BIBLIJSKI FORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BIBLIJSKI FORUM

POZNAVANJE BOGA - NAJVAŽNIJE ZNANJE

Latest topics

» MAČ I CARSTVO MIROLJUBA PETROVIĆA?
BIBLIJSKA PROROČANSTVA - Page 2 Empty27/3/2024, 13:02 by Niko bez Boga

» DOKAZI (OT)PADA ADVENTISTIČKE CRKVE
BIBLIJSKA PROROČANSTVA - Page 2 Empty21/3/2024, 14:14 by PavleS

» HRIŠĆANSKA MUZIKA I PJESME
BIBLIJSKA PROROČANSTVA - Page 2 Empty16/1/2024, 18:28 by Niko bez Boga

» Septuaginta/LXX - doslovni prijevod:
BIBLIJSKA PROROČANSTVA - Page 2 Empty30/10/2023, 13:47 by PavleS

» PITANJA - RELIGIJA
BIBLIJSKA PROROČANSTVA - Page 2 Empty7/10/2023, 09:35 by PavleS

» PAGANIZAM I OKULTNI SIMBOLI I OBIČAJI
BIBLIJSKA PROROČANSTVA - Page 2 Empty21/9/2023, 17:23 by PavleS

» Crkve i manastiri
BIBLIJSKA PROROČANSTVA - Page 2 Empty11/9/2023, 11:23 by NecaPereca

» PSIHOLOGIJA
BIBLIJSKA PROROČANSTVA - Page 2 Empty31/8/2023, 15:24 by Jelena83

» DRZAVA IZRAEL DANAS
BIBLIJSKA PROROČANSTVA - Page 2 Empty25/6/2023, 12:10 by PavleS

March 2024

SunMonTueWedThuFriSat
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Calendar Calendar


+13
Matija Runje
Sionski
SimaS
Enoh
SnezaDjak
xyz_os
Tako-je
Zdravko Vučinić
Eliezer
Nebojša
PavleS
euzebije
beka26
17 posters

    BIBLIJSKA PROROČANSTVA

    avatar
    xyz_os


    Broj komentara : 8
    Registration date : 2010-12-22

    BIBLIJSKA PROROČANSTVA - Page 2 Empty Re: BIBLIJSKA PROROČANSTVA

    Komentar  xyz_os 2/11/2013, 00:11

    Zdravko Vučinić (citat):
    xyz_os (citat):Pošto trenutno čitam knjigu proroka Ezekijela, a vidim da je dosta aktualna tema o proročanstvima, zanima me tumačenje iri-ja, a može i židovsko tumačenje Ezekijela 39. Znači pitanja bi bila tko su osobe spomenute u tekstu, mjesta događaja, vremenski periodi itd...
    Nemoj mi zamjeriti, dajem ti tekst jednog istraživača, da se ne bih ponavljao. Ima i mimo ovog teksta nekih detalja koji se mogu uzeti u bzir, ali to je to otprilike. Moraš imati malo predzanja da bi ti ovaj tekst bio jasan.

    Hristov postmilenijumski povratak


    Hristos se posle hiljadu godina vraća na Zemlju da izvrši poslednji sud nad onima koji su odbacili Njegovu istinu, i vrati ono što je s pravom Njegovo. Tada će carstvo biti obnovljeno i vraćeno svetima. Prorok Sofonija opisuje Gospodnji dolazak u kome učestvuju i svi Njegovi sveti i kako će noge Gospodnje dotaći zemlju da stvore veliku ravnicu (nešto što se nije dogodilo prilikom Drugog dolaska.
    Drevna proročanstva upućena doslovnim Izrailjcima mogla su iz starine da dožive svoje ispunjenje u Izrailju, da su bili poslušni Bogu. Stara zavetna obećanja preneta su na duhovni Izrailj, kada su primili Mesiju. Suština Sofonijinog proročanstva tako se i dalje primenjuje i dostiže svoje konačno ispunjenje u Hristovom povratku posle milenijuma. Novi Jerusalim zatim se spušta sa Neba.
    »I ja Jovan videh grad sveti, Jerusalim nov, gde silazi od Boga s neba, pripravljen kao nevesta ukrašena mužu svome.« (Otkrivenje 21,2)
    Iz novoga grada, iskupljeni će biti svedoci poslednjih događaja, u kojima će biti okončan sukob između Hrista i sotone. Sotona je imao hiljadu godina da razmišlja o posledicama svojih dela i kazni koja ga čeka.

    Vaskrsenje za sud i poslednja bitka: Gog i Magog

    »I kad se svrši hiljadu godina, pustiće se sotona iz tamnice svoje, i izići će da vara narode po sva četiri kraja zemlje, Goga i Magoga, da ih skupi na boj, kojih je bro] kao pesak morski.« (Otkrivenje 20,7.Cool

    Sotona je vezan lancima okolnosti u kojima su zli pomrli prilikom Prvog Hristovog povratka. Zli koji su umrli oživeće tek na kraju hiljadu godina.
    »A ostali mrtvaci ne oživeše, dokle se ne svrši hiljada godina.« (Otkrivenje 20,5)
    Vaskrsenje zlih iz svih vekova oslobađa lance okolnosti koji su vezivali sotonu, i on podstiče vaskrsle milione da u jednom poslednjem pokušaju napadnu sveti grad.
    »I izići će da vara narode po sva četiri kraja zemlje, Goga i Magoga, da ih skupi na boj, kojih je
    broj kao pesak morski.« (Otkrivenje 20,Cool

    U Knjizi proroka Jezekilja 38,2 i 39,6 Gog, car Magoga, opisan je kao neprijatelj Božjeg naroda. On je opisan kao vođa vojske koja će napasti obnovljeni Izrailj (Jezekilj 38,2.14.16-19), ali doživeće svoj kraj. Ovo će se dogoditi »posle mnogo vremena«. (Jezekilj 38,Cool
    A kad dođe Gog na zemlju Izrailjevu, govori Gospod Gospod, onda će se podignuti jarost moja u gnevu mom. I u revnosti svojoj, u ognju gneva svog govoriću: doista, tada će biti drhat veliki u zemlji Izrailjevoj.« (Jezekilj 38,18.19)
    Bog uništava Goga i Izrailj se uopšte ne bori. Nijedna istorijska ličnost još nije poistovećena sa Gogom, i on predstavlja simbol vođe pobune, samog sotonu.
    Bog dozvoljava ovaj poslednji čin pobune sotone i njegove vojske zajedno sa vaskrslim zlima da bi uništio svaku preostalu sumnju u delovanje onih koji su optuživali Boga i Njegov narod. Dobro i zlo stoje jedno nasuprot drugome. Sveti gradu, a zli izvan njega.
    »I videh veliki beo presto, i Onog što seđaše na njemu, od čijeg lica bežaše nebo i zemlja, i mesta im se ne nađe. I videh mrtvace male i velike gde stoje pred Bogom, i knjige se otvoriše; i druga se knjiga otvori, koja je knjiga života; i sud primiše mrtvaci kao što je napisano u knjigama, po delima svojim. I smrt i pakao bačeni biše u jezero ognjeno. I ovo je druga smrt. I ko se ne nađe zapisan u knjizi života, bačen bi u jezero ognjeno.« (Otkrivenje 20,11-15)

    Javi ako ima nešto da ti nije jasno
    Tekst je jako površan i prilično neutemeljen.
    avatar
    Zdravko Vučinić


    Broj komentara : 485
    Registration date : 2013-10-03

    BIBLIJSKA PROROČANSTVA - Page 2 Empty Re: BIBLIJSKA PROROČANSTVA

    Komentar  Zdravko Vučinić 2/11/2013, 01:41

    Ako je tekst neutemeljen, to znači da imaš nešto bolje.

    Razmisli malo o svemu, nemoj da čitaš površno. Neka ti Pavle odgovori opširnije ako želi.

    Navodi se da će „toga dana“ kada Gog dođe na Izrael nastati „veliki potres“ – Božja intervencija. Spominje se i Boža intervencija u smislu da će masa pobunjenika doći u „međusoban sukob“ Ez 38, 21.Također će Bog na tu raju pustiti „pljusak, grad, vatru i sumpor“. Na kraju poglavlja se navodi cilj Božje namjere: „Uzveličaću se i posvetiti i objaviću se pred očima mnogih naroda, i tada će znati da sam ja Gospod’.
    U nastavku vidimo da će Gospod osim na Goga spustiti plamen i na ostale ljude koji žive na drugim kontinetima (očito na one koji će navijati da Gog uništi i opljačka Izrael).
    Iako si ovo s brda s dola napisao, ali kao da se radi o izvršenju presude nad nepokajanima.

    Možemo navesti i zanimljive radnje Izraelaca oko spaljivanja oružja, pokapanja mrtvih Gogovih pristaša itd...(ovo mi se nikako ne uklapa u 3. Kristov dolazak i obnovljenu zemlju).
    Ništa se ne uklapa ako čovjek čita doslovno. Moraš da imaš neki start, temelj, a to je da su prorčke knjige knjige pisane simoličkim jezikom, da je drugačiji lireralni stil, da se razmjenjuju različiti događaji i vremena u pisanju, podvlače se paralele, daje se lokalna slika a time se zapravo prikazuje globalna slika itd itd. Mora se sve to uzeti u obzir, a najvažniji je kontekst.

    avatar
    xyz_os


    Broj komentara : 8
    Registration date : 2010-12-22

    BIBLIJSKA PROROČANSTVA - Page 2 Empty Re: BIBLIJSKA PROROČANSTVA

    Komentar  xyz_os 2/11/2013, 09:48

    Zdravko Vučinić (citat):Ako je tekst neutemeljen, to znači da imaš nešto bolje.

    Razmisli malo o svemu, nemoj da čitaš površno. Neka ti Pavle odgovori opširnije ako želi.
    Razmišljam i ne čitam površno, jer uzimam sva mjesta u Bibliji koja opisuju taj događaj i po tome slažem slagalicu. Vi očito koristite metodu da uzmete koncept, pa u njega uklapate ono što vam se sviđa, pa se to vrlo lako pobije isčitavanjem biblijskih tekstova. Cilj mi je bio da nateram vas da isčitate te tekstove i usporedite, a ne da radite copy-paste nečijeg objašnejnja.


    Navodi se da će „toga dana“ kada Gog dođe na Izrael nastati „veliki potres“ – Božja intervencija. Spominje se i Boža intervencija u smislu da će masa pobunjenika doći u „međusoban sukob“ Ez 38, 21.Također će Bog na tu raju pustiti „pljusak, grad, vatru i sumpor“. Na kraju poglavlja se navodi cilj Božje namjere: „Uzveličaću se i posvetiti i objaviću se pred očima mnogih naroda, i tada će znati da sam ja Gospod’.
    U nastavku vidimo da će Gospod osim na Goga spustiti plamen i na ostale ljude koji žive na drugim kontinetima (očito na one koji će navijati da Gog uništi i opljačka Izrael).
    Iako si ovo s brda s dola napisao, ali kao da se radi o izvršenju presude nad nepokajanima.
    Istina Smile. Malo am ga skupusio, ali kasnije sam objasnio što sam točno htio reći i povezao tekstove.


    Možemo navesti i zanimljive radnje Izraelaca oko spaljivanja oružja, pokapanja mrtvih Gogovih pristaša itd...(ovo mi se nikako ne uklapa u 3. Kristov dolazak i obnovljenu zemlju).
    Ništa se ne uklapa ako čovjek čita doslovno. Moraš da imaš neki start, temelj, a to je da su prorčke knjige knjige pisane simoličkim jezikom, da je drugačiji lireralni stil, da se razmjenjuju različiti događaji i vremena u pisanju, podvlače se paralele, daje se lokalna slika a time se zapravo prikazuje globalna slika itd itd. Mora se sve to uzeti u obzir, a najvažniji je kontekst.  
    Ovo se uklapa u moje objašnjenje, jer se ne radi o 3. KD, već o vremenu oko drugog dolaska. Ovaj događaj je nemoguće uklopiti u 3.KD ili je moguće, ali treba koristiti ekstremnu simboličku gimnastiku. Sve što je u Bibliji simboličko, je također i objašnjeno, ali ovdje nema mjesta za simboliku.
    Ja sam upravo i gledao kontekst, jer sam koristio tekstove koji na različitim mjestima govore o istom događaju i nadopunjuju se, ali vi očito imate neki svoj kontekst.
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3710
    Registration date : 2008-11-01

    BIBLIJSKA PROROČANSTVA - Page 2 Empty Re: BIBLIJSKA PROROČANSTVA

    Komentar  PavleS 2/11/2013, 10:08

    Ovo se uklapa u moje objašnjenje, jer se ne radi o 3. KD, već o vremenu oko drugog dolaska.
    Moguće da ima nekih konotacija i za 2. dolazak, međutim težište je na izvršnom sudu. U Bibliji se na jako puno mjesta miješaju proročanstva o 2. i 3. dolasku, i upravo zbog toga je Otkrivenje 20. glava ekstremno važno. Na primjer u Danilu 12. glava u istom retku pominje se "vaskrsenje za život" i "vaskrsenje za vječni prekor", iako ta dva događaja dijeli period od minimum 1000 godina. Ali oba se događaju na Zemlji i praktično su povezani. Ispravno razumijevanje ključnih faza Plana spasenja je neophodno da bi se uopšte nešto ozbiljnije radilo oko biblijskih proročanstava koja se tiču budućnosti, a Bog je to dao, baš kao što je rečeno u Danilu "razumni će razumjeti". U Novom Zavjetu te faze se nazivaju "eoni" i u najvećem broju Biblija ta riječ i njeni pridjevi skroz pogrešno su prevođeni, tj. ne znam nijednu osim našeg Novog revidiranog prevoda gdje je to ispravljeno i objašnjeno u referencama, moguće da ima neka...
    avatar
    Zdravko Vučinić


    Broj komentara : 485
    Registration date : 2013-10-03

    BIBLIJSKA PROROČANSTVA - Page 2 Empty Re: BIBLIJSKA PROROČANSTVA

    Komentar  Zdravko Vučinić 2/11/2013, 11:09

    Razmišljam i ne čitam površno, jer uzimam sva mjesta u Bibliji koja opisuju taj događaj i po tome slažem slagalicu. Vi očito koristite metodu da uzmete koncept, pa u njega uklapate ono što vam se sviđa, pa se to vrlo lako pobije isčitavanjem biblijskih tekstova.
    Ti si u pravu. Mi uzmemo koncept pa u njega uklapamo stvari. Pa to je jedini ispravan način. Ne misliš valjda da ću zbog stihova koje neko može da tumači kako hoće, da ću u te stihove da uklapam koncept.
    A šta je taj koncept o kojem govorim. Pa to je cijeli Biblijski koncept i Plan spasenja. Dakle, tačno se znaju faze tog plana, onda imamo ispunjena vremenska pročanstva, pa imamo jevanđelje itd itd. Dakle, imamo jasan koncept, ko je Božji narod, kako Bog spasava ljude, na koji načih ih spasava, kako će obaviti Sud, kaznu itd itd.
    Ne možemo sad, na primjer, na osnovu stihova koji pominju riječ Izrael praviti čitav koncept da se radi o doslovnom Izraelu, kad Biblija govori da Izrael nije doslovan termin, nego duhovan termin. Izrael nije bilo prvobitno ime Jakova, nego mu ga je Bog dao nakon promjene karaktera itd itd, što govori da se radi o duhovnoj komponenti. Zato je važno uzeti koncept, pa onda stvari uklapati u njega, nego obrnuto.

    Ovo se uklapa u moje objašnjenje, jer se ne radi o 3. KD, već o vremenu oko drugog dolaska. Ovaj događaj je nemoguće uklopiti u 3.KD ili je moguće, ali treba koristiti ekstremnu simboličku gimnastiku. Sve što je u Bibliji simboličko, je također i objašnjeno, ali ovdje nema mjesta za simboliku.
    Objašnjenje autora koje sam ti dao prvi put, a koje je kratko, je korektno, ali kako hoćeš. U Bibliji postoji ekstremna simbolika. Naravno da postoji. Ali neka Biblija protumači tu simboliku. Imaš, na primjer, HRAM - građevina, ali imaš HRAM - vjernik ili vjernici. To je ekstremna simbolika. I puno toga imaš sličnog.

    Ja sam upravo i gledao kontekst, jer sam koristio tekstove koji na različitim mjestima govore o istom događaju i nadopunjuju se, ali vi očito imate neki svoj kontekst.
    Zato što nam još nijesi dao poentu. Šta je poenta. Da ne postoji Treći Hristov dolazak, ili da ne postoji Drugi, ili da će taj sukob koji se pominje biti u doslovnom Izraelu (vidim ja da se ka tome ide)... Daj nam poentu, intrigiraj nas.
    Nemoj kao ovi na forumu što nam traže mane u tumačenju Danijela, a uopšte ne daju rješenje, već samo govore kako to nije tako, a nigdje ih nema sa rješenjem. Daj nam i ti neko rješenje, jer mi nijesmo ovdje apostoli pa da sve znamo, puno toga ne znamo.

    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3710
    Registration date : 2008-11-01

    BIBLIJSKA PROROČANSTVA - Page 2 Empty Re: BIBLIJSKA PROROČANSTVA

    Komentar  PavleS 9/1/2014, 17:27

    avatar
    SnezaDjak


    Broj komentara : 25
    Age : 40
    Локација : Pancevo
    Registration date : 2013-11-26

    BIBLIJSKA PROROČANSTVA - Page 2 Empty Re: BIBLIJSKA PROROČANSTVA

    Komentar  SnezaDjak 28/5/2014, 23:46

    imam jedno pitanjce, nije mi jasno, uopste...na koji period se odnose ovi stihovi, KAKO ih Vi objasnjavate i zasto?

    Zaharija 14
    Ko god ostane od svih naroda koji dođu na Jerusalim, dolaziće svake godine da se pokloni Caru, Gospodu nad vojskama, i da slavi Praznik senica. A ako neko od naroda na zemlji ne dođe u Jerusalim da se pokloni Caru, Gospodu nad vojskama, na njega kiša neće pasti. Ako se egipatski narod ne pojavi i ne dođe, ni na njega kiša neće pasti. Zadesiće ga pošast koju Gospod pušta na narode koji ne dolaze da proslave Praznik senica. To će biti kazna za greh Egipta i za greh svih naroda koji ne budu došli da slave Praznik senica. Tog dana pisaće na konjskim praporcima ‘Gospod je svet!’ I kotlovi u Gospodnjem domu biće kao posude pred oltarom. Svaki kotao u Jerusalimu i u Judi biće svet Gospodu nad vojskama. I svi koji prinose žrtve dolaziće, uzimaće ih i kuvaće u njima. I tog dana neće više biti Hananca u domu Gospoda nad vojskama.”

    hvala Smile
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3710
    Registration date : 2008-11-01

    BIBLIJSKA PROROČANSTVA - Page 2 Empty Re: BIBLIJSKA PROROČANSTVA

    Komentar  PavleS 29/5/2014, 00:25

    SnezaDjak (citat):imam jedno pitanjce, nije mi jasno, uopste...na koji period se odnose ovi stihovi, KAKO ih Vi objasnjavate i zasto?

    Zaharija 14
    Ko god ostane od svih naroda koji dođu na Jerusalim, dolaziće svake godine da se pokloni Caru, Gospodu nad vojskama, i da slavi Praznik senica. A ako neko od naroda na zemlji ne dođe u Jerusalim da se pokloni Caru, Gospodu nad vojskama, na njega kiša neće pasti. Ako se egipatski narod ne pojavi i ne dođe, ni na njega kiša neće pasti. Zadesiće ga pošast koju Gospod pušta na narode koji ne dolaze da proslave Praznik senica. To će biti kazna za greh Egipta i za greh svih naroda koji ne budu došli da slave Praznik senica. Tog dana pisaće na konjskim praporcima ‘Gospod je svet!’ I kotlovi u Gospodnjem domu biće kao posude pred oltarom. Svaki kotao u Jerusalimu i u Judi biće svet Gospodu nad vojskama. I svi koji prinose žrtve dolaziće, uzimaće ih i kuvaće u njima. I tog dana neće više biti Hananca u domu Gospoda nad vojskama.”

    hvala Smile
    Cijela 14. glava knjige proroka Zaharije odnosi se na završne scene Plana spasenja i izvršni Božji sud. Posebno upečatljiva scena je priprema terena (3-5 redak), očigledno za Novi Jerusalim koji se opisuje u Otkrivenju 21. glava.
    Tu se kaže da dolazi Gospod i svi sveti s njim. Ovo se može odnositi isključivo na Treći dolazak, kada se posle Milenijuma odnosno revizione faze Suda na Nebu, u kojem su učestovali spaseni vaskrsnuti o Drugom dolasku, opet sa Gospodom vraćaju na Zemlj, kada slijedi izvršni sud i konačna eliminacija zlih i zla. Iz ovog proročkog opisa takođe se vidi da se svi narodi (vasksrli zli - radi jasnijeg razumijevanja opet treba konsultovati Otkrivenje 20. glava) sabiraju za poslednji očajanički napad na Jerusalim u pokušaju da promijene neminovnost. Dalje redak 7. jasno konstatuje da se radi o Gospodnjem Danu, poznatom kao "strašni sud". Iako ovaj proročki opis događaja može djelovati nesređeno, iz redaka 8-11 lako možemo zapaziti da će iza Suda uslijediti konačna velika obnova zemlje. Od 12 retka proročki opis opet se vraća na stravične scene među onima koji su predmet Božjeg prokletstva. Tu se vidi da će biti međusobnog pokolja, optuživanja i sl.
    Od 16. retka do kraja poglavlja kontekst upućuje na one koji će se spasiti između naroda ukoliko načine savez sa Bogom i budu poštovali Njegove odredbe. U vrijeme Zaharije, to je svakako podrazumijevalo saborna okupljanja na velike godišnje praznike, među kojima se svetkovao i Praznik sjenica. Interesantno je da se u ovom proročkom opisu baš pominje taj praznik, čije se ispunjenje tek očekuje (to je jedini praznik čiji antitip je stvar budućnosti).
    Praznik sjenica se može ispuniti samo na jedan način, tj. onda kad Gospod konačno oslobodi svoj narod o Drugom dolasku. Na to nas upućuje tekst iz Otkrivenja 7:9-10:
    "Posle toga video sam veliko mnoštvo ljudi, koje niko nije mogao izbrojati, iz svih naroda i plemena i narodnosti i jezika, kako stoje pred prestolom i pred Jagnjetom, obučeni u duge bele haljine, s palminim granama u rukama. Uzvikivali su jakim glasom: „Spasenje (dugujemo) našem Bogu, koji sedi na prestolu, i Jagnjetu!”
    Dakle, ko ne bude učesnik u tom velikom antitipskom Prazniku sjenica, ne može biti među spasenima. Ova dionica je jedno od mnogih mjesta u Bibliji gdje Bog objavljuje da je pristanak na Njegov Plan spasenja jedini put spasenja, iako proročke riječi ponekad mogu djelovati konfuzno.
    avatar
    Enoh


    Broj komentara : 112
    Registration date : 2013-05-12

    BIBLIJSKA PROROČANSTVA - Page 2 Empty Re: BIBLIJSKA PROROČANSTVA

    Komentar  Enoh 29/5/2014, 17:54

    Elen Vajt u Ceznji vekova kaze da je Hrist "Ja Sam Onaj Koji Jeste."To ispada da je On vecni Bog,a nije?Ili Hrist tu predstavlja Oca,ili kako vec?
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3710
    Registration date : 2008-11-01

    BIBLIJSKA PROROČANSTVA - Page 2 Empty Re: BIBLIJSKA PROROČANSTVA

    Komentar  PavleS 29/5/2014, 18:57

    Enoh (citat):Elen Vajt u Ceznji vekova kaze da je Hrist "Ja Sam Onaj Koji Jeste."To ispada da je On vecni Bog,a nije?Ili Hrist tu predstavlja Oca,ili kako vec?
    Isto kaže i apostol Pavle u 1. Korinćanima 10:4. Takođe nalazimo direktne Isusove izjave o tome kao što je Jovan 8:58 kada su Jevreji htjeli da ga kamenuju jer se po njihovom mišljenju lažno predstavljao kao Bog (vidi Jovan 10:33, 36).
    Isus kao Božji Sin je onaj koji radi "na terenu", što svakako uključuje vođenje starozavjetnog Izraela. Naravno Bog Otac je zasebna Ličnost.
    avatar
    SimaS


    Broj komentara : 53
    Registration date : 2011-07-17

    BIBLIJSKA PROROČANSTVA - Page 2 Empty Re: BIBLIJSKA PROROČANSTVA

    Komentar  SimaS 29/5/2014, 20:53

    moze i ovaj teks da pomogne
    1.Tim. 3,16. I, kao što je priznato, velika je tajna pobožnosti: Bog se javi u tijelu, opravda se u Duhu, pokaza se anđelima, propovjedi se neznabošcima, vjerova se na svijetu, uznese se u slavi.
    avatar
    Enoh


    Broj komentara : 112
    Registration date : 2013-05-12

    BIBLIJSKA PROROČANSTVA - Page 2 Empty Re: BIBLIJSKA PROROČANSTVA

    Komentar  Enoh 29/5/2014, 21:16

    A da li je ispravno kada kaze:krstim te u ime Oca,Sina i Svetog Duha?Ili treba da kaze samo krstim te u ime Isusa Hrista?
    Sionski
    Sionski


    Broj komentara : 29
    Registration date : 2014-02-16

    BIBLIJSKA PROROČANSTVA - Page 2 Empty Re: BIBLIJSKA PROROČANSTVA

    Komentar  Sionski 29/5/2014, 21:38

    Enoh (citat):A da li je ispravno kada kaze:krstim te u ime Oca,Sina i Svetog Duha?Ili treba da kaze samo krstim te u ime Isusa Hrista?

    U poslednje vreme ja lično sam diskutovao dosta na ovu temu sa raznim ljudima iz raznih crkava, i svi kao iz topa govore da se krštenje mora obaviti kao što je to Gospod i zapovedio u (Mat 28:19.) Ali šta to znači?

    Njegovi učenici su tu zapovest izvršavali i u NZ imamo primere toga: (Dela Ap. 19:5),(Dela Ap. 2:38.),(Dela Ap. 10:48),(Dela Ap. 8:16) gde se jasno vidi da Apostoli krštavaju i IME Isusa Hrista jer je to jedino ime za spašenje ljudi pod nebom što jasno stoji u (Dela Ap. 4:10-12).

    Dakle to nije u nikakvoj koliziji sa (Mat 28:19.) već ispunjenje toga, jer ISUS je i Otac i Sin i SD. Dakle JEDAN JEDINI BOG koji je došao kao Mesija i otkrio se u imeni JEHOŠUA (Jehova spsitelj) preko koga mi jedino možemo dobiti oprost grehova i spasenje!

    Dakle većina nominalnih crkava umesto da krštava kako je Isus zapovedio one samo mehanički ponavljaju ono što je Isus rekao a to je velika razlika jer prenebregavaju zapovest koja kaže "..U IME.."

    A koje je to IME, apostoli su to odlično znali.
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3710
    Registration date : 2008-11-01

    BIBLIJSKA PROROČANSTVA - Page 2 Empty Re: BIBLIJSKA PROROČANSTVA

    Komentar  PavleS 30/5/2014, 08:50

    Enoh (citat):A da li je ispravno kada kaze:krstim te u ime Oca,Sina i Svetog Duha?Ili treba da kaze samo krstim te u ime Isusa Hrista?
    Novi Zavet poznaje samo krštenje u Isusovo ime (vidi Djela 2,38; 8,16; 19,5; Galatima 3,27; Rimljanima 6,3; 1. Korinćanima 1,13-15) za oproštenje greha, opravdanje vjerom u Mesiju - Spasitelja i primanje dara Svetog Duha, dok je Jovanovo krštenje (tačnije obredno kupanje) bilo krštenje pokajanja.

    Stavili smo ovo kao referncu u Bibliji NRP.
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3710
    Registration date : 2008-11-01

    BIBLIJSKA PROROČANSTVA - Page 2 Empty Re: BIBLIJSKA PROROČANSTVA

    Komentar  PavleS 30/5/2014, 08:52

    Dakle to nije u nikakvoj koliziji sa (Mat 28:19.) već ispunjenje toga, jer ISUS je i Otac i Sin i SD. Dakle JEDAN JEDINI BOG koji je došao kao Mesija i otkrio se u imeni JEHOŠUA (Jehova spsitelj) preko koga mi jedino možemo dobiti oprost grehova i spasenje!
    Nešto si opasno pobrkao.
    avatar
    beka26


    Broj komentara : 204
    Registration date : 2012-01-24

    BIBLIJSKA PROROČANSTVA - Page 2 Empty Re: BIBLIJSKA PROROČANSTVA

    Komentar  beka26 30/5/2014, 15:39

    Dakle to nije u nikakvoj koliziji sa (Mat 28:19.) već ispunjenje toga, jer ISUS je i Otac i Sin i SD. Dakle JEDAN JEDINI BOG koji je došao kao Mesija i otkrio se u imeni JEHOŠUA (Jehova spsitelj) preko koga mi jedino možemo dobiti oprost grehova i spasenje!



    Isus i njegov Otac nisu jedna osoba nego dvije , stim što dijele isti duh tj.
    Sveti duh ili Božiji duh koji nije osoba.
    Izgleda da ovde tvrdiš da je osoobno Bog Otac došao u liku Isusa, te da je
    žrtvovan na križu. Prema tome se Isus kada se molio Ocu izgleda molio samom sebi.
    Šta kažeš na ove citate?
    Matej 21,37 "Naposljetku posla k njima sina svoga misleći: `Poštovat će mog sina
    Luka 20,13 "Nato reče gospodar vinograda: `Što da učinim? Poslat ću im sina svoga ljubljenoga. Njega će valjda poštovati.`
    Ivan 17,1 To Isus doreče, a onda podiže oči k nebu i progovori: "Oče, došao je čas: proslavi Sina svoga da Sin proslavi tebe
    Rimljanima 8,3 Uistinu, što je bilo nemoguće Zakonu, jer je zbog tijela onemoćao, Bog je učinio: poslavši Sina svoga u obličju grešnoga tijela i s obzirom na grijeh, osudi grijeh u tijelu
    Galaćanima 1,16 otkriti mi Sina svoga da ga navješćujem među poganima, odmah, ne posavjetovah se s tijelom i krvlju
    Galaćanima 4,4 A kada dođe punina vremena, odasla Bog Sina svoga: od žene bi rođen, Zakonu podložan
    Galaćanima 4,6 A budući da ste sinovi, odasla Bog u srca vaša Duha Sina svoga koji kliče: "Abba! Oče!

    1. Ivanova 4,9 U ovom se očitova ljubav Božja u nama: Bog Sina svoga jedinorođenoga posla u svijet da živimo po njemu.
    1. Ivanova 4,10 U ovom je ljubav: ne da smo mi ljubili Boga, nego - on je ljubio nas i poslao Sina svoga kao pomirnicu za grijehe naše.
    1. Ivanova 5,9 Ako primamo svjedočanstvo ljudi, svjedočanstvo je Božje veće. Jer ovo je svjedočanstvo Božje, kojim je svjedočio za Sina svoga:
    1. Ivanova 5,10 Tko vjeruje u Sina Božjega, ima to svjedočanstvo Božje u sebi. Tko ne vjeruje Bogu, učinio ga je lašcem jer nije vjerovao u svjedočanstvo kojim je svjedočio Bog za Sina svoga.

    Ako Bog na nebu nije ima sina kako ga je onda mogao poslati?
    Ako neko misli da se Sin ne spominje u starom zavjetu neka malo prouči mjesta na koima se spominje Andjeo Božiji, pa će vidjeti da to nije niko
    drugi nego Isus. npr.

    2. Mojsijeva 3,2 I javi mu se anđeo Gospodnji u plamenu ognjenom iz kupine. I pogleda, a to kupina ognjem gori a ne sagorijeva.
    I Mojsije reče: idem da vidim tu utvaru veliku, zašto ne sagorijeva kupina.
    A Gospod kad ga vidje gdje ide da vidi, viknu ga Bog iz kupine, i reče: Mojsije! Mojsije! A on odgovori: evo me.
    A Bog reče: ne idi ovamo. Izuj obuću svoju s nogu svojih, jer je mjesto gdje stojiš sveta zemlja.
    Još reče: ja sam Bog oca tvojega, Bog Avramov, Bog Isakov i Bog Jakovljev. A Mojsije zakloni lice svoje, jer ga strah bijaše gledati u Boga.
    Izlazak 14,19 Anđeo Božji, koji je išao na čelu izraelskih četa, promijeni mjesto i stupi im za leđa. A i stup od oblaka pomakne se ispred njih i stade im za leđa.

    Pitanje za Pavla: ko je ovo Otac ili Sin?
    Izlazak 33,18 Mojsije reče: "Daj mi da ugledam slavu tvoju."
    On odgovori: "Učinit ću, da prođe sva slava moja ispred očiju tvojih i proglasit ću pred tobom moje ime 'Gospod'. Bit ću milostiv, kojemu hoću da budem milostiv, i smilovat ću se, kojemu hoću da se smilujem."
    On nastavi dalje: "Lica mojega ne možeš ugledati; jer ni jedan čovjek ne može me vidjeti i ostati živ."
    Dalje reče Gospod: "Evo, kod mene ima mjesta; ovdje možeš stati na hrid.
    Kad onda bude prolazila slava moja, stavit ću te u šupljinu hridi i zaklonit ću te rukom svojom, dok ne prođem.
    Kad zatim odmaknem ruku svoju, vidjet ćeš mi leđa. Ali lice moje ne smije nitko gledati."







    Sionski
    Sionski


    Broj komentara : 29
    Registration date : 2014-02-16

    BIBLIJSKA PROROČANSTVA - Page 2 Empty Re: BIBLIJSKA PROROČANSTVA

    Komentar  Sionski 30/5/2014, 22:21

    Nešto si opasno pobrkao. (citat):

    Šta?
    Sionski
    Sionski


    Broj komentara : 29
    Registration date : 2014-02-16

    BIBLIJSKA PROROČANSTVA - Page 2 Empty Re: BIBLIJSKA PROROČANSTVA

    Komentar  Sionski 30/5/2014, 22:36

    Isus i njegov Otac nisu jedna osoba nego dvije , stim što dijele isti duh tj. Sveti duh ili Božiji duh koji nije osoba. Izgleda da ovde tvrdiš da je osoobno Bog Otac došao u liku Isusa, te da je žrtvovan na križu. Prema tome se Isus kada se molio Ocu izgleda molio samom sebi. (citat):

    Bog je jedan, a titule i službe se mnoge! Otac, Sin, SD, Reč... su titule i službe jednog jedinog Boga.

    Isus je Bog koji je utelovljen a ne neki Bog br.2 ili neka druga osoba i sl.


    U početku bješe riječ, i riječ bješe u Boga, i Bog bješe riječ. (Jov:1:1)

    I riječ postade tijelo i useli se u nas puno blagodati i istine; i vidjesmo slavu njegovu, slavu, kao jedinorodnoga od oca. (Jov:1:14)

    Šta kažeš na ove citate? Matej 21,37 "Naposljetku posla k njima sina svoga misleći: `Poštovat će mog sina Luka 20,13 "Nato reče gospodar vinograda: `Što da učinim? Poslat ću im sina svoga ljubljenoga. Njega će valjda poštovati.` Ivan 17,1 To Isus doreče, a onda podiže oči k nebu i progovori: "Oče, došao je čas: proslavi Sina svoga da Sin proslavi tebe Rimljanima 8,3 Uistinu, što je bilo nemoguće Zakonu, jer je zbog tijela onemoćao, Bog je učinio: poslavši Sina svoga u obličju grešnoga tijela i s obzirom na grijeh, osudi grijeh u tijelu Galaćanima 1,16 otkriti mi Sina svoga da ga navješćujem među poganima, odmah, ne posavjetovah se s tijelom i krvlju Galaćanima 4,4 A kada dođe punina vremena, odasla Bog Sina svoga: od žene bi rođen, Zakonu podložan Galaćanima 4,6 A budući da ste sinovi, odasla Bog u srca vaša Duha Sina svoga koji kliče: "Abba! Oče! 1. Ivanova 4,9 U ovom se očitova ljubav Božja u nama: Bog Sina svoga jedinorođenoga posla u svijet da živimo po njemu. 1. Ivanova 4,10 U ovom je ljubav: ne da smo mi ljubili Boga, nego - on je ljubio nas i poslao Sina svoga[u][/u] kao pomirnicu za grijehe naše. 1. Ivanova 5,9 Ako primamo svjedočanstvo ljudi, svjedočanstvo je Božje veće. Jer ovo je svjedočanstvo Božje, kojim je svjedočio za Sina svoga: 1. Ivanova 5,10 Tko vjeruje u Sina Božjega, ima to svjedočanstvo Božje u sebi. Tko ne vjeruje Bogu, učinio ga je lašcem jer nije vjerovao u svjedočanstvo kojim je svjedočio Bog za Sina svoga. Ako Bog na nebu nije ima sina kako ga je onda mogao poslati? Ako neko misli da se Sin ne spominje u starom zavjetu neka malo prouči mjesta na koima se spominje Andjeo Božiji, pa će vidjeti da to nije niko drugi nego Isus. npr. 2. Mojsijeva 3,2 I javi mu se anđeo Gospodnji u plamenu ognjenom iz kupine. I pogleda, a to kupina ognjem gori a ne sagorijeva. I Mojsije reče: idem da vidim tu utvaru veliku, zašto ne sagorijeva kupina. A Gospod kad ga vidje gdje ide da vidi, viknu ga Bog iz kupine, i reče: Mojsije! Mojsije! A on odgovori: evo me. A Bog reče: ne idi ovamo. Izuj obuću svoju s nogu svojih, jer je mjesto gdje stojiš sveta zemlja. Još reče: ja sam Bog oca tvojega, Bog Avramov, Bog Isakov i Bog Jakovljev. A Mojsije zakloni lice svoje, jer ga strah bijaše gledati u Boga. Izlazak 14,19 Anđeo Božji, koji je išao na čelu izraelskih četa, promijeni mjesto i stupi im za leđa. A i stup od oblaka pomakne se ispred njih i stade im za leđa. Pitanje za Pavla: ko je ovo Otac ili Sin? Izlazak 33,18 Mojsije reče: "Daj mi da ugledam slavu tvoju." On odgovori: "Učinit ću, da prođe sva slava moja ispred očiju tvojih i proglasit ću pred tobom moje ime 'Gospod'. Bit ću milostiv, kojemu hoću da budem milostiv, i smilovat ću se, kojemu hoću da se smilujem." On nastavi dalje: "Lica mojega ne možeš ugledati; jer ni jedan čovjek ne može me vidjeti i ostati živ." Dalje reče Gospod: "Evo, kod mene ima mjesta; ovdje možeš stati na hrid. Kad onda bude prolazila slava moja, stavit ću te u šupljinu hridi i zaklonit ću te rukom svojom, dok ne prođem. Kad zatim odmaknem ruku svoju, vidjet ćeš mi leđa. Ali lice moje ne smije nitko gledati." (citat):

    To su odnosi na relaciji Otac-Sin. Gospod je došao kao Mesija i odrekao se božanskih atributa, dakle na zemlji je bio čovek i ponašao se kao čovek.

    U starom zavetu Gospod se ljudima javlja kao Anđeo Gospodnj, Plamteći Grm, Čovek, Melhisedek, Stub od Ognja... ali to je jedan jedini Bog!
    U novom zavetu se javio kao mesija i otkrio se u spasonosnom imenu Isus Hristos! Zato je i zapovedio da se krstimo u to IME.
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3710
    Registration date : 2008-11-01

    BIBLIJSKA PROROČANSTVA - Page 2 Empty Re: BIBLIJSKA PROROČANSTVA

    Komentar  PavleS 30/5/2014, 23:35

    Pitanje za Pavla: ko je ovo Otac ili Sin?
    Izlazak 33,18 Mojsije reče: "Daj mi da ugledam slavu tvoju."
    Najprije treba razumjeti situaciju. Mojsije je tada bio vrlo nesiguran šta će sve da bude i kakve se prepreke mogu pojaviti. On je sumnjao i u svoje iskustvo sa Bogom. Zato je tražio da vidi nešto veliko da bi se utvrdio u vjeri. Dakle, on je tražio da vidi Božju slavu. Bog je iskoristio tu situaciju za pouku svima, ne samo Mojsiju.
    Slava Božja je oličena u Njegovoj pojavi, Njegovom licu, i takav susret za smrtnog grešnog čovjeka bio bi fatalan. Stoga Bog Sin uvijek nastupa sa prikrivenom slavom u komunikaciji sa ljudima, u Svetilištu u tipskoj službi i sl.
    Čovjek u sadašnjem stanju ne bi mogao podnijeti ni prisustvo anđela u svojoj slavi.
    Naravno, iz šireg konteksta je jasno da je Bog Sin komunicirao sa Mojsijem.
    Jedina situacija osim Stvaranja, kad se može govoriti o prisustvu Boga Oca je davanje Zakona.
    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3710
    Registration date : 2008-11-01

    BIBLIJSKA PROROČANSTVA - Page 2 Empty Re: BIBLIJSKA PROROČANSTVA

    Komentar  PavleS 30/5/2014, 23:40

    U starom zavetu Gospod se ljudima javlja kao Anđeo Gospodnj, Plamteći Grm, Čovek, Melhisedek, Stub od Ognja... ali to je jedan jedini Bog!
    Za tebe i tzv. mesijanske Jevreje postoji samo jedan djelotvoran lijek: da proglasite duhovni bankrot pa sve iznova.
    U želji da se ne konfrontirate sa zvaničnim judaizmom, kao recimo u tezi o jednoj božanskoj Ličnosti, napravili ste još gore dogme od katoličke crkve. Nijesam čuo ni oni da idu u takve fanatične zaključke da je Bog plamteći grm, Melhisedek i sl.
    Sionski
    Sionski


    Broj komentara : 29
    Registration date : 2014-02-16

    BIBLIJSKA PROROČANSTVA - Page 2 Empty Re: BIBLIJSKA PROROČANSTVA

    Komentar  Sionski 31/5/2014, 03:12

    Za tebe i tzv. mesijanske Jevreje postoji samo jedan djelotvoran lijek: da proglasite duhovni bankrot pa sve iznova. (citat):

    Da i onda ćemo samo da slušamo tebe i crkvu Elen Vajt i adventista poslednjih dana.


    Nijesam čuo ni oni da idu u takve fanatične zaključke da je Bog plamteći grm, Melhisedek i sl. (citat):


    To su objave Božije i to možeš čitati u SZ.

    avatar
    PavleS
    Admin


    Broj komentara : 3710
    Registration date : 2008-11-01

    BIBLIJSKA PROROČANSTVA - Page 2 Empty Re: BIBLIJSKA PROROČANSTVA

    Komentar  PavleS 31/5/2014, 09:21

    Da i onda ćemo samo da slušamo tebe i crkvu Elen Vajt i adventista poslednjih dana.
    Da ste i magarca slušali ne biste tako avetali, jer se životinje ponašaju svrsishodno.
    A što se tiče Elen Vajt... još nijesam naišao na zdravo religioznu osobu koja je protivnik djela Elen Vajt. Ne kažem da ne mogu postojati ispravno pobožni ljudi koji nijesu čuli za Elen Vajt, ali ako su čuli i upoznati sa nekim od njenih djela, i nakon toga se opredijelili kao protivnici, siguran sam sa 100% vjerovatnoće da nešto nije u redu sa njihovom religioznošću. No činjenica je i to da većina ljudi staje protiv nje zato što su im tako sugerisali iz njihove vjerske zajednice i sl. Ali njihova krivica ostaje jer nijesu sami provjerili.
    Tako sam recimo skorije upoznao jednog adventistu koji odbacuje Elen Vajt kao lažnog proroka (smeta mu čak i njeno prezime Vajt, kao to ima neke veze sa masonerijom), ali zato vam može cijeli dan pričati o njegovom iskustvu sa Bogom, kako Isusove parabole zapravo nijesu parabole već fraktali (ponavljanja u kojima se ne vidi cijela slika), o bojama i glavnim fazama u istoriji čovječanstva, o značajnim informacijama koje dobija prateći Dejana Lučića itd.
    Slično iskustvo imali smo prve večeri mini serije predavanja posvećene Bibliji NRP, kada se pojavio jedan lik koji nas je odmah zasuo sa ličnim pitanjima kao da smo u policiji, da bi mu kako je predavanje odmicalo postalo nelagodno, kao da jedva čeka da se završi (jedini on od svih prisutnih). Onda je insistirao na "jevanđelju po Petru", kao da mu nekako baš fali to "jevanđelje" da zaokruži svoju vjeru...
    Dakle, tvrdim da je nemoguće istovremeno imati zdravu biblijsku religioznost i odbacivati Elen Vajt, na isti način kao što mesijanski Jevreji ne mogu imati zdravu vjeru i dovoditi u pitanje nadahnuće apostola Pavla ili izvrtati njegova pisma, prosto zato jer se radi o nadahnuću istim Duhom. Božje nadahnuće nikad ne može biti kontradiktorno samo sebi i zdrava religioznost podrazumijeva spoznaju svake istine.
    avatar
    SimaS


    Broj komentara : 53
    Registration date : 2011-07-17

    BIBLIJSKA PROROČANSTVA - Page 2 Empty Re: BIBLIJSKA PROROČANSTVA

    Komentar  SimaS 31/5/2014, 13:16

    ovo je i moje iskustvo ,i bilo je dosta slucajeva kada sam citirao njene pouke i sve bi bilo u redu cak i odusevljenje dok se nebi postavilo pitanje ko je to rekao ...
    a kad bi rekao da su to citati iz knjiga elen vait ....eto problema
    mislim da je veliki problem sa nasim osecanjima kada citamo nadahnute knjige u kojima se osvedocujemo sa stanjem u kakvom jesmo ,u kakvim zabludama smo ziveli i kada se ukorava ono sto nije dobro u nasim zivotima ,pa umesto u pokajanju da prihvatimo zdrave istine i krenemo novim putem cesto biramo put omalovazavanja i ruganja onih preko kojih su nam te istine date....
    Sionski
    Sionski


    Broj komentara : 29
    Registration date : 2014-02-16

    BIBLIJSKA PROROČANSTVA - Page 2 Empty Re: BIBLIJSKA PROROČANSTVA

    Komentar  Sionski 31/5/2014, 16:03

    Da ste i magarca slušali ne biste tako avetali, jer se životinje ponašaju svrsishodno. (citat):

    Nema potrebe da mi persiraš.

    što se tiče Elen Vajt... još nijesam naišao na zdravo religioznu osobu koja je protivnik djela Elen Vajt. (citat):

    Jel ovo važi za tvog bivšeg kompanjona MP? Pošto je i njemu Jelena "autoritet".

    Dakle, tvrdim da je nemoguće istovremeno imati zdravu biblijsku religioznost i odbacivati Elen Vajt, (citat):


    Evo zdrave biblijske religioznosti:


    “Žena neka se uči u miru i svakoj pokornosti. Ženi pak ne DOPIŠTAM DA DRUGE UČI, niti da gospodari nad mužem, nego da bude mirna.

    Žena neka uči u skrovitosti sa svom podložnosti! NE DOPUŠTAM ŽENI DA POUČAVA, niti da vrši vlast nad mužem; štoviše, neka ostane u skrovitosti

    14:33 Jer Bog nije Bog bune, nego mira, kao po svim crkvama svetih.
    14:34 Žene vaše da ćute u crkvama; jer se njima ne dopusti da govore, nego da slušaju, kao što i zakon govori.
    14:35 Ako li hoće čemu da se nauče, kod kuće muževe svoje neka pitaju; jer je ružno ženi da govori u crkvi.
    14:36 Eda li od vas reč Božija iziđe? Ili samim vama dođe?
    14:37 Ako ko misli da je prorok ili duhovan, neka razume šta vam pišem, jer su Gospodnje zapovesti.
    14:38 Ako li ko ne razume, neka ne razume.



    Sionski
    Sionski


    Broj komentara : 29
    Registration date : 2014-02-16

    BIBLIJSKA PROROČANSTVA - Page 2 Empty Re: BIBLIJSKA PROROČANSTVA

    Komentar  Sionski 31/5/2014, 16:10

    mislim da je veliki problem sa nasim osecanjima kada citamo nadahnute knjige (citat):

    Nadahnute knjige su one u SZ i NZ.

    Sponsored content


    BIBLIJSKA PROROČANSTVA - Page 2 Empty Re: BIBLIJSKA PROROČANSTVA

    Komentar  Sponsored content


      Danas je 29/3/2024, 01:45