BIBLIJSKI FORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BIBLIJSKI FORUM

POZNAVANJE BOGA - NAJVAŽNIJE ZNANJE

Latest topics

» MAČ I CARSTVO MIROLJUBA PETROVIĆA?
ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...  - Page 4 Empty27/3/2024, 13:02 by Niko bez Boga

» DOKAZI (OT)PADA ADVENTISTIČKE CRKVE
ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...  - Page 4 Empty21/3/2024, 14:14 by PavleS

» HRIŠĆANSKA MUZIKA I PJESME
ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...  - Page 4 Empty16/1/2024, 18:28 by Niko bez Boga

» Septuaginta/LXX - doslovni prijevod:
ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...  - Page 4 Empty30/10/2023, 13:47 by PavleS

» PITANJA - RELIGIJA
ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...  - Page 4 Empty7/10/2023, 09:35 by PavleS

» PAGANIZAM I OKULTNI SIMBOLI I OBIČAJI
ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...  - Page 4 Empty21/9/2023, 17:23 by PavleS

» Crkve i manastiri
ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...  - Page 4 Empty11/9/2023, 11:23 by NecaPereca

» PSIHOLOGIJA
ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...  - Page 4 Empty31/8/2023, 15:24 by Jelena83

» DRZAVA IZRAEL DANAS
ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...  - Page 4 Empty25/6/2023, 12:10 by PavleS

March 2024

SunMonTueWedThuFriSat
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Calendar Calendar


+19
JasnaRR
Jelena
Mato T
ro004
AlenK
Nenad
Jovana
Radule
Ivan__
kainos
PavleS
szabatka
Tako-je
Zdravko Vučinić
Storm
Eliezer
Splanzlajs
Vlatko
beka26
23 posters

    ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...

    avatar
    Eliezer


    Broj komentara : 128
    Registration date : 2013-10-09

    ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...  - Page 4 Empty Re: ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...

    Komentar  Eliezer 25/10/2013, 14:48

    Zdravko Vučinić (citat):  kad izađe riječ da se Jerusalim obnovi i ponovo sagradi(1)... Dakle, pod 1 je gradnja Jerusalima, a pod 2 dolazak Mesije. Evo su ti te dvije stvari odvojene srednjim crtama.
    Jedno je da "izadje rijec" a sasvim je drugo koliko ce se on graditi! ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...  - Page 4 918427 

    Jerusalim se gradio i obnavljao i poslje tih 49 godina, a to vidimo iz istorije na koju se stalno pozivas.  

    Pod 1 je "rjec da se obnovi" i to je "startna tacka" za racunanje KADA ce doci Pomazanik vojvoda.

    Znaci OD "rjeci da se gradi Jerusalim" (ne gradi se istog trena) DO Pomazanika vojvode je 7 sedmica.

    A gradnja dolazi ovde:

    "...i šezdeset i dve nedelje da se opet pograde ulice i zidovi, i to u teško vreme."

    62 nedelje je odredjeno za gradnju ulica i zidova.

    To sto si ti to dvoje obrnuo da bi uklopio u unapred formiran scenario je druga prica.

    Zdravko Vučinić (citat):  Ja sam koristio tvoj rečnik, pa ti odgovorio na tvoje riječi, a onda si svjesno ili nesvjesno uzeo moje riječi i doslovno prenio na Danilo 9, što je ili glupo ili bezobrazno.  
    Nije uopste glupo, a nadam se da ljudi shvatiti metaforu i st azelim reci, iako je tebi licno glupa.

    Ako nisi shvatio da cu doci u PG za 25 dana iz moje gornje recenice, ne vidim kako onda uopste mozes shvatiti da Pomazanik vojvoda dolazi nakon 69 sedmica.

    Ponekad kada stvari pojednostavimo i uporedimo sa realnim dogadjajima, mnogo toga postaje ocitije.

    Zdravko Vučinić (citat):  
    Nastavak gornjeg citata: ,biće sedam sedmica(1), ------- i još šezdeset i dve sedmice(2).  
    Problem je sto si stavio TACKU iza 62 sedmice, iako je u tekstu nema. Problem je sto da je tekst htio da kaze dto sto ti pricas, logicno bi bilo da kaze sledece:

    Zato znaj i razumi: Otkada iziđe reč da se Jerusalim opet sazida do pomazanika vojvode biće 69 sedmica a 7 sedmica ce trebati da se opet pograde ulice i zidovi, i to u teško vreme.

    Medjutim tekst kaze:

    Zato znaj i razumi: Otkada iziđe reč da se Jerusalim opet sazida do pomazanika vojvode biće sedam nedelja, i šezdeset i dve nedelje da se opet pograde ulice i zidovi, i to u teško vreme.

    Zdravko Vučinić (citat):  Brkaš tekst, obrćeš i izvrćeš...  
    Nije ni bitno... Neka ljudi sami procjene ko brka i izvrce, a oko ovoga smo dovoljno rekli da zakljucimo da nam se pogledi u nekim stvarima DIJAMETRALNO razlikuju.

    Ti si meni objasnio, ja sam tebi objasnio... ljudi ce citati pa ce razmisljati o tome i to se zove istrazivanje.

    Zdravko Vučinić (citat):  Možda si u pravu. Možda sve to nije tačno. Neka ljudi sami vide ako imaju oči.
    Slazem se. To i jeste smisao diskusije i istrazivanja.
    avatar
    Eliezer


    Broj komentara : 128
    Registration date : 2013-10-09

    ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...  - Page 4 Empty Re: ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...

    Komentar  Eliezer 25/10/2013, 15:04

    Tako-je (citat): Znaci jednostavno:

    * od kad izadje RIJEC, znaci od najave da se treba obnoviti Jerusalim treba proci 7 sedmica do pomazanika - znaci tada dolazi pomazanik

    * zatim 62 sedmice se obnavlja Jerusalim

    * Poslije 62 sedmice pomazanik je odsjecen

    study 
    Ma dzaba pricati o gramatici, konstrukciji recenice i sl., kada Zdravko ima nepogrjesivi koncept, i onda druge koji "mozda" vide drugacije optuzuje za "neozbiljnost", zlobu i sl. Suspect 

    A ovo bi trebalo da bude istrazivanje, a ko istrazuje taj i grijesi, taj uci, taj postavlja provokativna pitanja itd itd. Ovde je to sve: ili prihvatis sve kako je okaceno na sajtu i onda si Bozje djete, najbolji, majpametniji... ili ako mislis drugacije, onda si Sotonino djete koje se trpi zarad njihove trpeljivosti, i eto banovali bi takve ali su oni mislotivi pa nece... affraid

    Jel mozemo jednostavno da se ne slazemo, postavljamo pitanja, damo odgovore i postujemo jedni druge... bez etiketa i prijetnji?!  

    Ja ne mogu da se ne otrgnem utisku, i zato to ponekad spomenem (mozda i grijesim), da je to sve zato sto je EGW to u detalje pojasnila (a posto je ona za njega/njih prorok Arrow  "Bog je to sve u stvari rekao"), i onda ovo pabircenje po tekstu i gramatici gubi smisao jer uvjek ce ona biti u pravu ma sta mi istrazivali.


    Eliezer: komentar modifikovan dana: 25/10/2013, 15:06; prepravljeno ukupno 1 puta
    avatar
    Zdravko Vučinić


    Broj komentara : 485
    Registration date : 2013-10-03

    ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...  - Page 4 Empty Re: ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...

    Komentar  Zdravko Vučinić 25/10/2013, 15:05

    Eliezer, moraš pristojno da se ponašaš kad ideš u nečiju kuću. Ako domaćin nekad nešto kaže, a i to što kaže je nakon verbalnog nasilja i ubijanja u mali mozak od strane gostiju, to ne znači da ti treba da budeš nepristojan.
    Nego ti si ovdje došao, a ne ja kod tebe, i zato ti treba da budeš taj koji će više da pazi šta priča od mene. Zato se upristoji. Ako ti nije jasno što ja pričam, onda odbaci to, ali nemoj da nastavljaš sa ubijanjem u mozak. To je poenta. Prekini. Zašto? Kazao si što imaš, ja sam kazao, i to je to, pa neka ljudi vide.
    To je razlog zašto si upozoren. Niko ovdje nikoga ne tjera zbog drugačijeg mišljenja. Ne vjerujem da postoji tolerantniji religijski forum od ovoga. Svuda bi bio počišćen odavno. Zašto. Zato što su ljudi netolerantni prema drugima.
    Zato nas ispoštuj i ne ubijaj nas u mozak, jer ako budeš bio obrisan to nije zato što drugačije misliš nego zato što nas ubijaš u mozak sa tom pričom. Kaži šta imaš, kaži to fino, pa pusti neka drugi sude o tome. Ako mi vodje nijesmo korektni onda ne zna mo je i gdje.
    Ti si ovdje gost, a ne ja. Moraš znati kad da staneš, da uzmeš pauzu itd itd.

    Ima nekoliko postova koje si napisao a na koje ti nijesam dao odgovor. Sad ću kratko da se osvrnem i da ti kažem da se ostaviš gluposti i nebuloza i ne znam čega, nego se fokusiraj na neku temu i nikad ne zaboravi da si otišao u goste.

    Otkud njemu odjednom "moc" da navodno uci ljude da obrezanje nije vazno (kako ti kazes i propovjedas), kada Bog jasno kaze da Njegov narod to treba da radi? Zasto to ne razdvojite?
    Razdvajamo mi, nego ćemo početi da ne razdvajamo koliko nas ubijate u mali mozak. Pavle vrlo korektno uči o obrezanju. Dakle, ne ukida ga u smislu da to izričito kaže, ali kaže da to nije bilo kakav važan uslov za spasenje. Pavle je protiv obrezanja kao uslova spasenja, i to jasno piše u spisima kada se vodila debata oko toga. Debata je bilo oko uslova spasenja, a ne oko čina. Pročitaj pa ćeš vidjeti.
    E sad vi ulazite u detalje zašto, kako, ovo, ono, pa zašto ne podržavate obrezanje itd itd. Neka ljudi po savjesti odlučuju o tome, to nije stvar jevanđelja.
    Zbog takvog Pavlovog stava njega su progonili judaisti. Dakle, vi ste njihovi sljedbenici jer mu isto spočitavate. Ali makar budite korektni pa mu ne vadite ništa iz konteksta i pogledajte šta je naučavao, a naročito pogledajte ono što vam je namijenio - poslanicu Jevrejima.  

    Zar to nije malo licjemjerno... Pozivati se na Pavla za raznorazna ukidanja i promjene/ukidanja Tore, a pri tome ignorisati ono sto je on zaista radio (nazirejski zavjet, prinosenje zrtava i to sve skupa poslje Isusa)?!
    Jeste licemjerno, kada bi to bilo tako. Ali pročitaj Pavla, to nije jedan citat nego nekoliko knjiga, pa vidi šta on naučava, šta je suština. Suština njegove priče je Isus, opravdanje vjerom, posvećenje vjerom, djelovanje Svetog Duha u čovjeku itd itd itd.

    "Zdravko Vučinić"]   Pavle je određene stvari radio kao kompromis i to je jasno iz Djela.  
    Gdje se to jasno vidi?! Daj neki citat? Mozda u Djelima 24?

    Ako je to bio kompromis (kao sto kaze "Ceznja vijekova" a ne NZ) onda je on najveci LICJEMJER, jer je navodno optuzivao svoju bracu Jevreje najgorim imenima za to sto "prinose zrtve nakon Isusa", a i sam ih je prinosio. I onda ti dodjes i mases Jevrejima poslanicom... za koju ni sami Hriscani ne mogu da se dogovore ko ju je pisao.

    [/quote]Djela 21 Ali čuli su glasine o tebi da sve Judejce koji su među neznabošcima učiš otpadništvu od Mojsija, govoreći im da ne obrezuju decu i da se ne drže judejskih zakona. Dakle, šta sad da činimo? Oni će svakako čuti da si došao. Zato učini ovo što ti kažemo:
    Pavle je učinio to što su mu rekli, ali je bilo kontraproduktivno. Nije on prinio žrtvu ili se obrijao ili ne znam šta što je mislio da treba, nego je poslušao savjet. Ispalo mu je loše.
    Ali nije ovo poenta, poenta je njegova nauka. Kroz cijele poslanice vidiš ko mu je bio opozicija - judaisti, "čuvari Mojsijevog zakona", ovi što insistiraju na obrezanje i legalizam itd itd.
    Budite pošteni pa kažite, Pavle nije naučavao judaizam niti obrezanje niti ovo niti ono. Vi mu ne morate vjerovati, ali mu makar ne spočitavajte da je podržavao judaizam, a ustvari najviše ga je razarao.
    Poslanica Jevrejima je melem za dušu meni, a vama šamar, stoga Pavle iz Tarsa mora biti loš momak. A ovi hrišćani što imaju dileme ko je pisao tu poslanicu, to su isti neki kao ti, koji su skeptični i po pitanju sopstvenog postojanja.

    Uzgred budi receno ako je vec pogrjesio kao sto kazes, ne bi li bilo zgodno da i sam to nekad spomene kao NESTO LOSE u kasnijim svojim istupima. Mi vidimo upravo suprotno:
    Ništa nevidimo suprotno. U Djelima 24 on samo govori o nečemu u šta se bio uvukao, kao kad neko odgovara na neke napade itd itd, ali nigdje on to promoviše. To je poenta, nego vi uvjek vidite neke zareze, neke riječi, neke tačke. Ma Pavle razara judaizam, to mu jenajveća opozicija bila. Čitaj Galatima, Čitaj Jevrejima, čitaj sve ostalo.  

    Treba da vjerujemo vise tebi, nego njemu samom oko toga sta je mislio i sta je uradio?
    Ja sam nebitan, vjeruj ti Pavlu ako hoćeš i nećeš pogriješiti.
    avatar
    Zdravko Vučinić


    Broj komentara : 485
    Registration date : 2013-10-03

    ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...  - Page 4 Empty Re: ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...

    Komentar  Zdravko Vučinić 25/10/2013, 15:12

    Evo tvoje riječi

    * od kad izadje RIJEC, znaci od najave da se treba obnoviti Jerusalim(ali se kaže i do Pomazanika Mesije, ovo si makao) treba proci 7 sedmica(i još 62 sedmice, i ovo si makao) do pomazanika - znaci tada dolazi pomazanik. Da, tada dolazi pomazanik, ali je potrebno 7 sedmica za obnovu. To se i ISPUNILO.

    * zatim 62 sedmice se obnavlja Jerusalim.
    Bravo majstore. Dobro si ovo ukapirao.

    * Poslije 62 sedmice pomazanik je odsjecen
    Bravo još jednom, bravo.

    Jel mozemo jednostavno da se ne slazemo, postavljamo pitanja, damo odgovore i postujemo jedni druge... bez etiketa i prijetnji?!  
    Može, može, ali pošto si gost ovdje, onda nemoj da ubijaš u mali mozak. Nego prestani sa glupostima. I malo dijete bi vidjelo koliko su Jevreji pa pa sa Danilom.
    Međutim, to je njihova stvar. U pravu si, svako je odgovoran pred Bogom za ono što vidi ili ne vidi. Ali nemoj da nas ubijaš u mozak.

    Ja ne mogu da se ne otrgnem utisku da je to sve zato sto je EGW to u detalje pojasnila (a posto je ona za njega prorok slash "Bog je to sve u stvari rekao"), i onda ovo pabircenje po tekstu i gramatici gubi smisao jer uvjek ce ona biti u pravu ma sta mi istrazivali.
    Gdje sam ja to pominjao Elen Vajt vezano za Danila 9. Ma kakve to veze ima. Tekst je jasan i ISPUNJEN.
    Nijesam ja odredio kad je Jerusalim obnovljen (baš 7 sedmica ili 49 godina nakon što je izdata riječ) i kad će Mesija doći( 7 + 62). Moguće da je to slučajno. Moguće da ja i ti ne postojimo nego da je sve ovo fatam organa.
    Dakle, nemam ja protiv drugog mišljenja, nego protiv ubijanja u mozak.
    avatar
    Eliezer


    Broj komentara : 128
    Registration date : 2013-10-09

    ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...  - Page 4 Empty Re: ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...

    Komentar  Eliezer 25/10/2013, 15:14

    Zdravko Vučinić (citat): Kazao si što imaš, ja sam kazao, i to je to, pa neka ljudi vide.
    Potpisujem! ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...  - Page 4 311903 

    Zdravko Vučinić (citat): Zato nas ispoštuj i ne ubijaj nas u mozak
    Vidis kakav si ti. Moj stav je nesto sto tebe "ubija u mozak" i zato sam upozoren, a pri tome navodno me ne tjeras radi razlicitog stava.

    Pa moj stav je ono sto tebi smeta i sto te "ubija u mozak".

    Ali evo, priznajem da ipak jeste dosta tolerantni (bicu posten kao i do sada sto nisma imao dlaku na jeziku), i napisali smo dovoljno o temi za Danijela 9 pa neka ljudi sami procjene, kao sto smo se vec i slozili.


    Zdravko Vučinić (citat): Ti si ovdje gost, a ne ja. Moraš znati kad da staneš, da uzmeš pauzu itd itd.
    Slazem se, i bas zbog toga necu vise da "ubijam u mozak" sa Danijelom 9, a nek ljudi procjene sami sta je realnije.

    A na ove druge stvari koje se ne ticu Danijela 9 cu se i ja osvrnuti, jer ni ja nisam na sve odgovorio.

    Pozdrav

    P.S. nikada nisam ni zaboravio da sam u gostima, i znam da pretjeram nekada. S tim da ne mozes ocekivati da mene nazivas svakojakim imenima i da ti ja ne odgovorim sta o tome mislim.
    avatar
    Zdravko Vučinić


    Broj komentara : 485
    Registration date : 2013-10-03

    ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...  - Page 4 Empty Re: ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...

    Komentar  Zdravko Vučinić 25/10/2013, 15:18

    Tako-je (citat):Eliezer je dobro objasnio ovo 9:25 na primjeru PG. bounce 

    Malo sam jos gledao hebrejski tekst za ovaj dio 9:25, jer sam prosli put bio usmjeren na 9:27, pa znaci:

    Danilo 9
    25 Zato treba da znaš i da razumeš: Od časa kad izađe reč da se obnovi i izgradi Jerusalim do pomazanika vođe biće sedam sedmica, a šezdeset i dve sedmice on[grad Jerusalim] će se obnavljati i on biće izgrađen sa četvrtastom površinom i istaknutim delom, ali u zbunjeno doba. 26 A posle šezdeset i dve sedmice pomazanik će biti odsečen i ništa mu neće ostati.

    Znaci jednostavno:

    * od kad izadje RIJEC, znaci od najave da se treba obnoviti Jerusalim treba proci 7 sedmica do pomazanika - znaci tada dolazi pomazanik

    * zatim 62 sedmice se obnavlja Jerusalim

    * Poslije 62 sedmice pomazanik je odsjecen

    study 
    Još malo i bićeš banovan. Izvini, ali moramo tako. Toliko ste npadni, bezobrazni i glupi da se sa vama ne može pričati više.
    I kad se vratiš opet ćeš biti banovan, da znaš zašto. A onda nastavi opet da tumačiš Danila i dolazak mesije i gradnju od 62 sedmice itd. Samo vi čekate mesiju. dolazi on.


    Zdravko Vučinić: komentar modifikovan dana: 25/10/2013, 15:25; prepravljeno ukupno 1 puta
    avatar
    Zdravko Vučinić


    Broj komentara : 485
    Registration date : 2013-10-03

    ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...  - Page 4 Empty Re: ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...

    Komentar  Zdravko Vučinić 25/10/2013, 15:22

    Ali evo, priznajem da ipak jeste dosta tolerantni (bicu posten kao i do sada sto nisma imao dlaku na jeziku), i napisali smo dovoljno o temi za Danijela 9 pa neka ljudi sami procjene, kao sto smo se vec i slozili.
    Ne može to tako. Napišeš gluposti pa kažeš u redu je. Pa ubijaš u mozak. Neka ti je srećno u životu kad ne vidiš ova proročanstva. Čitao sam ja neke stvari o tome kako se kontroliše današnja jevresjka religija u svijetu. Ja sam se čudio nekim ljudima koji kažu da demoni polažu pravo na njih pa im ne daju da vide ni da je 2+204.
    Mislim da ti ističe vrijeme, bićeš vjerovatno banovan jer si pretjerao. U tome je stvar. Totalno izvrćanje Božje riječi. Onda vi gradite Jerusalim 69 sedmica i čekajte tehnološkog mesiju kako kaže Isak Asijel.


    Zdravko Vučinić: komentar modifikovan dana: 25/10/2013, 23:02; prepravljeno ukupno 1 puta (Reason for editing : slovne greške)
    avatar
    Zdravko Vučinić


    Broj komentara : 485
    Registration date : 2013-10-03

    ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...  - Page 4 Empty Re: ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...

    Komentar  Zdravko Vučinić 25/10/2013, 17:38

    Ja tek sad vidjeh još neke problematične postove.

    Btw, dokazano je i da je obrezanje za covjekovo dobro, ali ne uklapa se to u tvoju zdravstvenu reformu. Trebalo bi da znas to kao ljekar prirodne medicine.
    I svinjetina nije zdrava za covjeka, ali kao i kod obrezanja, to je i moralni zakon i ne moze neko da kaze:

    "Pa dobro, ja sluzim Bogu i svinjetinu jedem samo jednom godisnje, nece mi to stetiti zdravlju, nit ce se Bog "ljutiti", jer cijele godine jedem samo sirovu biljnu hranu."  ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...  - Page 4 432577

    Kakve ovo ima veze sa pričom ovdje. Nemate argumente pa skačete iz krajnosti u krajnost. Svinja je nečista životinja i ne treba da se jede. Ljudi koji to znaju oni ne jedu svinjetinu, a oni koji ne znaju jedu, i ja vjerujem da im to neće biti uslov spasenja. E sad, ako ima onih koji znaju da je svinjetina nečista pa je jedu, onda imaju problem jer svjesno rade nešto što znaju da je loše, ali to je njihova stvar sa Bogom.


    Zdravko Vučinić (citat):  Pa jednog dana kada Bog obnovi zemlju ja vjerujem da žene neće imati mjesečnike, jer će biti savršeno zdrave.
    Pa Isus rece da se nece "ni zeniti ni udavati" pa opet ti ne smeta da zapovjest Dekaloga o "pozudi za tudjom zenom" proglasis vjecnom. scratch 

    Meni to lici na dvostruke standarde. ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...  - Page 4 435304 
    "O vaskrsenju" se neće ženiti i udavati. Ili nakon vaskrsenja. Mi vjerujemo da će prije obnove zemlje, Božji narod nakon vaskrsenja biti 1000 godina na Nebu itd itd, čitaj o tome na našem sajtu i Otkrivenje. Mi vjerujemo u to.
    Na obnovljenoj zemlji zašto ne bi bilo muževa i žena i djece itd itd. Prvobitni Božji plan za čovjeka je to predviđao, ne vidim zašto bi to nestalo. Ali o tome neki drugi put i ako ne budete banovani.

    Zdravko Vučinić (citat): I u tom trenutku smrti Isusa imaš dvije vrste ljudi... imaš one koji su u to vrijeme vjerovali da se prava Pasha prinosi, a to je Mesijin život.
    U tom trenutku niko od njih nije vjerovao to sto ti pricas. NZ govori da su se razbjezali i da su bili razocarani, a ne da su gledalu na to kao na ispunjenje Pesaha.

    Kasnije poslanice o tome govore, ali "u tom trenutku" o kome ti govoris NE.
    Ja sam to tako postavio da pokažem razliku između onih koji vjeruju da žrtve i dalje važe i onih koji vjeruju da ne važe, jer se služba prenijela na Nebo.

    Ti i on na nebu, i ti njemu kazes: "ne pozeli zene bliznjeg svoga", a on ti kaze: "koja zena, mi smo kao andjeli i nit se zenio nit se udajemo".[/b] [/color]ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...  - Page 4 918995
    Objasnio sam ti gore kratko oko ženidbe i udavanja, ali to je posebna tema, zavisi šta će biti sa vama na ovom forumu. Bez obzira na to, Zakon je vječan. On i na Nebu stoji itd itd. Biblija je jasna po tom pitanju.
    Ja sam govorio o mjesečnom ciklusu i nekim stvarima koje su bile uredbe, i koje su bile u knjizi pored Kovčega u koji je bio Zakon ispisan Božjom rukom, isti Zakon koji je i na Nebu i oko kojeg takođe stoje heruvimi.
    To je poenta, a ne vaše egzibicije. Ja se sprdam kako vi gledate na te propise. Pa svako malo dijete koje imalo poznaje Bibliju zna da su propisi o čistoići i ostalo, najbolje stvari za brak, za higijenu itd.
    Nego ćete vi to da nam dovedete na nivo 10 zapovjesti koje mi zovemo MORALNI ZAKON, koje su na Nebu, koje su pisane Božjim prstom, koje čuvaju heruvimi itd itd, a koje Isus citira u NZ.

    Dakle, do banovanja ili sljedećeg obraćanja.


    PavleS: komentar modifikovan dana: 26/10/2013, 08:55; prepravljeno ukupno 2 puta (Reason for editing : slovne greške)
    avatar
    Zdravko Vučinić


    Broj komentara : 485
    Registration date : 2013-10-03

    ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...  - Page 4 Empty Re: ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...

    Komentar  Zdravko Vučinić 25/10/2013, 17:52

    Još neki problematični postovi, pa da se osvrnem, prije odluke o daljem toku na forumu.

    To se vas dvojica izgrate "los policajac, dobar policajac". Pa ako neko nece da se okupa samo zato sto si ti umislio da si Bozji advokat, onda je neozbiljan.
    Vidim ja da si uspio pobjeci od Miroljuba, ali ocgledno Miroljub nikako da pobjegne iz tebe. (bar promjeni nastup i termine)
    Nemoj da si toliko prepotentan i nadmen, ako nista nauci se da neko drugi ima drugaciji stav i postuj to.
    Crnogorci bi ti za ovo iščupali uši, s obzirom na tvoje ponašanje ovdje a u odnosu na našu toleranciju. Ja, naravno, neću, ali ti ovime pokazujem na koji si nivo došao.
    Ne postoji tolerancija do Neba. Sve ima svoje granice. Bolje vam je pazite dokle možete da idete sa pričom, jer u suprotnom nećete moći da ovdje širite vašu istinu, a onda je to loše za one koji će vam možda povjerovati.

    MP optuzujete da je Guru, a cim neko iznese drugaciji stav nipodastavete i perfidno napadate sagovornika.
    Kad ti nešto ponavljamo milion puta, kad bi svakom djetetu bilo jasno ono što ti kažemo, kad te pustimo da pišeš preko svih granica, i još hoćeš nas ubijaš u mali mozak. Vidjećemo kako ćeš prolaziti na druge forume.

    ti si se ocigledno obratio preko EGW a ne preko Boga i to je tvoj problem. Jer i MP si se ratosiljo samo kada si skontao da EGW kaze drugacije (to si sam napisao i priznao) a ne zato sto si sam zakljucio da Biblija kaze drugacije, i sada si MP u potpunosti zamjenio EGW.
    Kako ti znaš da sam ja obraćen. Ako to procjenjuješ po sebi u odnosu na sebe, onda vidim da ti nijesi obraćen. Jer da si obraćen ne bi nas ovdje ubijao u mali mozak preko svih granica.

    A ovo za Elen Vajt. Opet ne vidiš šta sam napisao. Rekao sam da se Miroljub pozivao i na Elen Vajt da opravda svoj proizraelski koncept, a ja sam rekao da ona to ne uči, nego naprotiv, napada. To samo znači da Miroljub nije bio u pravu po pitanju šta Elen Vajt misli o tom konceptu. To je poenta. A zašto je poenta. Zato što Miško vjeruje da je ona Božji prorok kao bilo koji drugi Biblijski prorok. Ustvari, tako se izjašnjavao da vjeruje. I zato sam pomenuo Elen Vajt u kontekstu Miroljuba, jer ako je ona prorok i ako vjeruješ njoj, onda ona druže ne promoviše tvoj proizraelski koncept nego ga napada. To je bila moja poruka Miroljubu.

    avatar
    Zdravko Vučinić


    Broj komentara : 485
    Registration date : 2013-10-03

    ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...  - Page 4 Empty Re: ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...

    Komentar  Zdravko Vučinić 25/10/2013, 23:05

    P.S. nikada nisam ni zaboravio da sam u gostima, i znam da pretjeram nekada. S tim da ne mozes ocekivati da mene nazivas svakojakim imenima i da ti ja ne odgovorim sta o tome mislim.
    Neka član Eliezer kaže kakvim sam ga to imenom nazivao. Ja mislim da nije bilo nikakvih uvreda. A ubijanje u mozak nije to što imaš različite stavove, meni to ne smeta. Ubijanje u mozak je kad insistiraš na nečemu što je nemoguće insistirato. Zato uzmi pauzu. A ne da posle kažeš da smo te brisali jer misliš drugačije.
    avatar
    beka26


    Broj komentara : 204
    Registration date : 2012-01-24

    ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...  - Page 4 Empty Re: ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...

    Komentar  beka26 26/10/2013, 00:11

    Evo da odgovorim Elizeru, a važi i za M.Petrovića.
    Na više mjesta u Bibliji piše da će se sav Izrael spasiti. Možda ih to zbunjuje, jer oni izgleda  misle na Izrael po  krvi.
    Medjutim, na koji Izrael se misli to je glavno pitanje. Ko su za Boga Izraelci danas (a i oduvjek)? Jesu li to oni koji su po krvi, tj. ljudi koji se izjašnjavaju kao jevreji ili su  to oni koji su to u duhovnom smislu Jevreji, tj. oni koji stoje uz pravoga Boga. Da li je Bog možda pristrasan i nepravedan pa da se drži samo jedne nacije, a ostale unaprijed odbacuje? Ne bi se reklo, jer Bog prihvaća kao svoj narod ljude iz svih nacija, plemena i jezika ako se drže principa koje je On propisao.
    Takodjer možemo Izraelcima nazvati sve ljude koji su bili uz pravoga Boga prije i nego je uspostavljena izraelska nacija, uključujući tu i pretpotopne ljude.
    Znači, Izrael je onaj narod koji je po Duhu izraelac, a ne po krvi. Mada mislim da je bilo, a i da sad ima pravih Izraelaca i po krvi i po Duhu.
    avatar
    Zdravko Vučinić


    Broj komentara : 485
    Registration date : 2013-10-03

    ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...  - Page 4 Empty Re: ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...

    Komentar  Zdravko Vučinić 26/10/2013, 13:07

    Probudih se jutros raspoložen na shabat, pa da dam ovim ljudima još jednu šansu.

    Malo sam jos gledao hebrejski tekst za ovaj dio 9:25, jer sam prosli put bio usmjeren na 9:27, pa znaci:

    Danilo 9
    25 Zato treba da znaš i da razumeš: Od časa kad izađe reč da se obnovi i izgradi Jerusalim do pomazanika vođe biće sedam sedmica, a šezdeset i dve sedmice on[grad Jerusalim] će se obnavljati i on biće izgrađen sa četvrtastom površinom i istaknutim delom, ali u zbunjeno doba. 26 A posle šezdeset i dve sedmice pomazanik će biti odsečen i ništa mu neće ostati.

    Znaci jednostavno:

    * od kad izadje RIJEC, znaci od najave da se treba obnoviti Jerusalim treba proci 7 sedmica do pomazanika - znaci tada dolazi pomazanik

    * zatim 62 sedmice se obnavlja Jerusalim

    * Poslije 62 sedmice pomazanik je odsjecen
    Ovdje vam fali da nam rastumačite istorijski ili futuristički šta ovi događaji i sedmice znače. Kad ko dolazi, koja je početna tačka, koliko će da živi taj pomazanik itd itd itd. Ipak, da bi smo uvidjeli da smo mi u zabludi, treba mi alternativa za moja uvjerenja.

    Evo još jednom za ostale što ovo prate.
    Sad ću da idem na ruku Eliezeru i Tako-je sa stihovima, i da im njihovim stihovima pokažem da griješe, i time završavamo tu polemiku.

    9:25 Zato treba da znaš i da razumeš: Od časa kad izađe reč da se obnovi i izgradi Jerusalim do pomazanika vođe biće sedam sedmica, a šezdeset i dve sedmice on[grad Jerusalim] će se obnavljati i on biće izgrađen sa četvrtastom površinom i istaknutim delom, ali u zbunjeno doba. 26 A posle šezdeset i dve sedmice pomazanik će biti odsečen i ništa mu neće ostati.

    Mora da je ovo iz nekog „talmudskog“ tanaha prevod, ajde tako da ga nazovem.
    Prvo, problem je sa znakovima interpunkcije koji tada nijesu postojali čini mi se. Ali dobro, idemo dalje.
    Vi ste stavili zarez baš nakon 7 sedmica, kako bi ste izdvojili taj dio od 62 sedmice, a jasno je da taj period povezan, a to vidimo na kraju gdje piše da će pomazanik biti odsječen nakon 62 sedmice. U nekim prevodima nakon 7 sedmica stoji i još 62 sedmice. Dakle, povezano je u svakom slučaju.

    Po ovoj vašoj logici, pomazanik dolazi nakon 7 sedmica od kada izađe riječ da se sagradi Jerusalim. A onda će 62 sedmice da se gradi Jerusalim. A onda će nakon 62 sedmice pomazanik biti ubijen.
    E sad treba da objasnite, da li je ovih 7 sedmica u okviru 62 sedmice, ili se na 7 dodaje 62. Takođe, pomazanik dolazi nakon 7 sedmica, a po ovome što pišete trebalo bi da živi još 62 sedmice iliukupno 62 sedmice pa da bude ubijen.
    Da nemamo ni jedan drugi stih iz Danila 9 vidjeli bi da je ovo smiješno i da pokušavate da opravdate ono što se ne može opravdati, a još nam ne dajete alternativu.

    Evo vaše logike još jednom:

    Posljednja zapovest koja se odnosi na obnovu Jerusalima izdata je za vrijeme cara Artakserksa Longimana 457. godine prije nove ere. Citati iz Knjige Jezdrine, iz 7. poglavlja, još više razjašnjavaju ovaj događaj. Dakle znamo kad je izašla riječ, ne bih da se ponavljam. Ta godina, 457 godina prije nove ere, je početna tačka, jer je tada izašla riječ.
    Od ove riječi za obnovu Jerusalima pa nakon 7 doslovnih sedmica nije došao nikakav pomazanik. Takođe, nemamo ni jedan izvještaj da je obnova grada trajala 62 sedmice. Takođe, nemamo nikakav izvještaj da je nakon takve obnove, nakon 62 sedmice, ubijen bilo kakav pomazanik. Bez obzira da li računate sedmice kao doslovne sedmice ili ih pretvarate u godine, ništa od ovoga nema smisla.
    Takođe, ako uzmeze bukvalne sedmice, po vašoj logici pomazanik će živjeti isto koliko će trajati obnova Jerusalima. Ako uzmemo doslovnu cifru od 62 sedmice, to znači da je to nešto više od godinu dana, što je u oba slučaja, i gradnje grada i života pomazanika, besmisleno niti se može podržati drugim stihovima iz tanaha.
    A ako sedmice pretvorimo u godine onda je još veći problem, naročito što taj vaš pomazanik treba baš dugo da živi. U svim slučajevima, ovo su vaše besmislene tvrdnje.

    Međutim, ove tvrdenje su još besmislenije samo kada se vratimo koji citat unazad, gdje se daje prorčanstvo o 70 sedmica za Jevreje.
    Sedamdeset je sedmica određeno tvom narodu i tvom svetom gradu da se okonča prestup, da se učini kraj grehu, da se očisti krivica, da se uvede večna pravednost, da se stavi pečat na viziju i na proročanstva i da se pomaže Sveti nad svetima.

    Po vašoj logici sve ovo je trebalo da se desi u okviru godinu i po dana, ako sedmice uzimamo doslovno, a od kada izađe riječ da se sagradi Jerusalim, jer je jasno da je to početna tačka. A ako ne uzmemo sedmice doslovno nego pretvorimo ih u dan za godinu (kao što mi radimo), onda je vaš koncept u totalnom raspadu i neodrživ je, jer se u tom periodu od nešto manje od 500 godina upravo desilo sve ovo što prorčanstva kažu.

    Šta sam htio da kažem svime ovim. Vama je bitno da pronađete neku manu i da napadnete tumačenja za koja mi tvrdimo da su ispunjena U GODINU, baš kako piše, a da istovremeno ne nudite odgovor na ta proročanstva.
    Čitao sam ja talmudska objašnjenja Danila. Kad kažem talmudska, mislim na razne jevrejske organizacije i sajtove i ovo što nam vi pokazujete. Ja vjerujem da je to i vama smiješno i neozbiljno, ali je problem što se ne možete otkačiti od tih vjerovanja.

    Zamislite koliko ide taj vaš prkos, da posle svega ne prihvatate objašnjenja iz Danila 9 koja su DOSLOVNO ispunjena, 100 odsto tačno u vrijeme baš kako piše, i još se sva ta objašnjenja i pročanstva uklapaju u sva druga prorčanstva koja su data u Tanahu a tiču se Mesije.
    Dakle, sve je do tačke ispunjeno vezano za Isusa, ali vama to nije dovoljno, nego dajete ovdje neko objašnjenje o 7 i 62, pa se ubiste da nam objasnite da je 7 ono, a 62 ovo, a na kraju ne dajete nikakvo rješenje, na koga se to odnosi, gdje je to, da li se to ispunjava, da li se to možda još čeka, pa da objasnite tačku po tačku (od kada izađe riječ za Jerusalim, pa ko daje tu riječ, pa koja je to godina, pa ko je taj pomazanik, pa kad je došao ili kad treba da dođe, pa ovo, pa ono, pa povezati bašp sve kako piše). Za razliku od vas mi sto povezali. I ne samo to, nego se SVE uklapa u GODINU. I ne samo to, nego se sve uklapa u ostala prorčanstva o Mesiji iz Tanaha.

    Evo uzmimo da čak ja ovdje pojma nemam, ali makar je moje objašnjenje Danila mnogo razmnije u odnosu na vaše. Mene bi sramota bilo da insistiram na takvim stvarima. Makar bi ćutao.

    Ja znam da nerazum može da ide u beskonačnost, pa da se tvrdi da je sve to stvar budućnosti, da će riječ za gradnju Jerusalima biti u budćnosti, pa ovo, pa ono, ali šta da radimo sa ostalim citatima, cijelom knjigom Danila, cijelim tanahom, kako sve ostalo ukopiti u taj futuristički scenario itd. Dakle, lako je izvući nešto iz konteksta, pa tvrditi nije 7, nije 62, ali treba to ukopiti, treba uporediti. Za razliku od vas mi smo to uradili i sve se lijepo uklapa.
    Moguće da je naš razum problematičan, da imamo poblema sa logikom, da smo zaslijepljeni... Moguće. Ali sa svojom sadašnjom sviješću, razumom i voljom za istinu, nezavisno od nasleđa, ja smatram da su tumačenja Danila koja su data na sajtu IRI validna, prolaze filtere istorije, gramatike, egzegeze itd itd itd.

    Ne vrijeđam, ne omalovažavam, nego možda ponekad pišem slobodnije. Ali onoga trenutka kad dobijem alternativu, kada mi neko objasni:
    - da to što se nakon 7 sedmica (49 godina) od kada je zaista izašla riječ obnovio Jerusalim.
    - da to što je nakon 7+62 (483 godine) došao Mesija, Isus Hrist.
    - i što je baš u polovini sedmice (27 godine nove ere) ubijen ili odsječen,

    Dakle, kada mi neko objasni da je sve ovo neka fikcija, fatamorgana, slučajnost, da je tu neka greška u gramatici, da je riječ "on" na pogrešnom mjestu, da sve to nema veze sa mozgom itd, ja ću se zaista predati i prihvatiti to novo učenje na koje još nijesam naišao. I to vrlo rado ću ga prihvatiti, jer ja živim za istinu.
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3710
    Registration date : 2008-11-01

    ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...  - Page 4 Empty Re: ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...

    Komentar  PavleS 26/10/2013, 16:57

    U svom "rasuđivanju" Jevreji su slični Raselovim svjedocima. Kad ih dotjeraš uza zid, onda kao zlo govedo jure u krajnosti ne bi li negdje opet provalili i nastavili svoju priču. Nije slučajno apostol Pavle na jednom mjestu nazvao svoju religiju (judaizam) u pređašnjem neobraćenom stanju "nevjerstvom" iako su oni navodno bili (u svojim očima) "čuvari Zakona".
    Pri prvom ozbiljnijem susretu sa jevrejskim shvatanjiima, bio sam veoma iznenađen kad sam shvatio da su Jevreji najveći spameri Božje Riječi, mnogo veći od katolika ili pripadnika neke nazovi hrišćanske crkve. Dok poslednji nastoje da brane svoje dogme na tradiciji izvan Biblije, Jevreji to čine na nacionalističkoj osnovi izvrćući smisao Božjih objava do granica fantastike.
    Neobraćen čovjek je oruđe na zlo, ali vjerovatno su bez premca u tome neobraćeni Jevreji. Osnovna poslepotopna podjela naroda na Semite, Jafetovce i Hamite ima veze s time, jer ovi prvi su, genetski i intelektualno, nadmoćniji, ili se makar tako osjećaju, slično kao što je Hitler imao ideje o nadmoćnoj arijevskoj rasi (što je u određenim aspektima tačno, ako poredimo nordide sa hamitima, ciganima i sl.). Tako su Jevreji tradicionalno skloni omalovažavanju "ostalih naroda" (Goyim), i posebno ih pogađa da je njihov Bog dao svjetlost nekom "tuđem" narodu, a sa njima "prekinuo komunikaciju". Začaureni u tripu o vječnom kontinuitetu "čuvara Zakona", oni nipošto ne žele uraditi upravo ono što Bog želi od njih: da se pokaju i ponovo rode. Zato je cijela Isusova služba dočekivana "na nož" i jedva su čekali da mu pronađu neku manu ili razlog za optužbu. I taj fenomen se održava i ponavlja do današnjeg dana. Isti taj duh u donekle modifikovanom obliku ne da ni mesijanskim Jevrejima da se obrate. I onda kao trešnja na torti dolaze likovi poput ovog Eliezera ili Miroljuba Petrovića, koji svojim uticajem ponovo raspiruju i promovišu taj isti stari duh nepokajanja i tjelesne religije, udružen sa opštim kretanjima falsifikovanja države Izrael, pokušajem okupljanja izgubljenih plemena i dispenzacionalističkim tumačenjima biblijskih proročanstava. Samo obraćeni ljudi mogu zaista uvidjeti svu pogubnost ovog lažiranja i kompromisa, koje Bog nikad ne može blagosloviti, ali zato može i hoće Sotona sa svojim demonima.

    Što se tiče učesnika u diskusiji, može se zapaziti da je osoba "Tako je" zatravljeni judaista, neka vrsta mesijanskog Jevreja u pokušaju, dok je stanje Eliezera neuporedivo teže. "Eliezer" je ili dežurni spamer po različitim forumima (po svemu nalik jezuitskom agentu, jer je intelektualno potkovan i upoznat sa svim učenjima na nivou informisanosti) ili zaista Jevrej, čiji je zadatak (ili je sebi postavio to u zadatak) da osporava hrišćane, u svakoj varijanti neobraćen čovjek koji odbija svjetlost na neobičan i nekako surov način... Kako god bilo, dobro bi bilo da obojici dopre do mozga da je svaki obraćeni čovjek, makar koliko neznatan bio, bolji poznavalac Biblije od njih, kao što je apostol Pavle bio "van dometa" judaista koji su ga ganjali. To su dva odvojena svijeta - jedina stvarna podjela među ljudima na ovoj planeti. Oko svih ostalih podjela potpuno se bezvrijedno prepirati i boriti.
    avatar
    szabatka


    Broj komentara : 25
    Registration date : 2013-08-03

    ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...  - Page 4 Empty Re: ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...

    Komentar  szabatka 26/10/2013, 18:42

    Da presecemo konacno
    Eliezer i Tako-je dokle vise da se vrti jedna ista stvar ? Tacka vamo zarez tamo. Ajde i da uzmemo u obzir da mesija dolazi posle sedam sedmica i da je obnova 62 sedmice. Pa ajde onda napisite konacno od kad se racunaju sedmice, ko je mesija ili bolje receno ko su mesije, prvi drugi ili koliko ih vec ima, sta se desilo u poslednjoj sedmici ? Dok to ne napisete jedini koji je nudi objasnjenje je ZV i dotle njegovo i vazi jer vaseg ni nema. Tako da napisite i slozite sve ili ne cepkajte sto je napisano. Vec sam se i zacudio sto Vam se uopste i odgovara...

    Slazem se da ova tema ima puno razlicitih objasnjenja i da ce tesko neko ko Danila cita na hebrejskom tumaciti kao hriscani, ali kod jevreja cesto pominje da je mesija Kir, evo i zasto:
    Proročanstvo iz Isaije 44:24,27,28; 45:1-4

    "Ovako kaže Jehova, Otkupitelj tvoj, onaj koji te oblikovao od utrobe majčine: “Ja, Jehova, činim sve, sam nebesa razapinjem, zemlju rasprostirem. Pomaže li mi tko u tome? Ja govorim bezdanu vodenom: ‘Presuši! Isušit ću sve rijeke tvoje.’ Ja govorim o Kiru: ‘On je pastir moj i izvršit će sve što želim’, izvršit će ono što sam rekao o Jeruzalemu: ‘Opet će se izgraditi’, i o hramu: ‘Položit će se temelji njegovi.’” Ja, Jehova, ovako kažem pomazaniku svojemu Kiru, kojega sam uzeo za desnicu, da pokorim pred njim narode i oslabim kraljeve, da otvorim pred njim vrata dvokrilna, da vrata gradska ne budu zatvorena: “Ja ću ići pred tobom i poravnat ću uzvisine. Razbit ću vrata bakrena, slomit ću zasune željezne. Dat ću ti blaga što u tami i na skrovitim mjestima leže, da bi znao da sam ja Jehova, onaj koji te po imenu zove, Bog Izraelov. Radi sluge svojega Jakova, radi Izraela, izabranika svojega, pozvao sam te po imenu tvojemu. Časno sam ti ime dao, iako me nisi poznavao."

    Ali da li uopste to moze da su uklopi u ceo koncept ? Tesko za sada

    Rood ovde pominje da se sve odigralo tacno u dan. Jedno od zanimljivih hriscanskih obajsnjenja




    Pitanje za ZV:
    Ko kaze da je obnova trajala tacno 49 godina ? Dobro bi bilo da se vidi izvor
    Ne vezano za ovo: Koji se hram gradio 46 godina sto  pominju Isusu ?

    Tako-je (citat):Sto se tice Pavla iz Tarsa i njegovog ucenja drugih naroda, to je jasno, znaci drugi narodi ne moraju drzati sve stvari zapisane u Zakonu[Tori], nego samo koje se ticu njihovog licnog prakticnog zivota bez ikakvih znakova, znaci bez obrezanja, Shabata, i Bozjih praznika.
    Dok Jevreji i oni iz drugih naroda koji hoce da budu Jevreji se drze svega, i tu je tacka na tu temu.
    Pohvala za ovo, retko ko to primeti
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3710
    Registration date : 2008-11-01

    ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...  - Page 4 Empty Re: ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...

    Komentar  PavleS 26/10/2013, 18:50

    szabatka (citat):Slazem se da ova tema ima puno razlicitih objasnjenja i da ce tesko neko ko Danila cita na hebrejskom tumaciti kao hriscani, ali kod jevreja cesto pominje da je mesija Kir, evo i zasto:
    Proročanstvo iz Isaije 44:24,27,28; 45:1-4
    Taj podatak samo govori koliko ne razumiju Božju Riječ.

    Tako-je (citat):Sto se tice Pavla iz Tarsa i njegovog ucenja drugih naroda, to je jasno, znaci drugi narodi ne moraju drzati sve stvari zapisane u Zakonu[Tori], nego samo koje se ticu njihovog licnog prakticnog zivota bez ikakvih znakova, znaci bez obrezanja, Shabata, i Bozjih praznika.
    Dok Jevreji i oni iz drugih naroda koji hoce da budu Jevreji se drze svega, i tu je tacka na tu temu.

    Pohvala za ovo, retko ko to primeti
    Skroz pogrešna primjedba.
    avatar
    Zdravko Vučinić


    Broj komentara : 485
    Registration date : 2013-10-03

    ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...  - Page 4 Empty Re: ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...

    Komentar  Zdravko Vučinić 26/10/2013, 20:19

    PavleS (citat):U svom "rasuđivanju" Jevreji su slični Raselovim svjedocima. Kad ih dotjeraš uza zid, onda kao zlo govedo jure u krajnosti ne bi li negdje opet provalili i nastavili svoju priču. Nije slučajno apostol Pavle na jednom mjestu nazvao svoju religiju (judaizam) u pređašnjem neobraćenom stanju "nevjerstvom" iako su oni navodno bili (u svojim očima) "čuvari Zakona".

    Što se tiče učesnika u diskusiji, može se zapaziti da je osoba "Tako je" zatravljeni judaista, neka vrsta mesijanskog Jevreja u pokušaju, dok je stanje Eliezera neuporedivo teže. "Eliezer" je ili dežurni spamer po različitim forumima (po svemu nalik jezuitskom agentu, jer je intelektualno potkovan i upoznat sa svim učenjima na nivou informisanosti) ili zaista Jevrej, čiji je zadatak (ili je sebi postavio to u zadatak) da osporava hrišćane, u svakoj varijanti neobraćen čovjek koji odbija svjetlost na neobičan i nekako surov način... Kako god bilo, dobro bi bilo da obojici dopre do mozga da je svaki obraćeni čovjek, makar koliko neznatan bio, bolji poznavalac Biblije od njih, kao što je apostol Pavle bio "van dometa" judaista koji su ga ganjali. To su dva odvojena svijeta - jedina stvarna podjela među ljudima na ovoj planeti. Oko svih ostalih podjela potpuno se bezvrijedno prepirati i boriti.
    I još da dodam nešto, pa neka provjere ovi što ih to zanima.

    "Nek kosti prstiju i kosti ruku istrunu i raspadnu se kod onoga koji okreće stranice knjige proroka Daniela, u želji da razumje vrijeme u stihovima 9,24-27 i nek nestana spomena na njega sa lica zemlje zauvijek." (Talmudic Low, p. 978, Section 2, Line 20).

    Ovo sam slučajno pronašao na netu maloprije, nijesam se detaljno time bavio, pa neka neko provjeri je li ovo tako. Mislim da ste se ovim bavili nedavno ovdje.

    Ali sam na isto mjesto pronašao još nešto, i takođe nijesam ulazio u analize. Evo ovi što se nazivaju Jevreji neka ovo pogledaju i vide šta im se ovdje govori i je li to tako. Ja znam mnogo sličnih stvari i mesijanskih proročanstava iz SZ koji se ispunjavaju samo na Isusa Hrista. Eto ovim članovima zadatak. Mada znajući ove naše forumaše "Jevreje" vjerovatno će kazati da se odnosi na Martina Lutera Kinga ili na Mik Džegera kada je počeo da pjeva. Šalim se malo, ali šta da se radi.

    "Žezlo se neće odmaći od Jude, ni zapovjednička palica od njegovih nogu, dok ne dođe ONAJ kome to pripada, i njemu će se pokoravati narodi (Postanak 49,10).


    Riječ koja se ovdje koristi za žezlo označava "plemenski štap" ili plemenski identitet. Svako od 12 plemena Izraela imalo je svoj "štap" na kojem je bilo upisano njegovo ime. U vrijeme Vavilonskog ropstva Jevreji su ostali bez nacionalnog suvereniteta, ali čak i tih 70 godina u izgnanstvu imali su svoje zakonodavce i sudije tako da Juda tada još nije izgubio svoj "plemenski štap" odnosno žezlo.

    U dijelu rečenice "ONAJ kome to pripada" kažu da se koristi Šiloh, starija hebrejska riječ koja označava Mesiju..

    Po ovome proročanstvu je jasno da se Mesija mora pojaviti prije nego:

    - Juda izgubi svoju vlast i identitet
    - Jevreji izgube zakonodavnu moć

    Sve ovo je jasno, ali ovaj istorijski dio nijesam provjeravao, pa eto neka vide ovi naši članovi ako ih zanima.

    Kada se to dogodilo?

    Već za vremena Iroda Velikog (rođen oko 73. pr.Hr, umro 4. pr.Hr.) počelo je oduzimanje žezla od Jude, budući da je Irod bio prvi jevrejski vladar koji nije bio jevrejski krvi. 47. god. pr. Hr. dao je pobiti pobunjenike i time prekršio pravilo da samo Sanhedrin (Sinedr.) može izricati smrtne presude. No tek je nakon smjenjivanja Irodovog sina i nasljednika Arhelaja oko 11. godine nove ere Sanhendrin izgubio gotovu svu zakonsku moć. Talmud komentariše:

    "Jao nama, jer je žezlo uklonjeno od Jude, a Mesija se još nije pojavio! (Talmud, Bab., Sanhendrin, poglav. 4 fol 37. recto)

    A upravo je tada Isus već bio rođen, štaviše i propovjedao u Hramu, sa 12 godina.

    Evo može neko da se pozabavi ovim istorijskim dijelom, a u Biblijski citat neka ne ulaze jer mogu mislit šta sve mogu da kažu i izvrnu. Ne zamjerajte ljudi, ali moramo malo da se šalimo.
    avatar
    Tako-je


    Broj komentara : 98
    Registration date : 2013-10-09

    ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...  - Page 4 Empty Re: ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...

    Komentar  Tako-je 27/10/2013, 00:37

    Uskoro ce biti mozda prevod jednog predavanja na temu Danila 9

    Danilo 9
    25 Zato treba da znaš i da razumeš: Od časa kad izađe reč da se obnovi i izgradi Jerusalim do pomazanika vođe biće sedam sedmica, a šezdeset i dve sedmice on[grad Jerusalim] će se obnavljati i on biće izgrađen sa četvrtastom površinom i istaknutim delom, ali u zbunjeno doba. 26 A posle šezdeset i dve sedmice pomazanik će biti odsečen i ništa mu neće ostati.

    Znaci ovo sto sam preveo je bukvalan prevod sa hebrejskog jezika, da ne moze biti bukvalniji, sami uzmite hebrejski pa cete vidjeti, a ako vam se ne svidja, onda evo prevod koji je na nasim prostorima najprihvaceniiji, znaci od Djure Danicica/Karadzica:

    Danilo 9
    25. Zato znaj i razumij: otkad izide riječ da se Jerusalim opet sazida do pomazanika vojvode biće sedam nedjelja, i šezdeset i dvije nedjelje da se opet pograde ulice i zidovi, i to u teško vrijeme

    Znaci ko god ovo tumaci tumacice ovako:

    * od kad izadje RIJEC, znaci od najave da se treba obnoviti Jerusalim treba proci 7 sedmica do pomazanika - znaci tada dolazi pomazanik

    * zatim 62 sedmice se obnavlja Jerusalim

    * Poslije 62 sedmice pomazanik je odsjecen

    A sad sto vi previse citate EGW i Valtera Fajta sta vam ja mogu, meni je Pismo autoritet, druge knjige sto se tice teologije ne citam, niti cu citati Smile

    A ovaj Pavle koliko je zastranio vraca se sve do prvih Semita i kazuje da oni od pocetka glume nadmocne, a sam Bog je vodio situaciju i odabrao potomke Sema, blagoslovio poslije Avrama, i rekao ko tvoje potomstvo blagosilja bice blagoslovljen, a ko proklinje bice proklet, i od Avrama, znaci njih odabrao kao svoj narod da bude carsko svestenstvo, i tu je kraj price za razumnoga

    Pavle: Tako su Jevreji tradicionalno skloni omalovažavanju "ostalih naroda" (Goyim)

    Nisi citao i proucavao Toru da progledas, pa ne razumijes o cemu se radi i kako stoje stvari, ali evo posto je sam Isus bio cisti Jevrejin, znaci obrezan, drzao Shabat, zatim sve druge praznike iz Tore, nosio rese na odjeci i ogrtacu, imao bradu itd, zivio potpuno po Tori, pa da cujemo sta on sam kaze i sa kime poredi ljude iz drugih naroda:

    Matej 15
    22 A jedna Hananka iz tog kraja izađe i povika: „Smiluj mi se, gospodaru, sine Davidov! Kćer mi je opseo demon i ona se strašno muči.” 23 Isus joj ništa ne odgovori pa mu njegovi učenici priđoše i počeše da ga mole: „Otpusti je jer neprestano viče za nama.” 24 A on im odgovori: „Ja sam poslan samo izgubljenim ovcama doma Izraelovog.” 25 Tada žena priđe Isusu i pokloni se, govoreći: „Gospodaru, pomozi mi!” 26 „Nije pravo”, reče joj on, „da se od dece uzme hleb i baci psima.” 27 „Da, gospodaru”, reče ona, „ali i psi jedu mrvice koje padnu sa stola njihovih gospodara.”

    Marko 7
    27 Ali on joj je rekao: „Pusti da se prvo nasite deca, jer nije u redu da se od dece uzme hleb i da se baci psima.” 28 A ona mu reče: „Da, gospodine, ali i psi ispod stola jedu od dečjih mrvica.”

    Pametan je razumio i kraj price bounce


    Tako-je: komentar modifikovan dana: 27/10/2013, 09:43; prepravljeno ukupno 1 puta
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3710
    Registration date : 2008-11-01

    ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...  - Page 4 Empty Re: ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...

    Komentar  PavleS 27/10/2013, 08:15

    Uskoro ce biti mozda prevod jednog predavanja na temu Danila 9.
    Okačićeš to na ovaj forum da se edukujemo malo.
    avatar
    Zdravko Vučinić


    Broj komentara : 485
    Registration date : 2013-10-03

    ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...  - Page 4 Empty Re: ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...

    Komentar  Zdravko Vučinić 27/10/2013, 09:04

    Znaci ko god ovo tumaci tumacice ovako:

    * od kad izadje RIJEC, znaci od najave da se treba obnoviti Jerusalim treba proci 7 sedmica do pomazanika - znaci tada dolazi pomazanik

    * zatim 62 sedmice se obnavlja Jerusalim

    * Poslije 62 sedmice pomazanik je odsjecen

    Samo nam protumači ovo, istorijski ili futuristički i ne znam kako, da ne moramo čitati Fajta i Vajt. Imaš tamo nedje prethodno moj post i pitanja i koliko je šuplja ova teorija, pa čekamo da nam rastumačite. Treba mi alternativa za moj stav. Ne mogu da odbacim svoj stav da se sve ispunilo DOSLOVNO, ako mi ne daš alternativu. Zato ispadate smiješni, jer nam ne dajete alternativu. Naravno, tu ne brojim kvazitumačenja koja se mogu pronaći na netu jer to ne vjeruju ni autori tih tumačenja.
    Mi ovdje makar imamo stav, koji se igrom slučaja ili ne DOSLOVNO ispunio kako prorčanstva kažu, a vi imate - gdje stoji zarez, šta može neka riječ da znači a šta ne, da odsječen ne mora biti ubijen i ne znam šta sve ne pišete.
    Sreća je što nijeste ovdje sa punim imenom i prezimenom jer bi ste se osramotili šta sve vjerujete i pišete.
    Znaš zašto nijeste pobrisani za sada, bez obzira šta sve pišete i koliko ste napadni? Zato što istina najbolje svijetli kad neko daje ovakve kontrastavove kao vi. Što više ovakvih stvari ističete istina će sve više da svijetli.
    Tako je i sa Miroljubom nešto slično. Što više priča da će se npr. žrtve ponovo prinositi, sve više istina svijetli i njegov koncept se ogoljava. Tako da samo nastavite.

    avatar
    Tako-je


    Broj komentara : 98
    Registration date : 2013-10-09

    ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...  - Page 4 Empty Re: ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...

    Komentar  Tako-je 27/10/2013, 10:14

    Grijesis prijatelju,

    sto se mene tice, ja sam nezavisni istrazivac Pisma, i mislim da svi to trebamo da budemo, a ne ko vi sto samo citate Jelenu Vajt i Valera Fajta, znaci naucili ste njihove knjige napamet i samo ponavljate sta oni pricaju.

    Sto se tice uopsteno zadnjeg dijela Danila 9, bitno je da idemo od prorocanstva, znaci da nam je prorocanstvo polazna tacka i to bas onako kako prorocanstvo govori, a ne da pakujemo stvari izvrtanjem, zato ja idem polako i istrazujem, pa cemo vidjeti kako ce se kockice poklopiti.

    Tako da ono sto sam sigurno dokazao i svako razuman to moze skontati jeste da taj pomazanik nema veze sa prouzrokovanjem prestanka zrtvovanja i svakidasnjeg prinosa, nego jedino i jedino vodja koji pustosi, jer on sklapa savez nadmocnosti sa narodima koje je pokorio i unistavanjem svetilista uzrokuje prestanak zrtvovanja i svakidasnjeg prinosa.
    Danilo
    9:26 ...A grad i svetilište razoriće narod jednog vođe koji dolazi. I kraj tome biće s bujicom uništenja. I do kraja rata ono što je određeno je pustošenje. 27 I on će tokom jedne sedmice sklopiti savez nadmoćnosti sa mnogima, a u polovini te sedmice prouzrokovaće prestanak žrtvovanja i redovnog[svakidašnjeg] prinosa. I na krilima užasa, koja pustoše, i do kraja i ono što je određeno, izlivaće se dalje na onu pustoš.”


    A dokaz za to da vodja koji pustosi uzrokuje prestanak svakidasnjeg prinosa, jer razara svetiliste i grad je i u Danilu - glava 11.

    Predlazem da je svi procitate polako cijelu glavu da bi shvatili, a npr zanimljiv dio koji bi izdvojio je Danilo 11:31.

    Jos da kazem za ostale ljude koji prate forum, znaci u najprihvacenijem prevodu, prevodu sa autoritetom na nasim prostorima [Danicic/Karadzic], kod Danila 9:27 ima naznaka sa strane koja nas bas upucuje na Danila 11:31.

    A evo i prevoda sa hebrejskog jezika za Danila 11:31.

    Danilo
    11:31 I naoružane vojske uz njega će stajati, i urušiće svetilište, tvrđavu, i ukloniće neprekidnu[svakidašnju] žrtvu. I postaviće gadost koja pustoši.

    A vi momci sa istrazivackog instituta opustite se, i hajde da budemo realni i istrazujemo Pismo polako.

    Pozdrav.
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3710
    Registration date : 2008-11-01

    ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...  - Page 4 Empty Re: ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...

    Komentar  PavleS 27/10/2013, 11:57

    ...sto se mene tice, ja sam nezavisni istrazivac Pisma...
    Da te učlanimo u IRI i opismenimo?

    A dokaz za to da vodja koji pustosi uzrokuje prestanak svakidasnjeg prinosa, jer razara svetiliste i grad je i u Danilu - glava 11.
    Našlo bi se tu štošta da se dokazuje kad bi ti vadio iz konteksta i štelovao kako ti se sviđa.
    Ovdje, kako god ti preveo, riječ je o ukidanju "svakidašnje žrtve" (tamida) i kad okupimo druge tekstove koji govore o tom predmetu, sasvim je jasno da to radi bezbožna sila "malog roga". I to nema veze sa Pomazanikom iz Danila 9:27 koji svojom Žrtvom ukida obredne žrtve i prinose.
    Nakon Isusove žrtve, nevjerni Jevreji su mogli nastaviti još neko vrijeme sa hramskom službom, ali ona nije imala nikakvog značaja u Božjim očima, kao što recimo nemaju značaja različiti sveštenički obredi koji se vrše u kvazi hrišćanskim crkvama. Zapravo lažirana posrednička služba (misa) pomračila je stvarnu službu Mesije Prvosveštenika u nebeskom Hramu, što je jednako gnusobi pustošnoj. Dopuštenjem razorenja Hrama 70. godine n.e., Bog je samo pokazao dodatnu milost prema Jevrejima (kao pojedincima) da bi prestali sa idolatrijom, ali eto i Zapadni zid je dovoljan da to uporno čine, čemu smo, na žalost, i dan danas svjedoci.
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3710
    Registration date : 2008-11-01

    ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...  - Page 4 Empty Re: ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...

    Komentar  PavleS 27/10/2013, 19:14

    szabatka (citat):Ko kaze da je obnova trajala tacno 49 godina? Dobro bi bilo da se vidi izvor.
    Nevezano za ovo: Koji se hram gradio 46 godina sto pominju Isusu?
    Evo prvo odgovor vezano za primjedbu Jevreja na Isusove proročke riječi o hramu svog tijela, što je zabilježeno u jevanđelju po Jovanu 2:18-22.
    Hram u kojemu su se tada nalazili sudionici ovog događaja je drugi hram, obnovljen posle povratka Jevreja iz vavilonskog ropstva. Međutim, Irod Veliki se obavezao da će renovirati hram. Rekonstrukcija je počela 18-e godine njegove vladavine ili 16 godina prije rođenja Isusa Hrista. Glavnica posla završena je za 9 i po godina, dok je kompletna obnova trajala sve do vremena Agripe. Nije teško izračunati da je to upravo 46 godina u vrijeme kad su Jevreji uputili Isusu ovu zamjerku, jer On je tada imao 30 godina. Ovo je još jedan dokaz u nizu koliko su izvještaji apostola tačni.

    Što se tiče obnove Jerusalima, ona je počela nakon dozvole (dekreta) koju je Artakserks Longiman dao svom peharniku Ezri. Obnova Jerusalima bila je u vrijeme Nemije i Ezre i (kažu) trajala 49 godina. S druge strane, ovih 49 godina takođe mogu imati veze sa jubilarnom godinom (49+1), nego to još nijesmo detaljno istraživali.
    avatar
    Zdravko Vučinić


    Broj komentara : 485
    Registration date : 2013-10-03

    ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...  - Page 4 Empty Re: ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...

    Komentar  Zdravko Vučinić 28/10/2013, 16:12

    Komentar na moje kvalifikacije upućene Eliezeru i Tako-je

    "Toliko ste napadni, bezobrazni i glupi da se sa vama ne može pričati više."
    To što sam rekao je nakon što ste zaista prešli sve granice, gdje bi ste bili pobrisani sa svakog normalnog foruma.
    Meni ne smeta suprotan stav, jer ti sam sebi daješ autogolove ako pričaš nešto što nije istina, ali ima momenata kad se uhvatite za nešto što se iz aviona vidi da je jedna vrsta "silovanja" teksta, i time skrećete pažnju sa glavnih stvari itd, i sve to djeluje nedobronamjerno. To je problem, a ne suprotan stav.
    Na primjer, kažeš da odsječen ne mora biti ubijen. Pa to je ubijanje u mozak nakon sve naše priče ovdje, nakon svih ispunjenih proročanstava i nakon istog tog teksta gdje se kaže da "mu ništa neće ostati" itd itd, što asocira na smrt.
    Ne moramo se vraćat na ove riječi, ali poenta je da hoćete da sve dovedete u sumnju, baš sve.
    U redu, dovodite vi u sumnju, ali moraš da prestaneš da budeš napadan u tom smislu, jer ne možemo imati toleranciju do neba, jer svrha ovog foruma nije to. Svrha foruma je da iznesemo istinu za koju mi mislimoda je istina, a vi da pitate ili dovedete u pitanje tu našu istinu ali na način da nikad ne zaboraviš da si gost i da ne treba pretjerivati u nečemu.
    Rekao si što si imao, ali ne ubijaj. Trudimo se ovdje da vam objasnimo naše viđenje, imamo stav, imamo istorijske činjenice i mali milion drugih sličnih ispunjenih proročanstava, a ti me na kraju sa time ubijaš šta bi mogla da znači riječ odsječen. I slične stvari. To se zove ubijanje u mozak.
    I još ne daješ alternativu. Daj mi makar alternativu, ili možda čitav život sklapaš kockice.

    A što se konkretno tiče mojih riječi "napadni, bezobrazan i glupi". Jesi napadan, preko granice, a kad si napadan na taj način onda si i bezobrazan, ili bolje rečeno, tako se ponašaš. Što se tiče riječi glup, to je moje viđenje stvari. I ti možeš da misliš isto za mene. Kad neko ne vidi neke stvari koje su stvar zdravog razuma, onda nema šta drugo nego da je glup ili, što bi Miško rekao, demonizovan. Ili jesi sve što sam ja rekao ili možda nijesi, ali tako djeluješ i ponašaš se tako.

    Ne vidim da su moje riječi toliko jake i strašne. Isus je fariseje nazivao licemjerima itd, Jovan Krstitelj je slične ili teže riječi izgovarao (čini mi se zmijski porodi itd).
    Dakle, prava riječ u pravo vrijeme nije uvreda. Uvreda bi bilo da sam ti rekao da si šljam, da si govedo i tako slično (ne upotrebljavam to inače).
    Moje te riječi su plod vašeg ponašanja, a i te riječi su umjerene kakve su možda mogle biti

    Zato ubuduće iznosite stavove, ali ne ubijajte u mozak jer neću dozvoliti, i svaki post koji bude da nam solite pamet biće obrisan. Tolerantni smo, ali postoje granice.
    avatar
    Zdravko Vučinić


    Broj komentara : 485
    Registration date : 2013-10-03

    ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...  - Page 4 Empty Re: ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...

    Komentar  Zdravko Vučinić 28/10/2013, 17:35

    Tako je

    ZV kaze nama[ove tri tacke ukljucuju nezasluzene pogrde izraze vrijedjanja]:
    ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...  - Page 4 Humor-brvno

    A mi njemu:
    7:3 Zašto gledaš trun u oku svoga brata, a ne primećuješ gredu u svome oku? 4 Kako možeš da kažeš svome bratu: ‘Daj da ti izvadim trun iz oka’, kad je u tvom oku greda? 5 Licemeru! Prvo izvadi gredu iz svoga oka pa ćeš tek onda dobro videti kako da izvadiš trun iz oka svoga brata.
    Pobrkali ste nešto. Ovaj citat koji navodiš bi se mogao primijeniti kada bi ja za tebe rekao da loš karakter, da si licemjer, da si lažov, da zavidan i slično, a da istovremeno ja gajim neke slične stvari. Pa čak i da ja ne gajim te stvari, smatram da ne bih imao pravo da tako nešto prigovaram bilo kome javno, osim možda lice u lice kada možeš čovjeku ukazati na neke stvari ako misliš da treba.
    A što se tiče kvalifikacijua glup ili napadan, naveo sam gore šta to znači. To je moje viđenje vašeg stanja ispoljavanja stvari. Dakle, to nije domen unutrašnjosti, čistoće ili nečistoće srce, nego spoljašnjeg ponašanja koje može nekome da smeta ili ne smeta.
    Naravno da je neko glup ako misli da je možda slučajno ili namješteno ili fatamgorana ili neka greška u gramatici to što se na desetine proročanstava ispunilo na Isusu iz Nazareta. Ili možda nije glup, kao što sam rekao, nego djeluje tako, a možda jeste, kako bi Miško rekao, demonizovan.

    PS: Bila je neka tehnička greška dok sam ti odgovarao, pa je pobrisan dio posta, ali ovo je suština.
    avatar
    Zdravko Vučinić


    Broj komentara : 485
    Registration date : 2013-10-03

    ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...  - Page 4 Empty Re: ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...

    Komentar  Zdravko Vučinić 28/10/2013, 17:49

    Svaki post za koji smatramo da odudara od kulture, vaspitanja i primjernog ponašanja biće pobrisan.
    Tako-je, pazi što pišeš. Bavi se ozbiljnim stvarima.

    Evo baš smo te puno brisali, baš smo ti puno postova pobrisali, i to zato što ne želimo da nam nešto pokvariš. Momak, uozbilji se, pad kad ti je neko nešto pobrisao? Nama ne smetaju kritike ili slično, samo nas nemoj ubijati u mozak. Za tako nešto imaš dosta foruma na prostoru bivše SFRJ. Bavi se temom, ako te uopšte zanima. Mi smo nebitni ovdje kao pojedinci.

    Sponsored content


    ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...  - Page 4 Empty Re: ŠABAT, PROROČANSTVA, BIBLIJSKI KALENDAR...

    Komentar  Sponsored content


      Danas je 29/3/2024, 08:09