19, 1905)
    Vječni: Način na koji se koristi izraz „vječni“ u Bibliji zbunjuje mnoge, slično kao i izjave Elen Vajt u spisima Duha proroštva. Na primjer, hajde da pogledamo šta je ona mislila kad je rekla da je Hrist postojao od vječnosti u donjem citatu.
    „Gospod Isus Hrist, božanski Sin Božji, postojao je OD VJEČNOSTI, kao zasebna osoba, a ipak jedno sa Ocem. On je bio nenadmašna slava neba. On je bio zapovjednik nebeskih umova, i primao poštovanje od anđela po svom pravu. Ovo nije bilo otimanje od Boga. ‘Gospod me imao na početku svog puta,’ objavljuje on, ‘prije njegovih djela od starine. Nalivena sam još od davnina, od početka, od vremena prije nego što je zemlja nastala. Rođena sam kad još nije bilo bezdana vodenih, kad nije bilo izvora obilnih voda. Rođena sam prije nego što su gore utvrđene, prije nego što su brda nastala, kad još nije načinio zemlju, ni polja, ni prva zrna plodne zemlje.’“ (E.G. White, RH, April 5, 1906)
    Elen Vajt citira Izreke 8:23-26 gdje u KJV prevodu stoji „od vječnosti“, „od početka“, „prije nego je Zemlja bila“, u vrijeme prije nego je sve stvoreno. Iz konteksta je jasno da sve ove fraze imaju jedno značenje – jednostavno prije nego je sve bilo stvoreno. Ne bez početka kao što mnogi vjeruju danas. Tako kad Elen Vajt kaže „od vječnosti“, ona ne misli da je Hrist uvijek postojao. Ona sama to potvrđuje kad dvaput kaže da je Hrist bio „iznijet“, što znači da govori kako je ličnost Hristova imala početak. To je takođe jasna nauka Svetog Pisma.
    Hrist ne može biti prvorođeni Neba i uvijek postojati u apsolutnom smislu kao Bog Otac. „Posvećenje prvorođenog ima svoje porijeklo u najranijim vremenima. Bog je obećao PRVOROĐENOG SA NEBA da spase GREŠNIKA.“ (E.G. White, DA, p. 51)
    Samopostojeći Sin: Samopostojeći znači postojati nezavisno od drugih bića. Ovo je primjenljivo na Oca i na Sina koji ne zavise od drugih bića za svoje postojanje. Pošto je Otac dao svoj život Sinu, On ima isti samopostojeći život kao Njegov Otac. „Jer kao što Otac ima život u sebi, tako je i Sinu dao da ima život u sebi.“ Jovan 5:26. Da je Isus uvijek postojao kraj Oca kao što tvrdi dogma o trojstvu, tada Bog ne bi mogao dati život svom Sinu pošto bi ovaj uvijek imao život. Ali Sveto Pismo otkriva da je to nemoguće.

4. Evangelizam p. 616.1 – Nemjerljivo u brojkama

„Hrist im je pokazao, premda su mogli brojati Njegov život manje od pedeset godina, da se Njegov božanski život ipak ne može brojati ljudskim računanjem. Postojanje Hrista prije Njegovog utjelovljenja je nemjerljivo brojkama.“ (Signs of the Times, May 3, 1899) — Evangelizam p. 616.1
    Vrijeme koje mi poznajemo mjeri se sferama na nebesima. Na primjer, godina je period za koji Zemlja okruži oko Sunca, mjesec je period za koji Mjesec okruži oko Zemlje, dan je jedna rotacija Zemlje… Odatle potiče naše „datiranje“. Otuda za vrijeme prije stvaranja svega nije bilo ničega na nebesima za mjerenje vremena. Tako su se fraze „od vječnosti“, „prije nego je bilo vremena“, „od početka“, „prije nego je Zemlja bila“, koristile da se opiše period kad nije bilo ničega za mjerenje vremena. Stoga sve te fraze znače isto – jednostavno prije nego je Zemlja i sve drugo bilo stvoreno.
    I pošto je Elen Vajt pisala da je Hrist iznesen od DANA VJEČNOSTI kad nije bilo ničega za mjerenje vremena, onda se Hristovo postojanje prije Njegovog utjelovljenja ne može mjeriti brojkama.
    „Iz Betlehema, rekao je prorok, ‘izaći će Onaj koji će biti vladar u Izraelu, čiji izlasci su od prije vremena, od VJEČNIH DANA.’“ (E.G. White, DA, 44.2)
    U originalu stoji od „eonskih dana“. Takođe izraz „motsa-ah“ (izlasci) na hebrejskom označava familijarno poreklo!
    U sledećem navodu Elen Vajt dalje objašnjava zašto se Njegov božanski život ne može brojati pomoću ljudske računice.
    „I mada možemo pokušati da rezonujemo u pogledu našeg Tvorca, KOLIKO DUGO JE ON (HRIST) POSTOJAO, gdje je zlo prvo ušlo u naš svijet, i sve te stvari, mi možemo prosuđivati dok ne padnemo u nesvijest i iscrpljeni istraživanjem pa ipak postoji beskonačnost iza.“ (E.G. White, 7BC 919.5)

5. Evangelizam p. 616.2 – Život originalan, nepozajmljen, neizveden

„Isus je objavio: ‘Ja sam vakrsenje i život.’ U Hristu je život, originalan, nepozajmljen, neizveden. ‘Ko ima Sina ima život’ Hristovo božanstvo je vjernikovo osiguranje vječnog života.“ (Desire of Ages, p. 530) — Evangelizam p. 616.2
    Trinitarci pretpostavljaju da ovo znači kako je Hrist uvijek postojao, ali u kasnijem izlaganju ona otkriva da to nije ono što govori.
    „On je rekao: U Njemu je bio život, originalni, nepozajmljeni, neizvedeni. Ovaj život nije svojstven čovjeku. On ga MOŽE POSJEDOVATI SAMO KROZ HRISTA. Ne može ga zaraditi; ON MU SE DAJE kao besplatan dar ako hože vjerovati u Hrista kao svog ličnog Spasitelja.“ (E.G. White, ST, April 8, 1897)
    Zapazite da se ovaj originalni, nepozajmljeni i neizvedeni život može takođe DATI čovjeku. Hristov život je bio originalan, nepozajmljen i neizveden pošto mu je dat od Njegovog Oca.
    „Jer kao što Otac ima život u sebi, tako je i Sinu dao da ima život u sebi.“ Jovan 5:26.
    Da je Hrist uvijek postojao kraj Oca, kao što tvrdi dogma o trojstvu, tada Bog ne bi mogao dati život svom Sinu pošto bi On uvijek imao život. Ali Sveto Pismo otkriva da je to nemoguće i da je Hrist doslovni Sin Božji.
    Ona je takođe pisala: „HRIST JE SVE PRIMIO OD BOGA, ali On je uzeo da bi dao.“ (E.G. White, DA, p. 21)
    I pošto je život od Oca dat Njegovom Sinu, to znači da je Hrist takođe samopostojeć. Tako je Otac dao život Njegovom Sinu, a kroz Hrista može biti dat i nama.

6. Evangelizam p. 616.4 – Vječni nebeski dostojanstvenici

Vječni dostojanstvenici Trojstva – „Vječni nebeski dostojanstvenici – Bog, i Hrist, i Sveti Duh – naoružavši ih (učenike) sa energijom većom od smrtnika,… kako bi krenuli naprijed u djelo i osvjedočili svijet za grijeh.“ (16MR 204.4) — Evangelizam p. 616.4
    Zapazite da tekst „Vječni dostojanstvenici Trojstva“ koji se nalazi ispred citata u Frumovoj knjizi NIJE pisala Elen Vajt, već ga je dodao Frum kako bi podržao svoju prevaru.
    Bog, i Hrist, i Sveti Duh: Elen Vajt je učila da su Otac i Sin jedno u Duhu, i da nam DUH BOŽJI dolazi kroz Njegovog jedinorođenog Sina. Tako je ona nazivala SVETOG DUHA DUHOM HRISTOVIM.
    „SVETI DUH je DUH HRISTOV, koji je poslat svim ljudima da im da dovoljnost.“ (E.G. White, 14MR 84.3)
    „Mi želimo SVETOG DUHA, koji je ISUS HRIST.“ (E. G. White, Lt66, April 10, 1894)
    Pošto je ona pisala da je Sveti Duh Duh Hristov, onda mora da ona govori da su „nebeski dostojanstvenici“ OTAC, SIN i DUH HRISTOV ili je kontradiktorna sama sebi.
    Šta je ona zapravo mislila možemo saznati samo iz knjiga Duha proroštva.
    „Oni imaju JEDNOG Boga i JEDNOG Spasitelja; i JEDNOG Duha – Duha Hristovog – da unese jedinstvo u njihovim redovima.“ (E.G. White, 9T 189.3, 1909)
    Tako je treći „nebeski dostojanstvenik“ = JEDAN + JEDAN + JEDAN = „Duh Hristov“.
    Vječni: Pojam „vječni“ nije samo potencijalno zbunjujući u spisima Elen Vajt, već takođe i u Bibliji, pa se njime može lako manipulisati. Pogledajmo šta je ona mislila kad je rekla da je Hrist postojao „od vječnosti“ u donjem citatu.
    „Gospod Isus Hrist, božanski Sin Božji, postojao je OD VJEČNOSTI, kao zasebna osoba, a ipak jedno sa Ocem. On je bio nenadmašna slava neba. On je bio zapovjednik nebeskih umova, i primao poštovanje od anđela po svom pravu. Ovo nije bilo otimanje od Boga. ‘Gospod me imao na početku svog puta,’ objavljuje on, ‘prije njegovih djela od starine. Nalivena sam još od davnina, od početka, od vremena prije nego što je zemlja nastala. Rođena sam kad još nije bilo bezdana vodenih, kad nije bilo izvora obilnih voda. Rođena sam prije nego što su gore utvrđene, prije nego što su brda nastala, kad još nije načinio zemlju, ni polja, ni prva zrna plodne zemlje.’“ (E.G. White, RH, April 5, 1906)
    Elen Vajt citira Izreke 8:23-26 gdje u KJV prevodu stoji „od vječnosti“, „od početka“, „prije nego je Zemlja bila“, u vrijeme prije nego je sve stvoreno. Iz konteksta je jasno da sve ove fraze imaju jedno značenje – jednostavno prije nego je sve bilo stvoreno. Ne bez početka kao što mnogi vjeruju danas. Tako kad Elen Vajt kaže „od vječnosti“, ona ne misli da je Hrist uvijek postojao. Ona sama to potvrđuje kad dvaput kaže da je Hrist bio „iznijet“, što znači da govori kako je ličnost Hristova imala početak. To je takođe jasna nauka Svetog Pisma.
    Hrist ne može biti prvorođeni Neba i uvijek postojati u apsolutnom smislu kao Bog Otac. „Posvećenje prvorođenog ima svoje porijeklo u najranijim vremenima. Bog je obećao PRVOROĐENOG SA NEBA da spase GREŠNIKA.“ (E.G. White, DA, p. 51) „Jer kao što Otac ima život u sebi, tako je i Sinu dao da ima život u sebi.“ Jovan 5:26. Da je Hrist uvijek postojao kraj Oca, kao što tvrdi dogma o trojstvu, tada Bog ne bi mogao dati život svom Sinu pošto bi On uvijek imao život. Ali Sveto Pismo otkriva da je to nemoguće i da je Hrist doslovni Sin Božji.

7. Evangelizam p. 616.5 – Sveti Duh je osoba kao što je Bog osoba

„Mi moramo shvatiti da Sveti Duh, koji je osoba kao što je Bog osoba, hodi ovim područjem.“ (Sermons and Talks Volume 2, pp. 136, 137, 1899) — Evangelizam p. 616.5
    Ovaj citat se danas uglavnom pogrešno shvata zato što ga većina čita sa trinitarskim umnim sklopom. Cijeli citat se odnosi na Hrista i Njegovo djelovanje putem Svetog Duha, što se lako može vidjeti ako dozvolimo da nam Duh proroštva objasni umjesto naših pretpostavki.
    Evo navoda u širem kontekstu. „Gospod (Isus) nas je uputio da je ovo mjesto u kojem se trebamo nalaziti, i imamo sve razloge da mislimo da smo na pravom mjestu. Okupili smo se zajedno kao škola, i mi moramo shvatiti da SVETI DUH, koji je osoba kao Bog što je osoba, HODI KROZ OVO PODRUČJE, NEVIDLJIV LJUDSKIM OČIMA;… ON SLUŠA SVAKU RIJEČ KOJU IZGOVARAMO i zna sve misli uma.“
    Dakle, posmatrajući cijeli navod, za koga Elen Vajt kaže da je Sveti Duh koji hodi ovim područjem, nevidljiv ljudskim očima, osoba koja sluša svaku riječ koju izgovaramo?
    PRVO PITANJE: Za koga Elen Vajt kaže da je Sveti Duh?
    „Ali kvasac DUHA ISUSA HRISTA, koji je poslat dolje sa neba, naziva se SVETI DUH, i taj Duh utiče na srce i karakter.“ (E.G. White, Ms36-1891)
    DRUGO PITANJE: Ko je hodao ovim područjem, kroz naše ulice i pokraj nas i sluša svaku riječ koju izgovorimo?
    „HRIST HODA NEVIDLJIV KROZ NAŠE ULICE. Sa porukom milosti On dolazi u naše domove.“ (E.G. White, MH, p. 107)
    „Koliko malo ljudi shvata da ISUS, NEVIDLJIV, HODA POKRAJ NJIH! Kako bi bili posramljeni da čuju Njegov glas koji im govori, i da znaju da je SLUŠAO SVE NJIHOVE NEOZBILJNE, PROSTE RAZGOVORE!“ (E.G. White, 14MR 125.3)
    „Zapamtite da je ISUS PORED VAS GDJE GOD DA IDETE, da bilježi vaše postupke i SLUŠA VAŠE RIJEČI.“ (E.G. White, YI, Feb 4, 1897)
    TREĆE PITANJE: Ko je osoba Sveti Duh koja je nevidljiva ljudskim očima?
    „Ljudski činilac, vidljivo oruđe, propovijeda Riječ, a GOSPOD ISUS, NEVIDILJIVI ČINILAC SVOJIM SVETIM DUHOM čini Riječ djelotvornom i moćnom. Letter 105, 1900.“ — (E.G. White, 2SM 18.3)
    „On (HRIST) je NEVIDLJIVA PRISUTNOST u OSOBI SVETOG DUHA.“ (E.G. White, Daughters of God, 185.2, 1897)
    Odgovor je Hrist svojim Svetim Duhom svaki put.
    Kako, dakle, Hrist hoda nevidljiv našim ulicama? Svojim Svetim Duhom. Zašto je On nevidljiv? Zato što to radi pomoću svog Svetog Duha. I kako je Hrist hodao kroz područje škole u Avondejlu? Svojim Svetim Duhom. Tako se pomenuti citat mogao napisati i na sledeći način da znači isto bez pogrešnog shvatanja:
    „Mi moramo shvatiti da Hrist, svojim Svetim Duhom, koji je osoba kao što je Bog osoba, hodi ovim područjem svojim Svetim Duhom, nevidljivim ljudskim očima; On sluša svaku riječ koju izgovaramo i zna svaku misao našeg uma.“

8. Evangelizam p. 616.6 – Sveti Duh je osoba

„Sveti Duh je osoba, jer On nosi svjedočanstvo našim duhovima da smo djeca Božja. Kad se ovo svjedočanstvo pronese, ono nosi sa sobom svoj vlastiti dokaz. U takvim vremenima mi vjerujemo i sigurni smo da smo djeca Božja.“ (20MR 68.5, 1906) — Evangelizam 616.6
    Elen Vajt je učila da su Otac i Sin jedno u Duhu, i da nam Duh Božji dolazi kroz Njegovog jedinorođenog Sina. Tako je ona nazivala SVETOG DUHA DUHOM HRISTOVIM. Dopustimo da nam Duh proroštva objasni zašto je ona nazivala Svetog Duha osobom.
    Odgovor: Zato što je Sveti Duh „osoba“! To je Hristova osobnost putem Njegovog Duha.
    Elen Vajt naziva Hristovo „nevidljivo prisustvo“ OSOBOM Svetog Duha. Govoreći o Utješitelju, ona je pisala: „Kad se iskušenja nadviju nad dušom, sjetite se HRISTOVIH riječi, zapamtite da je On NEVIDLJIVO PRISUSTVO u OSOBI Svetog Duha.“ (E.G. White, DG 185.2, 1897)
    Zašto je ona nazivala Svetog Duha osobom? Jer je Utješitelj Sveti Duh koji je OSOBA Hristova. „Ovo se odnosi na sveprisutnost DUHA HRISTOVOG, nazvanog UTJEŠITELJ.“ (E.G. White, 14MR 179.2)
    Čiji Duh predstavlja Hrista u svijetu? Njegov vlastiti Duh! Šta je stoga drugi razlog zašto Elen Vajt naziva Svetog Duha osobom?
    „ISUS je prisutan u OSOBI NJEGOVOG PREDSTAVNIKA, SVETOG DUHA.“ (E.G. White, 12MR 145.2, 1898)
    „SAM SVETI DUH je lišen ličnosti ljudskosti, te otuda nezavisan. On PREDSTAVLJA SEBE kao prisutnog na svim mjestima SVOJIM Svetim Duhom, kao Sveprisutnog.“ (E.G. White, 14MR 23.3, 1895)
    Odgovor: Zato što Njegov Duh može predstavljati Njega samog poput druge osobe, iako to naravno nije doslovna osoba. Stoga Elen Vajt naziva Isusa kroz Njegovog Duha OSOBOM. Samo na taj način je Sveti Duh zaista osoba, kao što se jasno može vidjeti iz Svetog Pisma. Na žalost, ovo nazivanje Svetog Duha osobom zbunilo je one sa trinitarskim umnim sklopom i takođe omogućilo zloupotrebu njenih spisa.

9. Evangelizam p. 617.1 – Sveti Duh ima ličnost

„Sveti Duh ima ličnost, u protivnom On ne bi mogao nositi svjedočanstvo našim duhovima i sa našim duhovima da smo djeca Božja. On takođe mora biti božanska osoba, u protivnom ne bi mogao istraživati tajne koje su skrivene u umu Božjem. ‘Jer ko od ljudi zna šta je u čovjeku osim duha čovečijeg koji živi u njemu? Tako i u Bogu šta je niko ne zna osim Duha Božijeg.’“ (20MR 69.1, 1906) — Evangelizam 617.1
    Elen Vajt je učila da su Otac i Sin jedno u Duhu, i da nam Duh Božji dolazi kroz Njegovog jedinorođenog Sina. Tako je ona nazivala SVETOG DUHA DUHOM HRISTOVIM. Dopustimo da nam Duh proroštva objasni zašto je ona kazala da Sveti Duh ima ličnost.
    Odgovor: Duh Hristov je taj koji ima „ličnost“! Duh osobe je njen um, volja i emocije, što čini njenu ličnost. Tako je ličnost Svetog Duha ličnost Hristova. Svakako isto važi za Boga Oca, koje poređenje je dao apostol Pavle u 1. Korinćanima 2:11 – stih koji je Elen Vajt navela u gornjoj izjavi.
    U sledećem navodu Elen Vajt konstatuje da je Hrist OSTAVIO SVOG DUHA na svijetu da ga predstavlja. Neki na ovo mogu dati primjedbu: Kako On može posjedovati Duha da Ga predstavlja? Sasvim lako jer Hristov Duh može funkcionisati nezavisno od Njega poput „druge“ osobe.
    „HRIST je ostavio SVOG Svetog Duha da bude NJEGOV predstavnik na svijetu, da pruži nebesku pomoć svakoj gladnoj i žednoj duši.“ (E.G. White, Lt84, Oct 22, 1895)
    I pošto je Sveti Duh Duh Hristov koji može funkcionisati kao zasebna osoba, Njegov Duh ga personifikuje ima zasebnu ličnost. Uvijek je neophodno dopustiti da Duh proroštva objašnjava Duh proroštva, u protivnom možete lako doći do pogrešnog zaključka.
    „SVETI DUH je UTJEŠITELJ, u Hristovo ime. On PERSONIFIKUJE HRISTA, a ipak je ODVOJENA LIČNOST.“ (E.G. White, 20MR 324.2)
    Sledeći navod potvrđuje da Elen Vajt misli na Hrista kad kaže da je Sveti Duh Utješitelj koje je Duh Hristov. „Ovo se odnosi na sveprisutnost DUHA HRISTOVOG, nazvanog UTJEŠITELJ.“ (E.G. White, 14MR 179.2)
    Radi pojašnjenja, Elen Vajt zaključuje ovo citatom iz 1. Korinćanima 2:11: „Jer ko od ljudi zna šta je u čovjeku osim duha čovečijeg koji živi u njemu? Tako (NA ISTI NAČIN) i u Bogu šta je niko ne zna osim Duha Božijeg.“
    Elen Vajt otkriva da i Bog i čovjek imaju duh, i na taj način naš DUH su naše misli, ili da tako kažemo, naš um, volja i emocije, koje je naša LIČNOST! Tako i apostol Pavle otkriva da „Duh Božji“ nije ništa više odvojena osoba od Boga nego što je „duh čovječiji“ odvojena osoba od čovjeka. Božji Duh ima Božju ličnost, a naš duh ima našu ličnost ili osobenost. Zapazite da Pavle kaže da je čovječiji duh „u njemu“, ali to ne kaže za Božjeg Duha pošto On može poslati svoj Duh svugdje.
    Stoga je „Sveti Duh“ sila i prisutnost Božja i Hristova koja može funkcionisati nezavisno od njih samih kao treći (ali ne i doslovno treći), i to je način kako oni predstavljaju sebe gdje nisu lično prisutni.

10. Evangelizam p. 617.2 – Treća osoba

„Knez sile zla može se samo zadržati na odstojanju silom Božjom u trećoj osobi Božanstva, Svetom Duhu.“ (Special Testimonies, Series A, No. 10, p. 37, 1897) — Evangelizam p. 617.2
    Elen Vajt je učila da su Otac i Sin jedno u Duhu, i da nam Duh Božji dolazi kroz Njegovog jedinorođenog Sina. Tako je ona nazivala SVETOG DUHA DUHOM HRISTOVIM. Dopustimo da nam Duh proroštva objasni zašto je ona nazivala Svetog Duha osobom.
    Pošto je ona rekla da je Sveti Duh Duh Hristov, onda ona mora da govori da je „treće lice“ Duh Hristov, ili bi bila kontradiktorna sama sebi.
    Ona sama je upravo tako napisala, što znači da je učila da je „treće lice“ Duh Hristov.
    „Oni imaju JEDNOG BOGA i JEDNOG SPASITELJA; i JEDNOG Duha – Duha Hristovog – koji donosi jedinstvo u njihovim redovima.“ (E.G. White, 9T 189.3, 1909)
    Treća osoba = Jedan + Jedan + Jedan = „Duh Hristov“.
    Ona je pisala da se SILA ZLA može SAMO zadržati pod kontrolom pomoću Svetog Duha, koje je Duh Hristov. Ko nas, dakle, JEDINI može osloboditi od SILE ZLA? Naravno Hrist!
    „SAMO HRIST ima moć da SPASI OD GRIJEHA, da oslobodi od SILE ZLA; i sumnjati u onoga koji je položio svoj život za nas znači žalostiti u uvrijediti Oca.“ (E.G. White, RH, Feb 10, 1891)
    Ona je takođe pisala: „GRIJEH se može odbiti i nadvladati SAMO kroz moćno posredništvo treće osobe Božanstva.“ (E.G. White, DA, 671.2)
    Kao što smo već vidjeli, treća osoba je Duh Hristov kao JEDINA koja može nadvladati grijeh u nama. Kako bismo mogli i pomisliti da je to neko drugi osim Onoga koji je pobijedio i nadvladao grijeh na krstu? Ono što mnogi propuštaju da shvate je da Hristov Duh može funkcionisati nezavisno od Njega samog kao „druga“ osoba, iako to naravno nije doslovna osoba.
    „Nema sile u vama izvan HRISTA, ali vaša je privilegija da imate Hrista koji nastava u vašem srcu vjerom, i ON može NADVLADATI GRIJEH u vama.“ (E.G. White, Our High Calling, 76.5)

11. Evangelizam p. 617.3 – Tri najveće sile

„Mi moramo sarađivati sa tri najveće sile na nebu – Ocem, Sinom i Svetim Duhom – i ove sile će raditi kroz nas, čineći nas radnicima zajedno sa Bogom.“ (Ellen G. White, Special Testimonies, Series B, No. 7, p. 51) — Evangelizam p. 617.3
    Zapazite da Elen Vajt kaže SILE, ne BIĆA. Treća sila je Sveti Duh za koju se može pomisliti da je drugo biće. Ali Elen Vajt je učila da su Otac i Sin jedno u Duhu i da nam DUH BOŽJI dolazi kroz Njegovog jedinorođenog Sina. Stoga je ona nazivala SVETOG DUHA DUHOM HRISTOVIM.
    Pošto je ona pisala da je Sveti Duh Duh Hristov, onda ona mora da govori da su „tri velike sile“ OTAC, SIN i DUH HRISTOV, u protivnom bila bi kontradiktorna samoj sebi.
    Duh proroštva nam objašnjava ko su „tri velike sile“.
    Treća velika sila = Jedan + Jedan + Jedan = „Duh Hristov“.
    Tako nalazimo da Elen Vajt naziva Duha Hristovog „SILOM“.
    „HRIST je dao SVOG DUHA kao božansku SILU.“ (E.G. White, RH, Nov 19, 1908)
    Trinitarci zaključuju da je treća sila drugo biće. Ali ne postoji druga SILA u vama osim od Hrista.
    „NE POSTOJI NIJEDNA DRUGA SILA u vama OSIM HRISTA, ali vaša je privilegija da HRIST NASTAVA U VAŠIM SRCIMA vjerom, i On može nadvladati grijeh u vama.“ (E.G. White, OHC, 76.5)

12. Evangelizam p. 615.1, 616.4, 616,6 617.1, 617.2, 617.3 – Sveti Duh

Elen Vajt je učila da su Otac i Sin jedno u Duhu, i da nam Duh Božji dolazi kroz Njegovog jedinorođenog Sina. Tako je ona nazivala SVETOG DUHA DUHOM HRISTOVIM.
    I pošto je Elen Vajt pisala: „Sveti Duh je Duh Hristov“, ona je takođe pisala:
    Utješitelj je DUH HRISTOV,
    Duh istine je DUH HRISTOV,
    Treća osoba je DUH HRISTOV,
    Treća velika sila je DUH HRISTOV,
    Sveti Duh dat na Pedesetnici je DUH HRISTOV,
    Sveti Duh dunut na učenike bio je NJEGOV vlastiti DUH,
    Sveti Duh koji je Hrist poslao da ga predstavlja bio je NJEGOV vlastiti DUH,
    Nebeski trio su Otac, Sin i DUH HRISTOV,
    i ona uvijek iznova otkriva da postoje samo dva božanska Bića.
    U nastavku ćemo dati po jedan primjer koji dokazuje gornje konstatacije.
    „Treća osoba“, „Treća velika sila“, „Nebeski dostojanstve-nici“ i „Nebeski trio“: „Oni imaju JEDNOG BOGA i JEDNOG SPASITELJA; i JEDNOG Duha – Duha Hristovog – koji donosi jedinstvo u njihovim redovima.“ (E.G. White, 9T 189.3, 1909)
    Treća osoba, sila i dostojanstvenik trija = JEDAN + JEDAN + JEDAN = „Duh Hristov“.
    Treća velika sila: „HRIST je dao SVOG DUHA kao božansku SILU.“ (E.G. White, RH, Nov 19, 1908)
    Utješitelj: „Ovo se odnosi na sveprisutnost DUHA HRISTOVOG, nazvanog UTJEŠITELJ.“ (E.G. White, 14MR 179.2)
    Duh istine: „ISUS vam dolazi kao DUH ISTINE; proučavajte um tog Duha, pitajte za savjet svog Gospoda, slijedite Njegov put.“ (E.G. White, 2MR 337.1)
    Duh koji je Isus udahnuo svojim učenicima: „I kad je to rekao, On (Hrist) je dunuo na njih i rekao im: Primite Svetog Duha… Prije nego su učenici mogli ispuniti njihove zvanične dužnosti u vezi sa crkvom, HRIST je dunuo SVOJ Duh na njih.“ (E.G. White, DA, p. 805)
    Duh dat na Pedesetnici: „Obećanje SVETOG DUHA nije ograničeno na neko doba ili neku rasu. HRIST je objavio da će božanski uticaj NJEGOVOG DUHA biti sa Njegovim sledbenicima do kraja. Od Dana PEDESETNICE do sadašnjeg vremena, UTJEŠITELJ je slat svima koji su se potpuno pokoravali Gospodu i Njegovoj službi.“ (E.G. White, AA, 49.2)
    Duh koji predstavlja Hrista: „HRIST je došao na naš svijet, ali svijet nije mogao podnijeti Njegovu čistotu. On je otišao svom Ocu, ali ON je poslao SVOG Svetog Duha da GA predstavlja na svijetu dok opet dođe.“ (E.G. White, Ms1, Jan 11, 1897)
    Samo dva božanska Bića: „SAMO Otac i Sin moraju biti uzvišeni.“ (E.G. White, YI, July 7, 1898)
    Pošto je Elen Vajt jasno konstatovala da je Sveti Duh DUH HRISTOV, ako bismo u svakom citatu koji je Frum koristio za Svetog Duha u namjeri da obmane svoje čitaoce zamijenili riječi „Sveti Duh“ sa „Duh Hristov“ ili „Hrist putem Njegovog Duha“, izvjesno ne bi bilo pogrešnog shvatanja da se radi o trinitarskim citatima!

Zaključak

Danas adventisti pridaju stvari u referencama od Elen Vajt kojima tu nema mjesta. Kad ona kaže „osoba“, misleći na osobno prisustvo Hristovo, oni kažu da je to „biće“. Kad Elen Vajt kaže da je Sin bio sa Ocem „OD vječnosti“, oni kažu da je to bilo „ZA svu vječnost“. Da bi se oslobodili svojih zabluda, trinitarci moraju uvidjeti kako ih njihov um vara, jer su prethodno lažnim učenjem uvučeni u šemu obmane i stoga gaje varljive pretpostavke od kojih polaze u svom razmišljanju. Njihove unaprijed stvorene ideje stavljaju riječi u njenim spisima tamo gdje ne pripadaju, jer je njihova predrasuda sve što vide, u koju pokušavaju sve uklopiti. Zato je od životne važnosti da dopustimo istini da nas oslobodi od naših ili tačnije tuđih obmana čije smo žrtve.
    Vađenje nekoliko izjava iz spisa Elen Vajt koje se naizgled uklapaju u trinitarski koncept o Bogu dok se ignorišu njene izjave koje se ne uklapaju u trinitarski koncept o Bogu je nepošten način korišćenja njenih spisa. Da bismo pravilno razumjeli šta je Bog otkrio kroz Elen Vajt i otkrili kakvo je njeno vjerovanje o ovom predmetu, neophodno je navesti sve što je pisala o tome, ne samo selektivno kako bismo poduprli naše vlastite stavove. To je jednako obmani. Na isti način se selektivnom upotrebom biblijskih citata može „dokazati“ šta god hoćete. Drugim riječima, mi ne smijemo imati „omiljene citate“ na štetu drugih izjava ili stihova. Ukoliko postoje neki biblijski stihovi koji nam „smetaju“ ili s kojima se intimno ne slažemo, iako to možda javno ne bismo priznali, možemo biti sigurni da su naša vjerovanja negdje pogrešna i devijantna.
    Zbog toga naši adekvatni duhovni i teološki učitelji nikako ne mogu osobe koje na bilo koji način pokušavaju manipulisati Svetim Pismom ili ga podređivati svojim crkvenim vjerovanjima i konceptima. Isto važi za spise Duha proroštva, za koje moramo naglasiti i da su tendenciozno zloupotrebljavani, štelovani i oštećeni u različitim kompilovanim izdanjima koja su potpisivana njenim imenom. To je u prošlosti rađeno i sa nekim biblijskim stihovima. Ali nema savršene prevare, i baš kao što se puna istina može ustanoviti pomoću Svetog Pisma uprkos tim pokušajima da se ona izvrne, isto je sa spisima Elen Vajt ako samo zaista pošteni i želimo znati šta je stvarno ona učila o određenom predmetu. Napokon, moramo biti svjesni činjenice da je i ona sama bila izložena nekim zabludama i bila prinuđena da koristi neadekvatnu terminologiju zbog lošeg prevoda nekih pojmova u KJV Bibliji, dometanja ili oduzimanja riječi koje mijenjaju smisao teksta. S pravom možemo kazati da je jedna od najvećih zloupotreba ikad napravljena u Svetom Pismu bilo ubacivanje trinitističke formule u Mateju 28:19. Pokazalo se u svim vjekovima hrišćanske ere da su upravo trinitarci (naslednici i baštinici vavilonske misterijske religije) bili ti koji su „imali potrebu“ da promijene nešto u svetim Pismima, i da i danas imaju istu tu „potrebu“. Leroj Frum je takođe imao tu „potrebu“, da li kao katolički agent infiltriran među Adventiste sedmog dana u cilju privođenja te denominacije natrag „Majci crkvi“ ili prosto kao neobraćeni katolik (što je svakako mnogo manje vjerovatno), nije bitno. Ako sklonost kao manipulaciji nije pokazatelj pogrešnosti vjere, onda ne postoji nijedan dalji dokaz koji bi nas mogao ubijediti u suprotno.

PDF SKRIPTA

Sponsored content

Komentar  Sponsored content

Danas je 13/8/2020, 05:24